Umowa na biletomaty przekazana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Umowa na biletomaty przekazana

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Umowa na biletomaty przekazana

Osiem nowych biletomatów stanie w Toruniu dzięki wsparciu z funduszy unijnych. W czwartek, 21 września 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jednym z dofinansowanych z RPO jest zgłoszony przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji projekt „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych”. Polega on na zakupie i montażu 8 biletomatów stacjonarnych, zlokalizowanych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w Toruniu. Jego celem jest zwiększenie dostępności do publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasta Toruń oraz gmin ościennych obsługiwanych przez MZK.

To kolejne unijne dofinansowanie dla Torunia na automaty biletowe – podkreśla Zastępca Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.  - Część urządzeń w ramach tej umowy już stoi na trasie nowej linii do pętli na Heweliusza. Kolejne cztery biletomaty staną na głównych węzłach komunikacyjnych, tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Przypomnę, że wcześniej, także ze wsparciem z RPO, zamontowano już dwa automaty biletowe na węźle przesiadkowym przy pl. Rapackiego. Odniosły one sukces, bo w ciągu roku zakupiono w nich ponad 100 tysięcy biletów. To kolejny znaczący krok w usprawnianiu komunikacji miejskiej dla miasta Torunia.  

Wszystkie projekty, na które umowy dziś wręczamy są proekologiczne – zaznaczył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. - To m.in. instalacje fotowoltaiczne w gminach. Instytucje unijne zwracają też uwagę na promowanie transportu publicznego, jako bardziej ekologicznego, zatem chętnie wspierają wszystkie ułatwienia dla pasażerów. Stąd dofinansowanie do biletomatów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Cieszę się, że gminy mogą sięgać po te środki i wprowadzać rozwiązania służące środowisku.

O projekcie:

Wartość projektu: 1 073 599,70 zł brutto
Wydatki kwalifikowalne: 874 784, 94 zł
Dofinansowanie: 743 567,19 zł (85%)

Cele szczegółowe realizacji projektu:    

 • Rozwój form transportu przyjaznych dla środowiska i mieszkańców,
 • Skrócenie łącznego czasu podróży, poprzez zmniejszenie czasu dostępu do przystanku,
 • Zwiększenie komfortu pasażerów m.in. poprzez wzmocnienie poczucia pewności odbycia podróży,
 • Zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego względem indywidualnego, w tym poprzez poprawę jakości i dostępności usług,                                                                        
 • Usprawnienie i rozbudowa multimodalnego transportu zbiorowego,
 • Wzmacnianie funkcji aglomeracyjnych Torunia poprzez poprawę wizerunku miasta, warunków życia oraz podniesienie komfortu podróży,
 • Zwiększenie wykorzystania transportu publicznego w codziennych podróżach mieszkańców Torunia.


W nowych urządzeniach będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia będą przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', zabezpieczony przed zarysowaniem, zapewni wygodę i komfort użytkowania.

Cztery z biletomatów objętych projektem już służą pasażerom, kolejne 4 pojawią się na przystankach do końca tego roku.

4 biletomaty które już są zamontowane:
- przystanek tramwajowy Targowisko, peron zachodni w kier. centrum
- przystanek tramwajowy Żwirki i Wigury, peron wschodni
- przystanek tramwajowo-autobusowy Hubego, peron północny
- przystanek tramwajowo-autobusowy Koniuchy, peron środkowy

4 biletomaty, które zostaną zamontowane do końca br.:
- przystanek tramwajowo-autobusowy węzeł przesiadkowy w al. Solidarności, peron wschodni w kier. Os. Wrzosy ;
- przystanek tramwajowy Dworzec Wschodni, peron północny w kier. centrum (planowana zmiana lokalizacji na np. pl. św. Katarzyny);
- przystanek autobusowy Przybyłów na ul. Dziewulskiego, peron wschodni w kier. centrum;
- przystanek autobusowy Dworzec Główny, peron w kier. centrum

O wyborze lokalizacji zdecydowały:

 • potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
 • integracja różnych środków transportu, w tym oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych,
 • bliskość generatorów ruchu, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowo-usługowe o dużym znaczeniu, Starówka,
 • zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe w których sprzedawane są bilety).


RPO już po raz drugi

To kolejny projekt zrealizowany przez gminę za pośrednictwem MZK dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wcześniej z RPO zrealizowano projekt: „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”, dzięki któremu na węźle przesiadkowym zamontowano 2 pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu.
Koszt całkowity tego projektu wyniósł 70 902 691,40 zł brutto, wydatki kwalifikowalne wyniosły: 56 149 444,85 zł, natomiast kwota dofinansowania: 44 115 185,10  zł (78,57% wyd. kwalif.)

Inwestycja objęła przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstał nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona została również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk.

W Toruniu od lipca 2021 r. pasażerowie korzystają z dwóch biletomatów znajdujących się na zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. Są to analogiczne urządzenia do tych, które zostaną zakupione w ramach projektu. Urządzenia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a korzystający z nich pasażerowie potwierdzają potrzebę montażu biletomatów w innych lokalizacjach miasta. Na podstawie raportu sprzedaży, w 2022 r. w automatach tych zakupiono łącznie ponad 100 tys. biletów za łączną kwotę blisko 290 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.