Umowa na biletomaty przekazana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Umowa na biletomaty przekazana

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Umowa na biletomaty przekazana

Osiem nowych biletomatów stanie w Toruniu dzięki wsparciu z funduszy unijnych. W czwartek, 21 września 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jednym z dofinansowanych z RPO jest zgłoszony przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji projekt „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych”. Polega on na zakupie i montażu 8 biletomatów stacjonarnych, zlokalizowanych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w Toruniu. Jego celem jest zwiększenie dostępności do publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasta Toruń oraz gmin ościennych obsługiwanych przez MZK.

To kolejne unijne dofinansowanie dla Torunia na automaty biletowe – podkreśla Zastępca Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.  - Część urządzeń w ramach tej umowy już stoi na trasie nowej linii do pętli na Heweliusza. Kolejne cztery biletomaty staną na głównych węzłach komunikacyjnych, tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Przypomnę, że wcześniej, także ze wsparciem z RPO, zamontowano już dwa automaty biletowe na węźle przesiadkowym przy pl. Rapackiego. Odniosły one sukces, bo w ciągu roku zakupiono w nich ponad 100 tysięcy biletów. To kolejny znaczący krok w usprawnianiu komunikacji miejskiej dla miasta Torunia.  

Wszystkie projekty, na które umowy dziś wręczamy są proekologiczne – zaznaczył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. - To m.in. instalacje fotowoltaiczne w gminach. Instytucje unijne zwracają też uwagę na promowanie transportu publicznego, jako bardziej ekologicznego, zatem chętnie wspierają wszystkie ułatwienia dla pasażerów. Stąd dofinansowanie do biletomatów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Cieszę się, że gminy mogą sięgać po te środki i wprowadzać rozwiązania służące środowisku.

O projekcie:

Wartość projektu: 1 073 599,70 zł brutto
Wydatki kwalifikowalne: 874 784, 94 zł
Dofinansowanie: 743 567,19 zł (85%)

Cele szczegółowe realizacji projektu:    

 • Rozwój form transportu przyjaznych dla środowiska i mieszkańców,
 • Skrócenie łącznego czasu podróży, poprzez zmniejszenie czasu dostępu do przystanku,
 • Zwiększenie komfortu pasażerów m.in. poprzez wzmocnienie poczucia pewności odbycia podróży,
 • Zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego względem indywidualnego, w tym poprzez poprawę jakości i dostępności usług,                                                                        
 • Usprawnienie i rozbudowa multimodalnego transportu zbiorowego,
 • Wzmacnianie funkcji aglomeracyjnych Torunia poprzez poprawę wizerunku miasta, warunków życia oraz podniesienie komfortu podróży,
 • Zwiększenie wykorzystania transportu publicznego w codziennych podróżach mieszkańców Torunia.


W nowych urządzeniach będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia będą przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', zabezpieczony przed zarysowaniem, zapewni wygodę i komfort użytkowania.

Cztery z biletomatów objętych projektem już służą pasażerom, kolejne 4 pojawią się na przystankach do końca tego roku.

4 biletomaty które już są zamontowane:
- przystanek tramwajowy Targowisko, peron zachodni w kier. centrum
- przystanek tramwajowy Żwirki i Wigury, peron wschodni
- przystanek tramwajowo-autobusowy Hubego, peron północny
- przystanek tramwajowo-autobusowy Koniuchy, peron środkowy

4 biletomaty, które zostaną zamontowane do końca br.:
- przystanek tramwajowo-autobusowy węzeł przesiadkowy w al. Solidarności, peron wschodni w kier. Os. Wrzosy ;
- przystanek tramwajowy Dworzec Wschodni, peron północny w kier. centrum (planowana zmiana lokalizacji na np. pl. św. Katarzyny);
- przystanek autobusowy Przybyłów na ul. Dziewulskiego, peron wschodni w kier. centrum;
- przystanek autobusowy Dworzec Główny, peron w kier. centrum

O wyborze lokalizacji zdecydowały:

 • potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
 • integracja różnych środków transportu, w tym oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych,
 • bliskość generatorów ruchu, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowo-usługowe o dużym znaczeniu, Starówka,
 • zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe w których sprzedawane są bilety).


RPO już po raz drugi

To kolejny projekt zrealizowany przez gminę za pośrednictwem MZK dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wcześniej z RPO zrealizowano projekt: „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”, dzięki któremu na węźle przesiadkowym zamontowano 2 pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu.
Koszt całkowity tego projektu wyniósł 70 902 691,40 zł brutto, wydatki kwalifikowalne wyniosły: 56 149 444,85 zł, natomiast kwota dofinansowania: 44 115 185,10  zł (78,57% wyd. kwalif.)

Inwestycja objęła przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstał nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona została również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk.

W Toruniu od lipca 2021 r. pasażerowie korzystają z dwóch biletomatów znajdujących się na zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. Są to analogiczne urządzenia do tych, które zostaną zakupione w ramach projektu. Urządzenia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a korzystający z nich pasażerowie potwierdzają potrzebę montażu biletomatów w innych lokalizacjach miasta. Na podstawie raportu sprzedaży, w 2022 r. w automatach tych zakupiono łącznie ponad 100 tys. biletów za łączną kwotę blisko 290 tys. zł.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.