Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski

Miasto, Sport
Data publikacji: 17 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.

Miasto Toruń po raz dziesiąty w swojej historii gości jedne z najważniejszych zawodów lekkoatletycznych w naszym kraju. Podczas ceremonii otwarcia prezydent Michał Zaleski podziękował za organizację mistrzostw prezesowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henrykowi Olszewskiemu i prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztofowi Wolsztyńskiemu. - Święto lekkiej atletyki to także udział toruńskich zawodniczek i zawodników. Dziewięcioro ich startuje w tych zawodach i to za nich przede wszystkim kibice trzymają kciuki, a ja dopinguję wszystkich startujących w tych ważnych zawodach. Życzę wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, aby Arena Toruń była dla nich sprzyjającym miejscem rywalizacji, aby wywieźli stąd jak najlepsze wrażenia - powiedział otwierając mistrzostwa prezydent Michał Zaleski.

Podczas dwudniowego święta Królowej Sportu miłośnicy tej dyscypliny mają możliwość podziwiania rywalizacji najlepszych polskich zawodników w niemal wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Do Grodu Kopernika przybyły wielkie gwiazdy polskiego sportu, medaliści największych imprez światowych. W sumie do startu w zawodach zgłoszono 511 lekkoatletów, m.in.: Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Marika Popowicz-Drapała, Jakub Szymański, Damian Czykier, Piotr Lisek, Sofia Ennaoui i wielu innych.

Najlepiej w eliminacjach rywalizacji na 400 metrów spisała się liderka krajowych tabel Marika Popowicz-Drapała. Zawodniczka bydgoskiego Zawiszy wygrała swoją serię osiągając czas 52.55. Najlepszy rezultat w sezonie uzyskała też zwyciężczyni kolejnego biegu, czyli Justyna Święty-Ersetic. Doświadczona biegaczka AZS-u-AWF-u Katowice pobiegła w eliminacjach 52.74. Stawkę jutrzejszego finału uzupełniają Kinga Gacka, Iga Baumgart-Witan, Alicja Wrona-Kutrzepa oraz Anna Maria Gryc. Wartym odnotowania jest jeszcze wynik Anastazji Kuś – juniorka młodsza olsztyńskiego AZS-u przebiegła 400 metrów w 54.15. To najlepszy w historii czas uzyskany przez zawodniczkę z kategorii U18.

W eliminacjach mężczyzn najszybszy był Maksymilian Szwed. Zawodnik łódzkiego AZS-u jako jedyny pokonał 400 metrów w czasie poniżej 47 sekund pewnie wygrywając swoją serię w czasie 46.84. Do finału awansowali jeszcze Mateusz Rzeźniczak, Jan Wawrzkowicz, Daniel Sołtysiak, Patryk Grzegorzewicz oraz Michał Wróbel. Bez awansu pozostali najszybsi w pierwszej serii eliminacyjnej Igor Bogaczyński oraz Patryk Dobek.

Najszybszą zawodniczka pierwszej rundy rywalizacji w biegu na 800 metrów była Anna Wielgosz. Zawodniczka Resovii Rzeszów pokonała cztery okrążenia Areny Toruń w 2:04.73. Do finału awansowały także Angelika Sarna, Agnieszka Dybka, Margarita Koczanowa, Sylwana Gajda, Magdalena Breza, Oliwia Sowa oraz Milena Korbut.

Najlepszy czas eliminacji biegu na 800 metrów panów uzyskał Mateusz Borkowski, który wygrał drugą serię z wynikiem 1:49.73. W pierwszej serii triumfował Patryk Sieradzki (1:50.61), a w trzeciej – niespełna dwie godziny po starcie na 400 metrów – wygrał Patryk Dobek (1:51.15). Skład finału uzupełniają Jakub Chmielarz, Bartosz Kitliński oraz Kacper Lewalski.

Po pierwszych konkurencjach rywalizacji wieloboistów na czele plasuje się Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki w biegu na 60 metrów uzyskał czas 7.08, ale zajął drugą lokatę za młodziutkim Hubertem Trościanką, który zaimponował czasem 7.04. W skoku w dal Wiesiołek uzyskał 7.30, a następnie pchnął kulą 14.12 ulegając Horbowicz (15.49). Bardzo dobrze podopieczny Michała Modelskiego spisał się w skoku wzwyż pokonując poprzeczkę na 2.02. Po pierwszej części rywalizacji Wiesiołek zgromadził 3298 pkt.

W rywalizacji kobiet Paulina Ligarska wygrała bieg na 60 metrów przez płotki z rekordem życiowym 8.51. Skok wzwyż wygrała Sophia Mulder (1.77), a Julia Słocka i Paulina Ligarska solidarnie zaliczyły 1.74. Dzięki dobremu startowali w pchnięciu kulą – 14.45 – Paulina Ligarska jest liderką pięcioboju. Zawodniczka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego po trzech konkurencjach ma na koncie wartościowe 2742 pkt.

W tym roku podczas mistrzostw Polski w Arenie Toruń na kibiców czeka dodatkowa atrakcja. W westybulu hali powstała specjalna strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. W strefie pod hasłem Rozgrzewka z książką pojawiły się mobilna biblioteczka pełna nowości wydawniczych, leżaki i animacje.

Transmisję z wydarzenia prowadzi TVP Sport.

Toruńskie mistrzostwa są zwieńczeniem krajowego sezonu halowego oraz ostatnią szansą na zdobycie przepustek do udziału w mistrzostwach świata w hali, które odbędą się w Glasgow (1-3 marca 2024 r.) jak również ważnym elementem przygotowań do mistrzostw Europy w Rzymie (7-12 czerwca 2024 r.), a przede wszystkim do igrzysk olimpijskich w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia br.).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.