www.torun.pl

Żeglarskie kwalifikacje olimpijskie

Miasto, Sport
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Jolanta Ogar zawodniczka toruńskiego Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego WIKING, wywalczyła kwalifikację olimpijską do letnich igrzysk Tokio 2020. Jest to pierwszy i największy jak dotąd sukces w historii toruńskiego żeglarstwa.

Załoga Jolanta Ogar UKŻ Wiking Toruń i Agnieszka Skrzypulec z Sejk Pogoni Szczecin podczas żeglarskich Mistrzostw Świata w klasie 470 w Japonii zajęła siódme miejsce wśród 39 najlepszych załóg z 22 krajów. To oznacza, że Polki zapewniły sobie w żeglarskiej klasie 470 kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Po tym czempionacie biało-czerwone nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia 2019 r. na akwenie w Enoshimie odbędą się zawody Olympic Test Event.

Aktualnie Jolanta Ogar jest stypendystką Prezydenta Miasta Torunia. Zgodnie z zasadą, po otrzymaniu oficjalnych dokumentów z Polskiego Związku Żeglarskiego potwierdzających kwalifikację olimpijską toruńska zawodniczka Jolanta Ogar będzie otrzymywała wyższe stypendium w wysokości 3000 złotych miesięcznie na przygotowania do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 do chwili startu w igrzyskach.

UKŻ WIKING Toruń od wielu lat szkoli dzieci, młodzież i seniorów w klasie Laser, Optymist, Finn i od niedawna olimpijskiej klasie 470. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali medale podczas krajowych i międzynarodowych regat żeglarskich. Za wysokie wyniki sportowe żeglarze WIKINGA co roku uhonorowani zostali nagrodami i stypendiami Prezydenta Miasta. Kwalifikacja olimpijska Jolanty Ogar jest zwieńczeniem długoletniej i wytrwałej pracy sztabu szkoleniowego toruńskiego Klubu.

Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 zachęca do kibicowania toruńskiej żeglarce.

fot. Sailing Energy/World Sailing

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".