www.torun.pl

Żeglarskie kwalifikacje olimpijskie

Miasto, Sport
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Jolanta Ogar zawodniczka toruńskiego Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego WIKING, wywalczyła kwalifikację olimpijską do letnich igrzysk Tokio 2020. Jest to pierwszy i największy jak dotąd sukces w historii toruńskiego żeglarstwa.

Załoga Jolanta Ogar UKŻ Wiking Toruń i Agnieszka Skrzypulec z Sejk Pogoni Szczecin podczas żeglarskich Mistrzostw Świata w klasie 470 w Japonii zajęła siódme miejsce wśród 39 najlepszych załóg z 22 krajów. To oznacza, że Polki zapewniły sobie w żeglarskiej klasie 470 kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Po tym czempionacie biało-czerwone nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia 2019 r. na akwenie w Enoshimie odbędą się zawody Olympic Test Event.

Aktualnie Jolanta Ogar jest stypendystką Prezydenta Miasta Torunia. Zgodnie z zasadą, po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Polskiego Związku Żeglarskiego potwierdzających kwalifikację olimpijską toruńska zawodniczka Jolanta Ogar będzie otrzymywała wyższe stypendium w wysokości 3000 złotych miesięcznie na przygotowania do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 do chwili startu w igrzyskach.

UKŻ WIKING Toruń od wielu lat szkoli dzieci, młodzież i seniorów w klasie Laser, Optymist, Finn i od niedawna olimpijskiej klasie 470. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali medale podczas krajowych i międzynarodowych regat żeglarskich. Za wysokie wyniki sportowe żeglarze WIKINGA co roku uhonorowani zostali nagrodami i stypendiami Prezydenta Miasta. Kwalifikacja olimpijska Jolanty Ogar jest zwieńczeniem długoletniej i wytrwałej pracy sztabu szkoleniowego toruńskiego Klubu.

Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 zachęca do kibicowania toruńskiej żeglarce.

fot. Sailing Energy/World Sailing

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.