6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Data wydarzenia
-
grafika ze skrzypcami i napisem 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, 20.09-6.10, Toruń 2024
Opis wydarzenia: 

Do Torunia przyjadą wirtuozi skrzypiec z całego świata

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Wydarzenie rozpocznie się 20 września, a zakończy 6 października uroczystym Koncertem Laureatów. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych konkursów w Europie, który przyciąga młodych, zdolnych muzyków z różnych części globu. W tym roku przewodniczącym jury będzie prof. Daniel Stabrawa, wybitny skrzypek i dyrygent, który przez 35 lat pełnił funkcję koncertmistrza Filharmoników Berlińskich.

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego sięga 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza edycja wydarzenia. Kolejną zorganizowano trzy lata później. W 2013 roku, oprócz konkursu, odbył się również festiwal skrzypcowy, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Miłośnicy skrzypiec mogli nie tylko obserwować konkursowe zmagania, lecz także wziąć udział w koncertach i akcjach towarzyszących.

Od 2019 roku wydarzenie nosi nazwę Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego – wirtuoza skrzypiec, wybitnego kompozytora i pedagoga zwanego „polskim Paganinim”. Jednym z celów, którzy przyświeca konkursowi, jest ocalenie przed zapomnieniem kompozycji Karola Lipińskiego.

Od początku konkurs przyciągał młodych i zdolnych skrzypków z całego świata. Do poprzedniej edycji zgłosiło się ponad 80 chętnych. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 24 uczestników z kilkunastu, często bardzo odległych krajów. Laureaci: Elias David Moncado (I Nagroda, Niemcy), Robert Łaguniak (II Nagroda, Polska), Yumiko Yumiba (III Nagroda, Japonia) odnoszą liczne sukcesy i zdobywają laury w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach. 

6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego: nagrody

W tym roku uczestnicy mogą liczyć na następujące nagrody:

I Nagroda – 15 000 EUR

II Nagroda – 10 000 EUR

III Nagroda – 6 000 EUR

3 x Wyróżnienie – 2 000 EUR

Przyznane zostaną także nagrody pozaregulaminowe.

- Do 3 czerwca czekamy na zgłoszenia uczestników. Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości, urodzeni w latach 1989 – 2005 – mówi Przemysław Kempiński, dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Jak będzie wyglądał 6. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego?

Konkurs będzie składał się z trzech etapów otwartych dla publiczności. Uczestnicy wykonają podczas nich utwory m.in. J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, L. van Beethovena oraz oczywiście K. Lipińskiego. W repertuarze Konkursu znalazły się zarówno najbardziej znane, wirtuozowskie koncerty skrzypcowe, jak i utwory rzadko wykonywane.

W pierwszym etapie posłuchamy dzieł przeznaczonych na skrzypce solo. Drugi etap, do którego jury zakwalifikuje maksymalnie dwunastu uczestników, obejmuje recitale z towarzyszeniem fortepianu (o czasie trwania 40-45 minut), w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego.

W trzecim etapie, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: K. Lipińskiego, M. Karłowicza, H. Wieniawskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Sibeliusa, J. Brahmsa i L. van Beethovena. Całość zakończy Koncert Laureatów.

Konkursowi ponownie towarzyszyć będzie festiwal. Na toruńskiej scenie wystąpią między innymi: duet złożony z jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie - Adama Bałdycha oraz niekwestionowanej gwiazdy polskiej sceny pianistycznej - Leszka Możdżera; laureat poprzedniej edycji toruńskiego konkursu skrzypcowego - Elias David Moncado, młody wirtuoz, który ma na swoim koncie między innymi wspólne występy z ikoną wiolinistyki - Anne-Sophie Mutter; duet Polish Violin Duo - znakomici młodzi skrzypkowie, laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (laureat II nagrody poprzedniej edycji toruńskiego konkursu skrzypcowego).

Regulamin i wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: lipinski-competition.com. Organizatorem konkursu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, instytucja finansowana z Gminy Miasta Toruń. Konkurs współfinansowano ze środków ZAW STOART.

Data: 
20.09.2024 19:00 — 06.10.2024 19:00
Miejsce: 
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.