5. edycja Festiwalu Wisły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

5. edycja Festiwalu Wisły

Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2021
Na zdjęciu: jedna z łodzi płynących Wisłą podczas pokazu

Piąta edycja Festiwalu Wisły została zainaugurowana w Toruniu w dniu 14 sierpnia 2021 r. Tradycyjnie na mieszkańców i turystów czekała masa atrakcji.

Sierpień jest dla naszego miasta okresem nie tylko upływających powoli wakacji, ale także okazji do spędzenia ostatnich gorących dni lata nad wiślanym brzegiem. Powoli tradycją staje się celebrowanie serdecznego towarzystwa królowej polskich rzek w naszym najbliższym sąsiedztwie, czego wyraz daje kolejna edycja Festiwalu Wisły.

Wydarzenie już piąty rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko turystów i mieszkańców Torunia, ale także entuzjastów rzecznej żeglugi. Nad toruński brzeg ściągnęły Galary, Łyżwy, Baty, Półlejty, Nasuty, a także łodzie wikingów czy flisackie łodzie łowne. Wszyscy miłośnicy tej formy wodnej aktywności chcą w ten sposób pokazać swoją tożsamość i przywiązanie do żeglugi, uwydatniając przy tym wdzięki swoich jednostek oraz edukując zaciekawiony tłum zgromadzony na toruńskim bulwarze.

Doskonale tę ciekawość zna prezydent Torunia, który prywatnie także oddaje się podobnej formie wodnej aktywności.

- Bez wody nie ma życia, to jest oczywistość. Woda, która jest wokół nas w jeziorach, rzekach i morzu przyciąga do siebie i wabi. W Toruniu jest tak już od 8 wieków. Wisła zawsze była miejscem, które stanowiło dla nas najważniejsze odniesienie. Niegdyś była to jedyna autostrada, na której bogaciło się nasze królestwo, ale także Krzyżacy powiedział prezydent Michał Zaleski. - Z satysfakcją przyjmujemy fakt, że w naszym mieście odbywa się już 5. edycja tego wspaniałego wydarzenia, jakim jest Festiwal Wisły. Każdy, kto chce z wodą mieć kontakt, może skorzystać z infrastruktury, którą rozwinęliśmy dla mieszkańców i turystów wypoczywających w naszym mieście. Każdy może tu spędzić swój wolny czas aktywnie lub leniwie. Pragnę serdecznie podziękować organizatorom za kreowanie przyjaznych relacji z polskimi wodami i angaż w ciekawe pomysły oraz inicjatywy związane z królową naszych rzek. Zachęcam także do korzystania z atrakcji tych dni. Festiwal Wisły to nie tylko piękne łodzie i nadwiślańskie bulwary, jako miejsce wypoczynkowe, ale także wszystko wokół nich. Cieszę się, że raz do roku Toruń jest przystanią dla tych, którzy kochają wodę i chcą się tą miłością dzielić z innymi.

Festiwal to nie tylko Wisła i łodzie, które dumnie przecinają jej nurt. To także okazja do skosztowania lokalnych wyrobów lub nabycia ręcznie wykonywanych szpargałów na licznie rozstawionych straganach, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, zaspokajając swoje wybredne gusta i podniebienie.

Relacja z Festiwalu Wisły w Toruniu

Tłumnie zgromadzona publiczność i entuzjaści Wisły mogli także obserwować uroczystą, 17. Edycję Nagrody Przyjaznego Brzegu, organizowaną we współpracy z samorządem oraz Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym i Centrum Turystyki Wodnej. Laureatami prestiżowej gali zostali wszyscy zasłużeni entuzjaści i działacze polskich wód. Jest to niepowtarzalna szansa na ukoronowanie ich niestrudzonej pracy na rzecz poprawy ogólnych warunków korzystania, bezpieczeństwa i uatrakcyjnienia polskich rzek, a także pozostałych zbiorników wodnych – przejdź do wyników konkursu.

Wisienką na festiwalowym torcie była wyjątkowa prezentacja, chrzciny i pierwszy rejs Copernicusa - łodzi typu Nasuta. Jednostka jest inspirowana freskiem, znajdującym się na jednej ze ścian kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Zgromadzona publiczność mogła ją podziwiać, a także wstąpić na jej pokład, aby posmakować rzecznej żeglugi. Jak podkreślili organizatorzy - symbolicznie spłynęła z sakralnego fresku na matkę naszych rzek, aby tam kontynuować swój żywot i wieczną żeglugę. Dalsze jej losy napisze nasze polskie wybrzeże, na które obiera kurs, wioząc nań figurę św. Jakuba, co ma symbolizować odkrycie wiślanego szlaku pielgrzymów na nowo. Uroczystych chrzcin Copernicusa dokonała Elżbieta Siemiątkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Fot. Wojtek Szabelski



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.