Rozszczelnienie miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozszczelnienie miasta

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: fragment chodnika pozbawiony kostki brukowej, w to miejsce posadzone krzaki

Zakończono pilotażowe zadanie rozszczelnienia miasta, w ramach którego zdejmowano kostkę brukową i zakładano w tym miejscu powierzchnię zieleni.

Zadanie polegało na zwiększeniu dostępności wody dla istniejących drzew oraz wprowadzeniu nowych nasadzeń w wyznaczonych miejscach, które dotychczas nie były powierzchniami biologicznie czynnymi.

W wybranych lokalizacjach, uwzględniając zachowanie płynności ruchu pieszego, wykonano prace polegające na  zdjęciu kostki betonowej, wymianie utwardzenia na ziemię urodzajną i w części z tych miejsc wykonanie nowych nasadzeń krzewów.

Odbetonowania dokonano na powierzchniach przy ul. Moniuszki (korowanie - 1 kwatera, 8 m2), ul. Kraszewskiego (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami krzewów tawuły szarej – 35 m2 w chodniku), ul. Konopnickiej (korowanie - 8 kwater, łącznie 21 m2), ul. Gagarina (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami krzewów tawuły japońskiej - 1 kwatera, 12 m2), ul. Sobieskiego (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami róży okrywowej – 2 kwatery, 8 m2).

Wykonawcą prac była firma „Dom i Ogród” Przemysław Wyborski.

Dodatkowo dokonano rozszczelnienia nawierzchni oraz wykonano nasadzenia w części wschodniej ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Fałata do ul. Gagarina. Po zdjęciu kostki i wymianie podbudowy na ziemię urodzajną posadzono na ponad 200 m2 krzewy takich gatunków, jak  Irga  Dammera Major, Lilak Meyera 'Palibin', Tawuła japońska 'Goldmound', Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' -  łącznie ponad 500 sztuk krzewów.

Wykonawca: Miltigarden Dawid Fryc.

Całość zadania prowadzona była przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia i Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Łączny koszt samych prac zieleniarskich zleconych przez Wydział Środowiska i Ekologii wyniósł 36 180 zł.

Fot. Marcin Urbański

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.