27. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

27. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura" jest jednym z najistotniejszych i najciekawszych punktów na letniej, kulturalnej mapie zarówno Torunia, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Główną jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej.

W tym roku, z 18 wydarzeniami (22.06.2023 – 03.09.2023), gościć będziemy w Ruinach Zamku Krzyżackiego, CKK Jordanki, Teatrze Baj Pomorski, Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa i kościele św. Szczepana. Zaproszeni wykonawcy to muzycy najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia, laureaci konkursów muzycznych. W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe oraz koncerty z prelekcją. Na nasze zaproszenie przyjadą artyści m.in. z Korei Południowej i Litwy.

Kolejna edycja festiwalu to niepowtarzalna okazja umożliwiająca zapoznanie się z najwybitniejszymi dziełami muzycznymi wszechczasów w otoczeniu zachwycającej architektury Torunia. Tak szczególne wydarzenie naturalnie powinny zainaugurować utwory, które wprowadzą słuchaczy w bogaty świat dźwięków zdolnych ożywić zabytkowe przestrzenie miasta. W tym roku festiwal zainaugurują utwory blisko związane z tematyką kosmiczną, w których gronie znajdą się - utwór zachwycający hollywoodzkim splendorem, 7-częściowe dzieło sztuki w oryginale napisane na wielką orkiestrę oraz interesująca kompozycja współczesnego kompozytora poświęcona pamięci słynnego toruńskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.
 
Pierwszy koncert w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - "Kosmiczne harmonie" odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2023 r. o godz. 20:30. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II" i będzie jednocześnie ceremonią otwarcia 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy.
 
Miejsce: Ruiny Zamku Krzyżackiego / Wstęp wolny

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Przemysław Draheim - prowadzenie

W programie:

R. Strauss - Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca
G. Holst, arr. P. Pietruszewski - Planety op. 32
A. Wesołowski - Taniec sfer niebieskich - utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Wieczór nie bez powodu rozpocznie I część słynnego poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa pt. Wschód słońca. Jest to zdecydowanie najbardziej znany fragment utworu, który swoją szczególną rozpoznawalność zawdzięcza wykorzystaniu go w kultowej produkcji filmowej Stanleya Kubricka pt. 2001: Odyseja kosmiczna. Strauss opiera swoje muzyczne dzieło na pamiętnym poemacie filozoficznym Friedricha Nietschego, który zainspirował kompozytora do podjęcia się ambitnego zadania przełożenia postulatów niemieckiego myśliciela na muzyczne tworzywo. Wschód słońca wyróżnia się niezwykle podniosłym nastrojem uzyskanym dzięki wyrazistej fanfarze z kotłami, która stopniowo rośnie, aż do przejścia w monumentalny akord. Jest to dzieło godne umieszczenia na samym początku repertuaru, gdyż wprowadza słuchaczy w fascynujący i pełny niewypowiedzianej potęgi nastrój eksploracji tajemnicy, tkwiącej nie tylko w dziwach Wszechświata, ale również w istocie każdego dźwięku.

Następnym utworem, który wysłuchają Państwo nadchodzącego wieczoru, są Planety Gustava Theodore’a Holsta w aranżacji Pawła Pietruszewskiego. Dzieło składa się z 7 części, noszących tytuły 7 planet Układu Słonecznego w znaczeniu astrologicznym. Każda część kompozycji stanowi jedyny w swoim rodzaju utwór cechujący się odmienną względem innych fragmentów tematyką i motywami brzmieniowymi. O wyjątkowości nastroju każdej części świadczą również podtytuły, np. Mars, zwiastun wojny, Wenus, zwiastun pokoju, czy Merkury, skrzydlaty posłaniec. Należy również mieć na uwadze, że utwór Holsta zgłębia nie tyle nieskończoność kosmosu, ile raczej bada astrologiczny wpływ planet na ludzkie wnętrze. Bogactwo dźwięków, imponująca melodyka i różnorodność poszczególnych części sprawiają, że dzieło Holsta do dziś rozpala wyobraźnię melomanów. Towarzysząca wykonaniu dzieła narracja z pewnością dodatkowo uświetni jego odbiór. 

Inaugurację podsumuje Taniec sfer niebieskich – utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika autorstwa Adama Wesołowskiego. Dzieło stanowi wielkie kompendium życia i twórczości toruńskiego astronoma, wyjątkowe dzięki zastosowaniu dokładnej, zaskakującej odbiorcę symboliki. Ważny motyw dzieła, wokół którego obraca się wiele poszczególnych symboli, stanowi przełomowa rozprawa Mikołaja Kopernika z 1543 roku pt. O obrotach sfer niebieskich. To właśnie m.in. na tej symbolicznej liczbie Wesołowski opiera kompozycję swojego utworu, szczegółowo eksplorującą biografię Kopernika. Dzieło Wesołowskiego to dokładnie 15 minut i 43 sekundy wspaniałej muzycznej podróży połączonej z refleksją nad sylwetką astronoma, która zyskuje szczególny wyraz dzięki utrzymaniu doskonałej równowagi pomiędzy chłodną potęgą liczb a emocjonalnym przekazem. Ten szczególny zabieg umożliwia czerpanie pełniejszej satysfakcji z każdego dźwięku.

Szczegółówy program festiwalu.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz marki: Seni i Bella, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Vobacom Sp. z o.o., Uzdrowisko Ciechocinek S.A. producent wody mineralnej "Krystynka"
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
22.06.2023 20:30 — 03.09.2023 18:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Święta miejskie i rocznice
Kopernik 550
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.