Alexander Gadjiev - koncert Z Udziałem Laureata Konkursu Chopinowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Alexander Gadjiev - koncert Z Udziałem Laureata Konkursu Chopinowskiego

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W dniu 6 marca 2022 r. - trzy dni po setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora urodzonego w Toruniu, Kazimierza Serockiego publiczność wysłucha utworu poświęconego jego postaci - Hommage a Serocki. Dzieło skomponowane zostało przez młodego toruńskiego wykonawcę i kompozytora - Adama Falentę, który pomimo młodego wieku (15 lat), posiada już bogaty dorobek artystyczny. Utwór zabrzmi w Toruniu po raz pierwszy. W repertuarze koncertu znajdą się także utwory kompozytorów współczesnych Serockiemu – Lutosławskiego, Góreckiego i Czyża. Mała suita W. Lutosławskiego to znakomity przykład niekonwencjonalnej, znakomitej w swoim rodzaju, choć prostej, stylizacji polskiego folkloru. Napisany pierwotnie dla kameralnej orkiestry radiowej, tak spodobał się Grzegorzowi Fitelbergowi, że niedługo potem powstała wersja symfoniczna. Trzy utwory w dawnym stylu H.M. Góreckiego to dzieło młodego wówczas kompozytora, który dał się już poznać jako zdeklarowany zwolennik awangardy w muzyce. Napisane na orkiestrę smyczkową niewielkie, dzieło obejmuje trzy części, które stanowią skromny ale efektowny i pełny wdzięku, przykład stylu i typowych problemów estetyczno warsztatowych ich twórcy. Canzona di barocco H. Czyża wyraźnie nawiązuje do muzyki epoki baroku. Sam autor tak mówił o swoim dziele: „Canzona di barocco jest pastiszem, dla którego punktem wyjścia jest styl barokowy - skupiony, dostojny. Wykorzystuję w niej oczywiście technikę kompozytorską baroku, charakteryzującą się przede wszystkim linearyzmem konstrukcji. W kulminacji dochodzi do przełamania stylu, a w ostatnich taktach pojawia się w partii skrzypiec sekunda mała, która jest jakby podpisem kompozytora XX wieku." Solistą koncertu będzie laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia), który wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina. Numerowany jako drugi, choć napisany jako pierwszy, jawi się jako dzieło młodzieńczego natchnienia uskrzydlonego uczuciem pierwszej miłości, liryzmem i pastelowymi barwami. Inspirowany pierwszą miłością do Konstancji Gładkowskiej, później dedykowany Delfinie Potockiej. Dzieło jest znakomitym przykładem koncertu w stylu brillant. Stał się również punktem wyjścia i inspiracją dla solowego koncertu romantycznego. W koncercie pojawiają się elementy stylizacji polskich tańców – w tym przypadku kujawiaka i mazura. Koncert poprzedzi prolog, który przybliży postać Kazimierza Serockiego. Poprowadzi go muzykolog Karol Furtak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki i potrwa 30 minut. Bilety w cenie 60/50 do nabycie na stronie www.biletytos.pl oraz w kasie biletowej CKK Jordanki, czynnej w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00

Data: 
06.03.2022 17:00
Miejsce: 
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.