Rajd rowerowy Śladami S.B. Lindego | www.torun.pl

Rajd rowerowy Śladami S.B. Lindego

Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


baner rajdu

W sobotę 22 maja 2021 r. wystartuje historyczny rajd rowerowy „Śladami Samuela Bogumiła Lindego”. Będzie to okazja, by poznać bliżej sylwetkę twórcy Słownika języka polskiego. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin wybitnego językoznawcy, który jest jedną z najznakomitszych postaci historii Torunia.

Samuel Bogumił Linde urodził się w naszym mieście w 1771 roku. W Toruniu kształcił się w Szkole Nowomiejskiej oraz w protestanckim Gimnazjum Akademickim. Tutaj rozpoczął swoją obecność w najważniejszym dla niego czasie życia, czyli w twórczości. Dlatego wspominamy rocznicę jego urodzin, pamiętamy o nim co roku, ponieważ jest patronem literackiej nagrody dwóch miast partnerskich: niemieckiej Getyngi i polskiego Torunia. Dziełem życia Samuela Bogumiła Lindego jest 6-tomowy Słownik języka polskiego - pierwszy jednojęzyczny słownik polszczyzny. Zawierał on 60 tys. haseł. Praca nad nim trwała 10 lat, a wydawano go w latach 1807–1814.

Liderem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii Torunia i doskonały przewodnik turystyczny. Czas trwania rajdu to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny i dyktando z hasłami ze słownika S.B. Lindego. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują imienne zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Kliknij i przejdź do formularza zgłoszeniowego

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladami Samuela Bogumiła Lindego”:

 • III Liceum Ogólnokształcące im. Samuela Bogumiła Lindego, ul. Raszei 1. Zwiedzanie schronu.
 • Tablica pamiątkowa – Miejsce urodzin S.B. Lindego Małe Garbary / Królowej Jadwigi
 • Pomnik S. B. Lindego ul. Słowackiego 8, Grupowe zdjęcie uczestników rajdu
 • Książnica Kopernikańska – dyktando z hasłami ze słownika polszczyzny z XVI W. z nagrodami dla najlepszych w postaci Słownika języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego autorstwa Mariana Ptaszyka.

Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport we współpracy z Książnicą Kopernikańską, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.