Basen dla niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Basen dla niepełnosprawnych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 26 w Toruniu będą mogli wkrótce korzystać ze specjalistycznego basenu i ścieżki sensorycznej, które wspomogą ich rehabilitację.

Pływalnia przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności powstaje od ubiegłego roku w kompleksie szkolnym przy ul. Fałata. Mieści trzy niecki - dwa baseny rehabilitacyjne, w tym basen pływacki z podnoszonym dnem, ułatwiającym wejście do wody, basen rekreacyjny, a także brodzik dla dzieci. W basenie rekreacyjnym, wyposażonym w pochylnię do zjazdu dla wózków basenowych, przewidziano takie atrakcje, jak: parasol wodny, masaż wodny i masaż powietrzny stóp, ławkę z dyszami masującymi oraz dwie kaskady wodne.

Prócz basenów w obiekcie znajdą się szatnie, natryski, toalety, pokój ratownika, magazyn sprzętu i pomieszczenie socjalne. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi basenu: magazyny, rozdzielnię elektryczną, hydrofornię, węzeł cieplny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne.

- Obecnie budowa jest w stanie surowym zamkniętym, zaawansowanie rzeczowe prac wynosi 58 proc.mówi Sławomir Wiśniewski, p.o. dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UMT. – Kończy się docieplanie ścian zewnętrznych basenu, wykonano też montaż fasady aluminiowej i stolarki zewnętrznej. Wnętrze zostało otynkowane, zamontowano system ruchomego dna basenu, trwa wykonanie sufitów podwieszanych i różne prace wykończeniowe – układanie płytek ściennych i posadzkowych, montaż ścianek wewnętrznych, prace sanitarne i instalacyjne, w tym montaż automatyki sterującej wodą w basenie.

Trwa też zagospodarowanie terenu wokół - utwardzanie dróg, parkingów i chodników oraz budowa specjalnej ścieżki sensorycznej. Ścieżka ta będzie kolejna formą rehabilitacji dla podopiecznych placówki, uwzględniającą potrzeby i możliwości poznawcze osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Znajdą się na niej różnorodne urządzenia służące do stymulacji polisensorycznej – zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku i równowagi.

Inwestycja ma się zakończyć w listopadzie 2019 r. Projektantem obiektu jest Biuro inżynierskie BUDEN Paweł Gliński, a wykonawcą firma Bud Eko R.S. Szymańscy Spółka Jawna, która realizuje zadanie za 10,5 mln zł brutto.

Fot. Adam Zakrzewski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.