Ruszają Dysputy Nawarryjskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszają Dysputy Nawarryjskie

Kultura
Data publikacji: 21 października 2009
Autor: admin_vobacom

27 października 2009 r. w Dworze Artusa zostaną zainaugurowane Dysputy Nawarryjskie w Toruniu – cykl otwartych dla publiczności wykładów profesorów Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

Dysputy Nawarryjskie będą odbywać się w Toruniu co miesiąc przez cały akademicki rok 2009/2010. Inicjatorami wydarzenia są rektor Uniwersytetu Nawarry profesor Angel Jose Gomez Montoro, który objął patronatem honorowym całość przedsięwzięcia i wyraża gotowość do wzięcia udziału w jednym z wykładów, a także konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyena. Wykłady odbywają się  również pod patronatem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Radzimińskiego. Dysputy Nawarryjskie nawiązują do źródeł narodzin uniwersytetu - w wiekach średnich na wykładowcach spoczywał obowiązek przeprowadzania w roku akademickim debat prywatnych i publicznych na wybrany przez niego lub zaproponowany przez słuchaczy temat.

Pierwszy wykład – we wtorek 27 października 2009 r., godz. 19.00, Sala Wielka Dworu Artusa - wygłosi profesor Uniwersytetu Nawarra Jesus Tanco Lerga (patrz niżej). Temat wykładu – „W obliczu kryzysu dziennikarstwa tradycyjnego: poszukiwanie i przekaz prawdy jako wymogi dobrej informacji”. Wykład będzie tłumaczony. Po wykładzie przewidziana jest krótka konferencja prasowa i poczęstunek hiszpański. Wstęp wolny.

W Dysputach Nawarryjskich wezmą udział pracownicy naukowi, profesorowie różnych dziedzin Uniwersytetu Nawarry. Wykłady obejmują sferę zagadnień  związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, zajmującymi się człowiekiem i jego wytworami kulturowo-duchowymi. Wykłady będą odbywały się od października 2009 roku do czerwca 2010 roku. Mają one charakter otwarty i będą skierowane m.in. do pracowników naukowych uczelni, studentów i inteligencji nie zajmującej się pracą naukową. Dysputy Nawarryjskie mają bardzo szeroki kontekst, tak aby stanowiły ważne wydarzenie naukowe i kulturalne. Każdy uczestnik będzie mógł wpływać na przebieg dysputy, stawiać tezy i szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Można to robić również, wysyłając maila na adres: dysputy@gmail.com

Kolejne wykłady w ramach Dysput Nawarryjskich w Toruniu będą okazją do spotkania z następującymi profesorami Uniwersytetu Nawarra: Juan Manuel Mora (prof. dziennikarstwa, wicerektor ds. komunikacji instytucjonalnej UN), Jose Antonio Fernandez (Katedra Camino de Santiago), Jesus Tanco (Komunikacja – Dziennikarstwo), Maria Iraburu (prof. Biochemii i Biologii Molekularnej, wicerektor ds. wewnętrznych uniwersyteckich), Pedro Lozano Bartolozzi (prof. Międzynarodowych Relacji Instytucjonalnych), Maria Eugenia López Jacoiste (Wydział Prawa, dyrektor Centrum Studiów Europejskich), Manuel Casado (dyr. Departamentu Lingwistyki Hiszpańskiej i Języków Nowożytnych), Ignacio Arellano (dyr. Departamentu Literatury Hiszpańskiej i Teorii Literatury), Iefe (Wydział Ekonomii), Juan Luis Lorda (Wydział Teologii). Prelegenci zostali wskazani wstępnie przez rektorat Uniwersytetu Nawarry jako wykładowcy Dysput Nawarryjskich. Uniwersytet zastrzega sobie jednak możliwość zmiany prelegenta.

Prof. Jesus Tanco Lerga

Doktor nauk informacyjnych na Uniwersytecie Nawarry, wicedyrektor Wydziału Oświaty Rządu Nawarry 1979-81; Turystyki i Kultury 1981-83; pracownik Archiwum Administracyjnego Rządu Nawarry 1983-2005, następnie rozpoczyna trwającą do dziś pracę na Uniwersytecie Nawarry jako odpowiedzialny za relacje zewnętrzne, jest profesorem Wydziału Komunikacji. Autor wielu książek i publikacji poświęconych historii Nawarry, jej kultury, a także fenomenu Camino de Santiago (Szlaku św. Jakuba), współautor Encyklopedii Nawarry. Był przewodniczącym Stowarzyszenia Dziennikarzy Nawarry oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Camino de Santiago w Nawarze, które założył i do dzisiejszego dnia jest w zarządzie. Był członkiem zarządu głównego Centralnych Obchodów Roku Jubileuszowego Jakubowego w 1999 r. oraz Starszym Bratem Powszechnego Arcybractwa Apostoła Jakuba, członkiem komitetu redakcyjnego pisma Jakubus, przez 20 lat redaktorem naczelnym czasopisma Estafeta Jacobea i przewodniczącym Generalnego Kongresu Jakubowego w 1996 roku w Pampelunie. Bierze udział w wielu konferencjach poświęconych promocji Szlaku św. Jakuba, m.in. w Belgii, Włoszech oraz wielu miastach Hiszpanii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.