Witamy we Francji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Witamy we Francji

Eko, Miasto
Data publikacji: 15 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Wizualizacja parku kieszonkowego "Francuskie inspiracje"

Park kieszonkowy „Francuskie Inspiracje” powstanie u zbiegu ulic Polnej, Strehla i Fieldorfa Nila – miasto szuka wykonawcy pierwszego etapu zadania.

Pierwszy etap tworzenia parku obejmie prace budowlane. Teren zostanie uporządkowany, zniwelowany, pojawi się grunt urodzajny pod przyszłe nasadzenia. Wykonane zostaną roboty instalacyjno-sanitarne związane np. z wykonaniem przyłączy wodociągowych dla infrastruktury wodnej parku.  Teren pozyska oświetlenie parkowe, zamontowane zostanie zasilanie fontanny i nawadniania. Pierwszy etap prac to także wykonanie nawierzchni alejek parkowych, montaż elementów małej architektury oraz wykonanie projektów i nadruków treści na tablice informacyjne.
 
>>> Przejdź do szczegółów oferty

Kolejny etap to urządzenie zieleni w stylu francuskim. Głównym punktem w parku będzie pergola inspirowana Łukiem Triumfalnym. Motywy francuskie pojawią się także w innych częściach, np. w nawierzchni fontanny umieszczony będzie wizerunek wieży Eiffela, a układ komunikacyjny utworzony na wzór placu de Gaulle’a w Paryżu. Układ zieleni zostanie zaprojektowany w stylu dziewiętnastowiecznych ogrodów francuskich, pojawią się niskie żywopłoty nasadzone w formach geometrycznych oraz ogród ziołowy. Rośliny, jakie będą tam rosły, to m.in. róże, hortensje, berberysy, cisy oraz różne gatunki bylin. Kolorystyka kwiatów wzorowana będzie na fladze francuskiej: niebiesko-biało-czerwona. Część wschodnia parku przeznaczona będzie w dla dzieci i młodzieży, pojawi się strefa relaksu, miejsce do zabawy, w tym trampoliny, zjeżdżalnie i huśtawki.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".