www.torun.pl

Żeglarskie kwalifikacje olimpijskie

Miasto, Sport
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Jolanta Ogar zawodniczka toruńskiego Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego WIKING, wywalczyła kwalifikację olimpijską do letnich igrzysk Tokio 2020. Jest to pierwszy i największy jak dotąd sukces w historii toruńskiego żeglarstwa.

Załoga Jolanta Ogar UKŻ Wiking Toruń i Agnieszka Skrzypulec z Sejk Pogoni Szczecin podczas żeglarskich Mistrzostw Świata w klasie 470 w Japonii zajęła siódme miejsce wśród 39 najlepszych załóg z 22 krajów. To oznacza, że Polki zapewniły sobie w żeglarskiej klasie 470 kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Po tym czempionacie biało-czerwone nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia 2019 r. na akwenie w Enoshimie odbędą się zawody Olympic Test Event.

Aktualnie Jolanta Ogar jest stypendystką Prezydenta Miasta Torunia. Zgodnie z zasadą, po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Polskiego Związku Żeglarskiego potwierdzających kwalifikację olimpijską toruńska zawodniczka Jolanta Ogar będzie otrzymywała wyższe stypendium w wysokości 3000 złotych miesięcznie na przygotowania do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 do chwili startu w igrzyskach.

UKŻ WIKING Toruń od wielu lat szkoli dzieci, młodzież i seniorów w klasie Laser, Optymist, Finn i od niedawna olimpijskiej klasie 470. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali medale podczas krajowych i międzynarodowych regat żeglarskich. Za wysokie wyniki sportowe żeglarze WIKINGA co roku uhonorowani zostali nagrodami i stypendiami Prezydenta Miasta. Kwalifikacja olimpijska Jolanty Ogar jest zwieńczeniem długoletniej i wytrwałej pracy sztabu szkoleniowego toruńskiego Klubu.

Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 zachęca do kibicowania toruńskiej żeglarce.

fot. Sailing Energy/World Sailing

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.