Znani i ich książki z dzieciństwa | www.torun.pl

Znani i ich książki z dzieciństwa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Prezydent Michał Zaleski z książką "Robinson Crusoe"

Zdjęcia znanych przedstawicieli miasta i regionu z ich ukochanymi książkami z dzieciństwa pokazane zostaną na wystawie „Z klasyką do współczesności”. Wernisaż odbędzie się 16 września 2021 r. w głównym budynku Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego.

Promowania czytelnictwa nigdy dosyć, zwłaszcza że z roku na rok przybywa osób, które w ogóle nie sięgają po książki. Zgodnie z przysłowiem „Czego Jaś się nie nauczył, Jan nie będzie umiał”, zalety płynące ze spotkania z literaturą pokazywać należy już od pierwszych chwil życia. Stąd pomysł Książnicy Kopernikańskiej, by zaprosić znane osoby z Torunia i regionu, by zapozowały do zdjęć ze swoimi ukochanymi książkami z dzieciństwa. Efekty sesji można zobaczyć na wystawie. Do udziału zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, artystów, animatorów kultury i dziennikarzy.

Do zdjęć zapozował m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski z "Robinsonem Crusoe" Daniela Defoe oraz dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zbigniew Derkowski ze "Znaczy kapitan" Karola Olgierda Borchardta. Pozostali sportretowani to: Elżbieta Piniewska, Piotr Całbecki, Jerzy Janczarski, Jerzy Rochowiak, Dariusz Delik, Andrzej Churski, Anna Wołek, Łukasz Wudarski, Iwona Chmielewska, Witold Chmielewski, Joanna Czajkowska, Robert Małecki, Ewa Jarczyk, Jacek Bryndal, Jacek Bończyk, Marek Rubnikowicz, Magdalena Kujawa i Maria Kierzkowska. Autorem zdjęć jest Tomasz Dorawa

Wernisaż rozpocznie się 16 września o godz. 15.00. Ekspozycję uzupełni prezentacja książek, którymi sfotografowane osoby zaczytywały się w dzieciństwie. Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej potrwa do 22 września. Od 23 września do 15 października trafi do filii biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23.

Fot. Tomasz Dorawa

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.