www.torun.pl

Swingiem bez pętli

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 08 kwietnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Kolejne niskopodłogowe tramwaje pojawią się w tym roku w Toruniu. W przeciwieństwie do nowych swingów – będą to pojazdy dwukierunkowe, dwustronne. 8 kwietnia 2015 r. miasto podpisało umowę na zakup nowego taboru z bydgoską PESĄ.

- Gmina Miasta Toruń realizuje wielozadaniowy projekt zwany w skrócie BiT City. Jednym z zadań jest wymiana taboru tramwajowego. Do tej pory wymieniliśmy 12 tramwajów, a teraz pięć kolejnych. Dzięki temu w Toruniu wzrasta jakość podróżowania komunikacją miejską, a tramwaj staje się coraz lepszą alternatywą dla transportu prywatnegomówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przetarg na zakup czterech sztuk taboru  niskopodłogowego dwukierunkowego dwustronnego wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego, pakietu eksploatacyjno-naprawczego, z opcją zakupu dodatkowych dwóch tramwajów Miejski Zakład Komunikacji ogłosił w listopadzie ub.r. Wpłynęła na niego jedna oferta - złożona przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Dwukierunkowe tramwaje swing charakteryzują się tym, że mogą obsługiwać linie nie wyposażone w pętlę tramwajową. Dwukierunkowe tramwaje sprawdzają się w miastach rozbudowujących się i tam, gdzie prowadzone są  remonty dróg czy torowisk, gdzie dojazd do pętli jest niemożliwy. Minimalna pojemność taboru to 200 osób.

8 kwietnia 2015 r. miejska spółka – Miejski Zakład Komunikacji – podpisała w tej sprawie umowę z bydgoska PESĄ. miasto podpisało umowę na zakup nowego taboru z bydgoską PESĄ.

- Transport publiczny przeżywa renesans. Wpisujemy się w ten trend i oferujemy coraz lepsze pojazdy, w tym dwukierunkowe. Toruń jest drugim po warszawie miastem w Polsce, które taki tabor wprowadzamówi prezes PESA Bydgoszcz S.A. Tomasz Zaboklicki.

Miasto chce skorzystać z prawa opcji i zamówić łącznie pięć tramwajów. Pojawią się w Toruniu do końca września. Umowa obejmuje także dostawę specjalnego pojazdu technicznego do obsługi nowego taboru. Ten zostanie dostarczony do 15 listopada br.

Cena netto jednego tramwaju pięcioczłonowego dwukierunkowego wynosi 6 890 000,00 złotych netto, co po uwzględnieniu podatku od towarów i usług wyliczonego wg stawki 23%, w wysokości 1 584 700,00 złotych daje kwotę 8 474 700,00 złotych brutto. Łączna cena dostawy w zakresie opcjonalnym zamówienia (5 tramwajów plus pozostałe elementy objęte zamówieniem) wynosi 37 800 225,00 złotych netto co, po uwzględnieniu podatku od towarów i usług w wysokości 8 694051,75 złotych daje kwotę 46 494 276,75 złotych brutto.

Zakup jest realizowany w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City”.

Przypomnijmy, że od niedawna po toruńskich torach jeżdżą nowe swingi. Jest to 6 pojazdów 5-członowych o długości 30 m i dwa 3-członowe wyprodukowane przez PESĘ. Kolejne cztery - o długości 19 m, mieszczące do 123 osób – pojawią się w ciągu kilku miesięcy. Są to pojazdy jednokierunkowe.

- To nie koniec zakupów. W ramach przygotowywanego Projektu Bit City II planujemy kupno kolejnych kilkunastu tramwajów – dodaje prezydent Zaleski. – Poza tym modernizujemy stary tabor we własnym zakresie. Jak dotąd kompleksowo odnowionych zostało 18 tramwajów. 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.