www.torun.pl

Thorunium dla dr Cecylii Iwaniszewskiej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Zasłużona toruńska społeczniczka i naukowiec, dr Cecylia Iwaniszewska odznaczona medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium.

Prezydent Michał Zaleski wręczył odznaczenie 21 listopada 2018 r. w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej, podczas spotkania z okazji 90. urodzin laureatki, poprzedzonego mszą świętą. Uroczystość zorganizował dla jubilatki Klub Inteligencji Katolickiej, którego jest wieloletnią i aktywną członkinią.

- Należy Pani do ścisłego grona torunian, których obdarzamy najwyższą czcią. Przy okazji jubileuszu 90. urodzin wyrażamy również pewność, że w naszym mieście to Pani jest mistrzynią życiamówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję Pani mądrych i dobrych wyborów życiowych. Życzę Pani Doktor zdrowia, samych pogodnych dni, czułej opieki tych, którzy są wokół Pani, wierności przyjaciół i dumnego spoglądania na Toruń – na miasto, z którym się Pani utożsamia. Niech to miasto, które zaszczyciła Pani swoją niezastąpioną miłością, będzie dla Pani miastem szczególnym i wyjątkowym.

Pani dr Cecylia Łubieńska - Iwaniszewska urodziła się w Warszawie 24 listopada 1928 r. w rodzinie o tradycjach patriotycznych i inteligenckich. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i zdała maturę w Bydgoszczy. Z Toruniem jest związana od 1945 r., od czasu podjęcia studiów na UMK w zakresie matematyki i astronomii. W 1950 r. została pierwszą w historii uczelni absolwentką astronomii, uzyskała też tytuł magistra matematyki. W 1959 r. obroniła doktorat z astronomii. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pracowała do roku 1989 r., a po przejściu na emeryturę przez wiele lat prowadziła zajęcia dydaktyczne. Jest cenioną autorką licznych prac naukowych z dziedziny astrofizyki i astronomii gwiazdowej.

- Szczególnie w roku 100-lecia niepodległości Pani Doktor jest przykładem prawdziwego patriotyzmu, także patriotyzmu lokalnego. Uważa bowiem, że nie może jej zabraknąć na wszystkich wydarzeniach ważnych dla obu społeczności, które tak mocno pokochała, a więc dla społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także dla społeczności miastamówił przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. - Dziękujemy za tę naukę, którą nam Pani codziennie swoją życzliwą obecnością daje. To jest dla nas wszystkich ogromne zobowiązanie.

Pani dr Cecylia Iwaniszewska wciąż aktywnie działa w wielu organizacjach i stowarzyszeniach naukowych i społecznych, zarówno toruńskich, jak i ogólnopolskich, m.in. Klubie Inteligencji Katolickiej, Towarzystwie Miłośników Torunia i Towarzystwie Naukowym w Toruniu. Współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic w Toruniu. Jest również aktywną uczestniczką corocznej kwesty na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Ceniona za swoje barwne opowieści o znanych torunianach, jest też autorką licznych artykułów i książek popularnonaukowych: „Wspomnienia o moim uniwersytecie”, „Obserwatorium Astronomiczne UMK”, „Astronomia Mikołaja Kopernika”.

Laureatka wielu nagród m.in. Medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia”, Medalu „Za Zasługi dla UMK” oraz Złotego Medalu Marszałka „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis".

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Michał Zaleski rozpoczął 17. cykl spotkań z mieszkańcami. Pierwsze warsztaty i dyskusja odbyły się w SP nr 14 przy ul. Hallera.
 • Wykład prof Kaku
  Kultura, Miasto
  19 lutego 2019 roku Polska Fundacja Narodowa zorganizowała w Toruniu spotkanie z prof. Michio Kaku, wybitnym fizykiem-teoretykiem. Okazją do spotkania z mieszkańcami i władzami miasta była 546. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
 • Miasto
  Kogo dotyczy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jakie formalności są z tym związane – poniżej zamieszczamy informator wyjaśniający całą procedurę.
 • Kultura, Miasto
  W dniu 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu jak co roku odbyła się impreza okolicznościowa Dies Natalis Copernici. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „W stronę Marsa”.
 • Biznes, Miasto
  Na ponad 2 hektarach w rejonie ulic Szosa Bydgoska i Pera Jonssona wydzielono 5 działek, na których będzie można prowadzić usługi i produkcję. Na jednej z nich przyszli właściciele będą też mogli budować składy i magazyny. Grunty między Motoareną a budynkami dawnego Merinotexu pójdą pod młotek 19 marca 2019 r.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Zgłoś zauważoną dziurę w drodze – zachęca Miejski Zarząd Dróg. W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na drogach krajowych i wojewódzkich, później drogowcy zajmą się łataniem dziur na drogach powiatowych i gminnych.
 • Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Jeszcze w tym tygodniu na ulicach zespołu staromiejskiego będzie można spotkać wspólne patrole strażników miejskich, kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania oraz przedstawicieli Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Wspólnymi siłami postarają się wyeliminować nieprawidłowe i nieopłacone parkowanie wśród kierowców parkujących w Strefie. Przy okazji...
 • W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • 11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.