Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski

Miasto, Sport
Data publikacji: 17 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.

Miasto Toruń po raz dziesiąty w swojej historii gości jedne z najważniejszych zawodów lekkoatletycznych w naszym kraju. Podczas ceremonii otwarcia prezydent Michał Zaleski podziękował za organizację mistrzostw prezesowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henrykowi Olszewskiemu i prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztofowi Wolsztyńskiemu. - Święto lekkiej atletyki to także udział toruńskich zawodniczek i zawodników. Dziewięcioro ich startuje w tych zawodach i to za nich przede wszystkim kibice trzymają kciuki, a ja dopinguję wszystkich startujących w tych ważnych zawodach. Życzę wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, aby Arena Toruń była dla nich sprzyjającym miejscem rywalizacji, aby wywieźli stąd jak najlepsze wrażenia - powiedział otwierając mistrzostwa prezydent Michał Zaleski.

Podczas dwudniowego święta Królowej Sportu miłośnicy tej dyscypliny mają możliwość podziwiania rywalizacji najlepszych polskich zawodników w niemal wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Do Grodu Kopernika przybyły wielkie gwiazdy polskiego sportu, medaliści największych imprez światowych. W sumie do startu w zawodach zgłoszono 511 lekkoatletów, m.in.: Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Marika Popowicz-Drapała, Jakub Szymański, Damian Czykier, Piotr Lisek, Sofia Ennaoui i wielu innych.

Najlepiej w eliminacjach rywalizacji na 400 metrów spisała się liderka krajowych tabel Marika Popowicz-Drapała. Zawodniczka bydgoskiego Zawiszy wygrała swoją serię osiągając czas 52.55. Najlepszy rezultat w sezonie uzyskała też zwyciężczyni kolejnego biegu, czyli Justyna Święty-Ersetic. Doświadczona biegaczka AZS-u-AWF-u Katowice pobiegła w eliminacjach 52.74. Stawkę jutrzejszego finału uzupełniają Kinga Gacka, Iga Baumgart-Witan, Alicja Wrona-Kutrzepa oraz Anna Maria Gryc. Wartym odnotowania jest jeszcze wynik Anastazji Kuś – juniorka młodsza olsztyńskiego AZS-u przebiegła 400 metrów w 54.15. To najlepszy w historii czas uzyskany przez zawodniczkę z kategorii U18.

W eliminacjach mężczyzn najszybszy był Maksymilian Szwed. Zawodnik łódzkiego AZS-u jako jedyny pokonał 400 metrów w czasie poniżej 47 sekund pewnie wygrywając swoją serię w czasie 46.84. Do finału awansowali jeszcze Mateusz Rzeźniczak, Jan Wawrzkowicz, Daniel Sołtysiak, Patryk Grzegorzewicz oraz Michał Wróbel. Bez awansu pozostali najszybsi w pierwszej serii eliminacyjnej Igor Bogaczyński oraz Patryk Dobek.

Najszybszą zawodniczka pierwszej rundy rywalizacji w biegu na 800 metrów była Anna Wielgosz. Zawodniczka Resovii Rzeszów pokonała cztery okrążenia Areny Toruń w 2:04.73. Do finału awansowały także Angelika Sarna, Agnieszka Dybka, Margarita Koczanowa, Sylwana Gajda, Magdalena Breza, Oliwia Sowa oraz Milena Korbut.

Najlepszy czas eliminacji biegu na 800 metrów panów uzyskał Mateusz Borkowski, który wygrał drugą serię z wynikiem 1:49.73. W pierwszej serii triumfował Patryk Sieradzki (1:50.61), a w trzeciej – niespełna dwie godziny po starcie na 400 metrów – wygrał Patryk Dobek (1:51.15). Skład finału uzupełniają Jakub Chmielarz, Bartosz Kitliński oraz Kacper Lewalski.

Po pierwszych konkurencjach rywalizacji wieloboistów na czele plasuje się Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki w biegu na 60 metrów uzyskał czas 7.08, ale zajął drugą lokatę za młodziutkim Hubertem Trościanką, który zaimponował czasem 7.04. W skoku w dal Wiesiołek uzyskał 7.30, a następnie pchnął kulą 14.12 ulegając Horbowicz (15.49). Bardzo dobrze podopieczny Michała Modelskiego spisał się w skoku wzwyż pokonując poprzeczkę na 2.02. Po pierwszej części rywalizacji Wiesiołek zgromadził 3298 pkt.

W rywalizacji kobiet Paulina Ligarska wygrała bieg na 60 metrów przez płotki z rekordem życiowym 8.51. Skok wzwyż wygrała Sophia Mulder (1.77), a Julia Słocka i Paulina Ligarska solidarnie zaliczyły 1.74. Dzięki dobremu startowali w pchnięciu kulą – 14.45 – Paulina Ligarska jest liderką pięcioboju. Zawodniczka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego po trzech konkurencjach ma na koncie wartościowe 2742 pkt.

W tym roku podczas mistrzostw Polski w Arenie Toruń na kibiców czeka dodatkowa atrakcja. W westybulu hali powstała specjalna strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. W strefie pod hasłem Rozgrzewka z książką pojawiły się mobilna biblioteczka pełna nowości wydawniczych, leżaki i animacje.

Transmisję z wydarzenia prowadzi TVP Sport.

Toruńskie mistrzostwa są zwieńczeniem krajowego sezonu halowego oraz ostatnią szansą na zdobycie przepustek do udziału w mistrzostwach świata w hali, które odbędą się w Glasgow (1-3 marca 2024 r.) jak również ważnym elementem przygotowań do mistrzostw Europy w Rzymie (7-12 czerwca 2024 r.), a przede wszystkim do igrzysk olimpijskich w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia br.).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.