„Poznańskie Słowiki” zaśpiewają w Kościele Św. Katarzyny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Poznańskie Słowiki” zaśpiewają w Kościele Św. Katarzyny

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

W sobotę, 6 stycznia 2024, o godzinie 15:00 przed torunianami i turystami wystąpi wyjątkowy chór. Kilkadziesiąt nagranych płyt, setki zarejestrowanych audycji radiowych, obecność w filmach fabularnych – Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zaśpiewa w ramach obchodów święta Trzech Króli w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toruniu.

Tego wydarzenia, na które wstęp jest bezpłatny nie można przegapić!

„Poznańskie Słowiki”

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej jest muzyczną wizytówką Poznania i bez wątpienia prawdziwym ambasadorem polskiej kultury na świecie. Do tej pory sławny zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. Wszyscy oni zapisali piękne karty wspólnej muzycznej pasji. Wszystkich łączyła i ciągle łączy chóralna przyjaźń. To fundament tej historii.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Występował w prestiżowych koncertach, dla koronowanych głów, prezydentów i papieży: Pawła VI oraz wielokrotnie dla Jana Pawła II. W swym repertuarze ma utwory mistrzów renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, kompozycje współczesne, wreszcie najpiękniejsze kolędy, pieśni patriotyczne i popularne przeboje.

Chór występował z wybitnymi artystami, m.in.: z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. „Słowikami” dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shallon, Gaetano d’Espinosa i legendarny Leonard Bernstein. Chórowi towarzyszyły znakomite orkiestry jak Philharmonia Hungarica, orkiestra filharmoniczna z Luksemburga, włoska orkiestra RAI, czy Sinfonia
Varsovia. Najczęściej wszakże chór współpracuje na estradach z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Stefan Stuligrosz – twórca „Poznańskich Słowików”

Przez 72 lata kreatorem artystycznej klasy Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej był Profesor Stefan Stuligrosz. Niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną. Ale to „Poznańskie Słowiki” ów charyzmatyczny artysta uważał zawsze za dzieło swego życia. Przez dziesięciolecia pracy niestrudzenie tworzył zespół o niepowtarzalnym, zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym i z nim odniósł imponujące sukcesy.

Za swe dokonania wyróżniony został wieloma zagranicznymi i polskimi odznaczeniami z Orderem Orła Białego na czele.

Maciej Wieloch – dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej

Jest związany z „Poznańskimi Słowikami” od niemal 60 lat: w maju 1965 roku został w nim sopranistą, nauczył się świetnie czytać nuty, poznał tajemnice i magię wielkiej muzyki. Śpiewał z chórem w sławnych salach koncertowych, a jako baryton wielokroć wykonywał partie solowe w dziełach oratoryjnych. Te doświadczenia z lat chłopięcych utrwaliły w nim muzyczną pasję i także wielką dbałość o przygotowanie każdego utworu, każdej muzycznej frazy.

„Poznańskie Słowiki” podczas święta Trzech Króli

Już w sobotę, 6 stycznia 2024 roku, o godzinie 15:00 torunianie i turyści będą mieli okazję posłuchać koncertu tego wspaniałego chóru w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toruniu (Plac Świętej Katarzyny 14). Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej:

- Dzięki wyjątkowej akustyce i niepowtarzalnemu klimatowi Kościoła Garnizonowego, koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” stanie się nie tylko kulturalnym wydarzeniem, lecz prawdziwym doświadczeniem muzycznym. W tej świątyni, gdzie każdy odgłos odbija się od wiekowych ścian, nuty nabiorą głębszego wymiaru, przenosząc słuchaczy w magiczny świat dźwięków. To nie tylko koncert, to podróż przez czas i przestrzeń, wypełniona emocjami, które tylko tutaj będą tak wyjątkowe. Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do tego niezwykłego miejsca, aby każdy mógł osobiście doświadczyć muzycznej magii w otoczeniu historii, której piękno potęguje każdy dźwięk.

Święto Trzech Króli w Toruniu nie mogłoby się odbyć bez kolorowego orszaku, prowadzonego przez 4-metrowe figury gigantes. Orszak ruszy o godzinie 12:30 spod pomnika Mikołaja Kopernika w stronę Rynku Nowomiejskiego. O godzinie 12:00 na Rynku Nowomiejskim wystąpi Joanna Kaczmarkiewicz. Natomiast o godzinie 13:15 w tym samym miejscu zaśpiewa utalentowana, młoda wokalistka – Viki Gabor. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Więcej informacji znajduje się na stronie z >>> harmonogramem wydarzeń. <<<

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.