Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska Noc Naukowców

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września na "Toruńską Noc Naukowców". W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.

W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej toruńskie centrum nauki przygotowało zajęcia: "Woda i jej mieszkańcy", "Pracownia kolorowych eksperymentów" oraz "Pogodnej nocy".  Pierwsze z nich to mini warsztaty, podczas których sprawdzimy parametry różnych próbek wody. Badając między innymi przeżroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównamy wodę z kranu, z wodą płynącą w Strudze Toruńskiej. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, które wykazują cechy wskaźnikowe dla oceny jakości wód. "Pracownia kolorowych eksperymentów” to warsztaty, w trakcie których uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia. Dowiedzą się m.in. czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja. W pracowni fizycznej będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą, przedstawiające zjawiska fizyczne wykorzystywane podczas pomiarów meteorologicznych.

Zwiedzanie interaktywnych wystaw centrum nauki będzie możliwe w ramach dwóch dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 18:00 i 20:00. Do dyspozycji będą ekspozycje w głównym budynku oraz wystawa "Ścieżki dorastania" (jedyna w Polsce poświęcona procesowi dojrzewania człowieka), dostępna w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł (osobno dla CNMW i CIE) można nabyć w systemie sprzedaży online oraz w dniu wydarzenia w kasie.

Na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 19:00-21:00 będzie można wziąć udział w pokazie nieba "Szał niebieskich ciał", połączonym z warsztatami. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą również, jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.

O godz. 20:15 zaplanowano pokaz chemiczny "BŁYSKawiczna chemia". Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia. Nie zabraknie ognia i jego blasku, a czas reakcji będzie stosunkowo krótki!

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można skorzystać ze stanowiska "Symulacja bez tajemnic". Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych. Stanowisko będzie dostępne w godz. 19:00-21:00.

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na warsztaty kognitywistyczne "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych" o godz. 18:00 i 19:00. Jednorazowo może wziąć w nich udział 15 osób.

Pracownicy Wydziału Chemii UMK zapraszają na warsztaty "Chemiczne żelki" (godz. 18:00 i 18:30), w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. W tych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób.

O godz. 19:30 odbędą się zajęcia "Lets play language", przygotowane przez Wydział Humanistyczny UMK. Pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku - jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Uczestnicy (maks. 8 osób) dowiedzą się o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych.

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Od godz. 18:30 uczestnicy TNN zobaczą pokazy: "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem", "Tańczące biokoloidy" oraz "Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować".

Aby wziąć udział w aktywnościach dostępnych w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, należy zakupić bilet na zwiedzanie. W przypadku warsztatów organizowanych przez UMK są prowadzone zapisy (nie jest wymagane posiadanie biletu): nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W godz. 18:00-22:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą prowadzone obserwacje nocnego nieba. Będzie również okazja, aby zobaczyć pokazy w mobilnym planetarium.

Miejsce: 
CN Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka 1/3
Kategoria wydarzenia: 
Inne

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.