Poznaliśmy laureatów Nagród i Wyróżnień Prezydenta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy laureatów Nagród i Wyróżnień Prezydenta

Miasto
Data publikacji: 21 marca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski w łańcuchu miejskim przemawia na scenie

27 nagród oraz 24 wyróżnienia w 13 kategoriach – w tych liczbach zawiera się uhonorowanie przez Prezydenta Michała Zaleskiego osób, które w latach 2022-2023 bądź w całym swoim życiu codzienną pracą i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom na wielu polach.

Ideą Nagrody Prezydenta Miasta Torunia jest wyróżnienie osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promowania naszego miasta w kraju lub za granicą. W roku 2024, obok nagród, przyznawane są także wyróżnienia. Kandydatów do nagród wskazują mieszkańcy, wysyłając w określonym terminie wniosek z uzasadnieniem do Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

21 marca 2024 r. w Dworze Artusa odbyła się gala wręczenia tych zaszczytnych wyróżnień. - Nagradzamy dziś i wyróżniamy mądrych i dzielnych ludzi, którzy zdecydowali się zmieniać Toruń na lepsze. Zachwycają nas swoją wrażliwością, inspirującym wpływem na innych, mądrością czy pracowitością. Są też największym skarbem Torunia i przykładem do naśladowania dla mnie oraz dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Laureatkom oraz laureatom nagród i wyróżnień gratuluję zdobycia rzadkiego talentu bycia człowiekiem potrafiącym wpływać na Toruń i zapewne także na Polskę. Dziękuję za Państwa oddanie wybranej pasji, w czym dostrzegam wyłącznie Państwa szlachetną miłość do Torunia i do ludzi, wśród których żyjecie. Gratuluję też okazywanych dziś Państwu honorów. Nadanie Państwu Nagród Prezydenta Miasta Torunia jest dla mnie wyjątkowym zaszczytem – mówił prezydent Michał Zaleski, otwierając uroczystość.

Tego dnia prezydent Michał Zaleski wręczył także dwa najwyższe odznaczenie prezydenckie, jakim można wyróżnić osoby bądź instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta - Medal Honorowy „Thorunium”. Z rąk prezydenta odebrali go Aleksandra Łukomska-Smulska, która od lat aktywnie angażuje się w działalność społeczną związaną z budowaniem relacji pomiędzy sektorem pozarządowym i miastem, a od 2016 r. przewodniczy Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, oraz Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala.

Nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Torunia:

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I EKONOMIA SPOŁECZNA

  • Anna Frelik (autoryzowany salon i serwis sprzedaży samochodów marki Mercedes-Benz) – wyróżnienie - za ogólnopolską promocję miasta i regionu poprzez działalność sponsoringową, za rozwój biznesowy, a także za wsparcie działań miasta na rzecz Ukrainy.
  • Michał Piszczek – wyróżnienie - za organizację jadłodzielni oraz organizacji „Serce Torunia”, która zajmuje się zbiórką i wydawaniem jedzenia i darów rzeczowych osobom bezdomnym.
  • Marianna Wójcik (Restauracje i Apartamenty Chleb i Wino) – nagroda - za wieloletnie i konsekwentne budowanie marki Torunia na lokalnym rynku oraz poza granicami miasta.
  • Anna Kalinowska (członek zarządu Henkell & Co. Vinpol Polska Sp. z o.o. ) – nagroda – za wkład w rozwój przedsiębiorstwa.

NAUKA

  • Oliwia Raniszewska (absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu) – wyróżnienie – za zdobycie wyróżnienia TOP 50 Global Students Prize 2023.
  • Czesław Stawikowskinagroda - fizyk, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
  • zespół: dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska, prof. UMK oraz dr Agnieszka Richert nagroda - za wynalazek "Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie”, który otrzymał brązowy medal podczas międzynarodowych targów "E-INNOVATE International Innovation Show 2022".
  • prof. dr hab. Leszek Dziawgo – nagroda - laureat wielu nagród i wyróżnień z rąk Dziekana i Rektora UMK oraz indywidualnych grantów na prace badawcze.
  • dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK – nagroda - filozofka, filolożka, tłumaczka, pełnomocniczka ds. równego traktowania na UMK, członkini Toruńskiej Rady Kobiet.

INNOWACYJNE METODY STOSOWANE W EDUKACJI DZIECI I MŁODZIEŻY

  • Emilia Majewska – wyróżnienie - prowadzenie kanału w serwisie YouTube pn. „Lekcje geografii”, który jest najpopularniejszym kanałem z filmami do nauki tego przedmiotu z zasięgiem ogólnopolskim
  • Piotr Jagielski – wyróżnienie - założyciel szkoły tańca Jagielski Dance Project.
  • Jerzy Rafalski – nagroda - popularyzator astronomii, pracownik toruńskiego planetarium.
  • Jadwiga Pawlikowska – nagroda - organizatorka spotkań w SP nr 9, nauczycielka najmłodszych klas i propagatorka głośnego czytania m.in. poprzez „Mikołajkowe poranki”, gdzie fragmenty opowieści o Mikołajku czytają znani torunianie.

POSTAWA OBYWATELSKA LUB OFIARNOŚĆ

  • Grażyna Kowalska – wyróżnienie - specjalista ds. finansowo-rehabilitacyjnych Polskiego Związku Niewidomych w Toruniu, organizuje spotkania integrujące, w ramach inicjatyw lokalnych, dla słabowidzących i niewidomych mieszkańców Torunia.
  • Katarzyna Brożek – wyróżnienie - emerytowana nauczycielka i wieloletnia wicedyrektor ZS nr 6 w Toruniu, zasłużona w pracy z osobami niepełnosprawnymi i działalności harcerskiej w ruchu Nieprzetartego Szlaku. Kawaler Order Uśmiechu.
  • Ryszard Paszowski – nagroda - członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, społecznik.
  • Aniela i Piotr Wojciechowscy – nagroda – za trud i poświęcenie włożone w opiekę i wychowanie dzieci w rodzinnym domu dziecka.
  • Henryk Pruszyński – nagroda - członek Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oddział Toruński organizuje konferencje i seminaria naukowo-techniczne związane z rozwojem techniki w zakresie m.in. energetyki wodnej, mikroelektroniki, sieci energetycznych, sterowania napędów i urządzeń elektrycznych dla górnictwa

OCHRONA ZDROWIA

  • Barbara Łukawska – wyróżnienie - neuropsycholog, z tytułami specjalisty psychologa klinicznego i neuropsychologa.
  • Aleksandra Ruszczak – nagroda - za wieloletnią działalność w Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”.
  • lek. Anna Grochal - nagroda - pediatra i neurolog dziecięcy, jest związana z Fundacją DAJ SZANSĘ od początków jej istnienia, czyli od 30 lat. Była inicjatorem powołania Grupy Wsparcia Rodzin Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu.
  • dr hab. n. med. Przemysław Adamczyk nagroda - pracownik Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, od 2016 r. jest członkiem zespołu przeprowadzającego zabiegi z zastosowaniem robota da Vinci, brał także udział w projektach badawczych w zakresie stosowania nowoczesnych metod w urologii.
  • lek. med. Violetta Polaszewska-Pułkownik – nagroda – ordynatorka Oddziału Chorób Wewnętrznych SSM w Toruniu od 2014 r.

OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO

  • Barbara Sękowska-Reinke - wyróżnienie - prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu. Inicjatorka wykonania tablicy poświęconej gen. Bolesławowi Błażejewskiemu, Komendantowi VIII Wojskowego Szpitala Okręgowego w Toruniu w latach 1929-1934 i posadzenia dębów ku pamięci ofiar zbrodni katyńskiej związanych z regionem Pomorza i Kujaw.
  • Jan Huzakowski – wyróżnienie - za rozwijanie Centrum Kulturalno-Historycznego na terenie Fortu I w Toruniu: organizację wydarzeń historycznych, żywych lekcji historii oraz cyklicznego zwiedzania fortu.
  • Elżbieta Skerska – nagroda - pracownik i wolontariusz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, współtwórca Archiwum Pomorskiego Fundacji.
  • dr Cecylia Iwaniszewska – nagroda - wieloletnia działaczka ToMiTo, nieprzerwanie w jego zarządzie od 1967 do 2021 roku. Zaangażowana we wszystkie działania Towarzystwa, przede wszystkim w popularyzację Torunia i Kopernika oraz kwestę na ratowanie toruńskich cmentarzy.
  • prof. dr hab. Jadwiga Łukaszewicz – nagroda - za wkład w ochronę światowego dziedzictwa jako członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków.

KULTURA

  • Michał Hajduczenia – wyróżnienie - kontrabasista, aranżer, psalmista. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
  • Agnieszka Stępowska – wyróżnienie - absolwentka kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją 2019, właścicielka studia fotograficznego, Zwyciężczyni międzynarodowego konkursu SPA Film Festiwal Awards 2019 za film „Dokument w życiu człowieka”.
  • Janina Mazurkiewicz – nagroda - ostoja dziedzictwa kopernikańskiego, współzałożycielka Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • dr Tomasz Markiewka – nagroda - filozof, publicysta i tłumacz. Jego książka „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022) znalazła się wśród dwudziestu najlepszych książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2023.

PROMOCJA MIASTA

  • Marcin Treichel – wyróżnienie - toruński rysownik i grafik, którego rysunki prezentowane były wielokrotnie w prasie lokalnej oraz mediach ogólnopolskich, m.in. w TVN24. Stworzył m.in. rysunkowe instalacje na Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, jego portrety torunian znalazły się na jednym z autobusów miejskich.
  • Bartłomiej Witkowski – wyróżnienie - właściciel i szef kuchni restauracji Piernicova w Toruniu.
  • Andrzej Szmak – nagroda - członek zarządu To-Mi-To, inicjator i koordynator odbudowy Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych zakończonej z sukcesem w 2020 roku. Pomysłodawca wielu promocyjnych wydarzeń Torunia, w tym peregrynacji z reprintem dzieła Kopernika „De revolutionibus” po Europie.
  • Daniel Pach – nagroda - za fotografie przedstawiające piękno Torunia, Wisły oraz przyrody województwa Kujawsko-Pomorskiego.

OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

  • Sylwia Jaroszewicz-Burczyńska – wyróżnienie - za całokształt działalności na rzecz edukacji ekologicznej w Stowarzyszeniu Tilia w ramach Szkoły Leśnej na Barbarce.
  • Władysław Kołybski – nagroda - przewodniczący zarządu Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych. Stowarzyszenie było zaangażowane w projekty okołowodne prowadzone w Toruniu, m.in. w zakresie stabilnego przepływu Wisły, zabezpieczeń Bulwaru Filadelfijskiego, porządkowania Martówki i Strugi Toruńskiej czy przebudowy wejścia do Portu Drzewnego.

SPORT

  • Michał Gordon – wyróżnienie - za prowadzenie serwisu internetowego z sylwetkami toruńskich sportowców, zarówno współczesnych, jak i tych ,którzy dawno zakończyli swoje kariery. Organizator biegów w nietypowych miejscach, m.in. Biegu Fortecznego Cross im. Jana III Sobieskiego czy Biegu Konspiracji im. gen. Zawackiej. Zaangażowany w upamiętnienie Józefa Stogowskiego.
  • Zdzisław Raczyński – wyróżnienie - współautor książki „Toruński Klub Piłkarski Elana Toruń 1968-2018”.
  • Anna Kulczyńska – nagroda - za całokształt działalności na rzecz sportu, prezes/trener Klubu Karate „KUMADE” w Toruniu.
  • Mariusz Szumański – nagroda - trener sekcji wioślarskiej Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń. Trener najbardziej utytułowanych zawodników klubu: Katarzyny Zillmann, Mirosława Ziętarskiego oraz Oskara Stareicha.

TURYSTYKA

  • Dorota Swobodzińska – wyróżnienie - przewodnik turystyczny, właścicielka biura przewodnickiego Piernikowa Chatka.
  • Zdzisław Preisner – wyróżnienie - podróżnik, fotograf, właściciel oficyny wydawniczej „Turpress”, popularyzuje wiedzę o świecie poprzez tworzenie publikacji popularno-naukowych, podręczników do geografii, programów telewizyjnych i radiowych.
  • Michał Kłosiński – nagroda - kustosz i kierownik Domu Kopernika, zaangażowany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
  • prof. dr hab. Daniela Szymańska – nagroda - Przewodnicząca Rady Programowej ds. realizacji Strategii Rozwoju Turystyki od 2006 r.

MŁODY SPOŁECZNIK

  • zespół: Weronika Grabowska, Weronika Mróz, Aleksandra Matuszewska, Paulina Piotrowska – nagroda - wolontariuszki Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe, które współorganizują i aktywnie uczestniczą w obchodach miejskich i państwowych. Wolontariuszki zaciągają wartę honorową w trakcie oficjalnych uroczystości i przeprowadzają wywiady z kombatantami, organizują inscenizacje, pokazy historyczne, obsługują polową kuchnię.

DZIAŁANIA NA RZECZ POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY – KATEGORIA SPECJALNA

  • Weronika Miler – wyróżnienie - za wolontariat w Toruńskim Sztabie Pomocy Ukrainie, pomoc prawną Fundacji „International League”, której celem do początku wojny było wsparcie, adaptacja i pomoc zagranicznym studentom, którzy zaczynają studia w Polsce. Udziela darmowych konsultacji prawnych obywatelom Ukrainy mieszkającym w Toruniu.
  • Łukasz Otremba – wyróżnienie - prezes firmy SWIMER, która włączyła się w akcję pomocy dla Ukrainy. Spółka podarowała cztery zbiorniki na wodę pitną, które trafią do ukraińskich miejscowości wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji, takich jak Bucza, Irpien czy Bogdanówka.
  • Robert Fraszko – nagroda - prezes klubu hokejowego MKS Sokoły Toruń, zorganizował przyjazd i przy współpracy z władzami miasta schronienie dla młodych hokeistów ich rodzin z Dynamo Dnipro oraz miasta Kremenczuk. Oprócz opieki zapewnił młodym zawodnikom sprzęt hokejowy, aby mogli trenować razem z Sokołami.
  • zespół: Wiesław Winiarski, śp. Jerzy Bańkowski, Przemysław Bańkowski- nagroda - bezpłatne przekazanie przez Grupę Kapitałową Nesta wyremontowanego budynku przy ul. Płaskiej 17B z przeznaczeniem na miejsca zakwaterowania dla 47 uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonował od połowy czerwca 2022 do końca stycznia 2024.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.