www.torun.pl

Torunianka nominowana do "Małego Nobla"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Toruńska artystka Iwona Chmielewska po raz kolejny z prestiżową nominacją do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, określanej w świecie twórców literatury dziecięcej mianem tzw. Małego Nobla. 

24 stycznia 2020 r. organizacja IBBY (International Board on Books for Young People ogłosiła nazwiska twórców nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, przyznawanej co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci za całokształt twórczości. Iwona Chmielewska znalazła się na krótkiej liście finalistów w prestiżowym gronie sześciu wybitnych artystów ilustratorów z całego świata, w kategorii graficznej. To jej kolejna nominacja do ścisłego finału – w gronie nominowanych była również w 2018 r. Jest drugą polską twórczynią, która trafiła na krótką listę nominacji. W 1982 r. nagrodę otrzymał Zbigniew Rychlicki, wybitny polski grafik i ilustrator – dotychczas jedyny jej polski laureat. 

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena to najważniejsze międzynarodowe odznaczenie przyznawane za twórczość dla dzieci, określanej w świecie twórców literatury dziecięcej mianem tzw. Małego Nobla. Jego patronką jest Jej Wysokość Małgorzata II, królowa Danii. Nominacje do nagrody zgłaszane są przez narodowe sekcje, a wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą badacze i znawcy literatury dziecięcej. Autorom książęk dla dzieci jest przyznawana od 1956 r., zaś ilustratorom od 1966 r. Na nagrodę – podobnie jak na Nagrodę Nobla – składają się złoty medal i dyplom, wręczane na uroczystej ceremonii. Ogłoszenie tegorocznych laureatów nastąpi podczas Targów Książki w Bolonii 26 marca 2020 r.

Nominowani ilustratorzy:

 1. Isabelle Arsenault, Kanada
 2. Seizo Tashima, Japonia
 3. Sylvia Weve, Holandia
 4. Iwona Chmielewska, Polska
 5. Elena Odriozola, Hiszpania
 6. Albertine, Szwajcaria.

Nominowani autorzy:

 1. María Cristina Ramos, Argentyna
 2. Bart Moeyaert, Belgia
 3. Marie-Aude Murail, Francja
 4. Farhad Hassanzadeh, Iran
 5. Peter Svetina, Słowenia
 6. Jacqueline Woodson, USA

Iwona Chmielewska urodziła się w 1960 r. w Pabianicach, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wykłada książkę autorską na tej uczelni. Jej charakterystyczne prace graficzne znają czytelnicy w Polsce oraz za granicą – ilustrowane przez nią książki są wydawane m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za "Thinking ABC", książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego oraz ilustratorskiego Oscara, czyli Bologna Ragazzi Award za "Oczy", poetycką opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów. Picturebooks (książki obrazowe) artystki wydawane są m.in. w Korei Południowej (gdzie ma swój fanklub), Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. W 2011 r. książka z ilustracjami Iwony Chmielewskiej "A House of the Mind: Maum" z tekstem Kim Hee-Kyung zdobyła główną nagrodę w kategorii Non Fiction w konkursie Bologna Ragazzi Award. W 2011 r. otrzymała też wyróżnienie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Iwonę Chmielewską doceniono również w Polsce. Jej książki regularnie ukazują się także na rodzimym rynku. Jedna z nich - „Cztery strony czasu” - poświęcona jest Toruniowi. W 2010 r. artystka otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia w kategorii "kultura i sztuka".

Na zdjęciu: Iwona Chmielewska, fot. Magdalena Kujawa

Informacja w oparciu o portal lubimyczytac.pl  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...