www.torun.pl

Żeglarskie kwalifikacje olimpijskie

Miasto, Sport
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Jolanta Ogar zawodniczka toruńskiego Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego WIKING, wywalczyła kwalifikację olimpijską do letnich igrzysk Tokio 2020. Jest to pierwszy i największy jak dotąd sukces w historii toruńskiego żeglarstwa.

Załoga Jolanta Ogar UKŻ Wiking Toruń i Agnieszka Skrzypulec z Sejk Pogoni Szczecin podczas żeglarskich Mistrzostw Świata w klasie 470 w Japonii zajęła siódme miejsce wśród 39 najlepszych załóg z 22 krajów. To oznacza, że Polki zapewniły sobie w żeglarskiej klasie 470 kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Po tym czempionacie biało-czerwone nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia 2019 r. na akwenie w Enoshimie odbędą się zawody Olympic Test Event.

Aktualnie Jolanta Ogar jest stypendystką Prezydenta Miasta Torunia. Zgodnie z zasadą, po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Polskiego Związku Żeglarskiego potwierdzających kwalifikację olimpijską toruńska zawodniczka Jolanta Ogar będzie otrzymywała wyższe stypendium w wysokości 3000 złotych miesięcznie na przygotowania do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 do chwili startu w igrzyskach.

UKŻ WIKING Toruń od wielu lat szkoli dzieci, młodzież i seniorów w klasie Laser, Optymist, Finn i od niedawna olimpijskiej klasie 470. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali medale podczas krajowych i międzynarodowych regat żeglarskich. Za wysokie wyniki sportowe żeglarze WIKINGA co roku uhonorowani zostali nagrodami i stypendiami Prezydenta Miasta. Kwalifikacja olimpijska Jolanty Ogar jest zwieńczeniem długoletniej i wytrwałej pracy sztabu szkoleniowego toruńskiego Klubu.

Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 zachęca do kibicowania toruńskiej żeglarce.

fot. Sailing Energy/World Sailing

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.