Pole Widzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pole Widzenia

Kultura
Data publikacji: 03 września 2009
Autor: admin_vobacom

Dzieła wybitnych twórców animacji oraz spotkania z nimi, warsztaty i konkursy złożą się na drugą edycję organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej festiwalu Pole Widzenia. Odbędzie się on 3-5 września. Gościem imprezy będzie między innymi zdobywca nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Zbigniew Rybczyński.

O tym, że polska sztuka animacji ceniona jest w świecie, świadczą choćby dwie statuetki Oscara dla Polaków. Toruński festiwal chce promować tę dziedzinę, a także szeroko pojętą sztukę nowych mediów. Pole Widzenia stanowi okazję do zbliżenia i oswojenia się z tymi zagadnieniami.

W ubiegłym roku impreza wyszła w przestrzeń miasta. Na ścianie ratusza przykrytej ogromnym ekranem można było oglądać projekcje. Pokazy odbywały się także na dziedzińcu. Tym razem CSW zaprasza do swojej siedziby. Festiwal ogarnie cały budynek, łącznie z tarasem widokowym na dachu.

Najważniejszym wydarzeniem będzie z pewnością wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego "Traktat o obrazie". Okazję do jej obejrzenia publiczność będzie miała aż do 1 listopada, ale tylko podczas festiwalu obecny będzie autor. Rybczyński w 1983 r. zdobył statuetkę Oscara za film "Tango". Przydomek Big Zbig zyskał jako twórca wideoklipów do utworów takich gwiazd jak Simple Minds, Mick Jagger czy John Lennon. Krytyka i publiczność entuzjastycznie odniosła się do filmów "Steps", "Czwarty wymiar" i "Orkiestra". Jego dzieła to połączenie eksperymentów formalnych z lirycznym nastrojem i świetnym poczuciem humoru. Wystawa "Traktat o obrazie" będzie pierwszą tak szeroką prezentacją zarówno twórczości Rybczyńskiego, jak i metod dochodzenia do znakomitych wizualnych efektów. Oprócz gotowych już dzieł zobaczymy więc szkice, rysunki, obliczenia i wykresy towarzyszące procesowi twórczemu.

Gościem festiwalu będzie również Jarosław Kapuściński - kompozytor, animator, twórca utworów audiowizualnych prezentowanych na wielu festiwalach muzycznych, wideo i filmów animowanych na całym świecie. Swoje prace zaprezentuje Dawid Marcinkowski - artysta hipermedialny, reżyser, twórca pierwszego polskiego sieciowego filmu interaktywnego "Sufferrosa". Ten kolaż nawiązuje do amerykańskiego czarnego kryminału, kina niemego, a także technik wideoklipu. Stanowi opowieść o kulcie młodości i strachu przed śmiercią we współczesnym świecie.

Do Torunia przyjedzie również animator poruszający się w technice non camera, kompozytor i poeta Wojciech Bąkowski, którego twórczość cechuje niezwykły ascetyzm formy. Aleksander Janicki to z kolei twórca licznych instalacji multimedialnych prezentowanych w przestrzeni publicznej. Przygotowuje akcje artystyczne i działania parateatralne w Polsce i za granicą. W CSW zaprezentuje projekt "Człowiek z kamerą – teraz" nawiązujący do filmu Dżiegi Wiertowa z 1929 r. traktującego o zmechanizowanej, nowoczesnej metropolii. Na tarasie CSW Janicki przedstawi zapętloną prezentację multimedialną "Metatekst zobrazowany, czyli rondo w kwadracie dachu" złożoną z czterech projekcji, pozornie ze sobą niepowiązanych.

Ważnym elementem festiwalu będą również konkursy na animacje: Projekt 329 (dla młodych twórców) oraz Konkurs główny (dla twórców zajmujących się animacją i sztuką nowych mediów). Nagrodzone w obu nurtach prace pokazywane będą na ekranie plazmowym w Kinie Centrum. 4 i 5 września odbędą się z kolei warsztaty multimedialne Wro Lab On Tour poświęcone sztuce interaktywnej. Uczestnicy nauczą się samodzielnego budowania interaktywnych performances i instalacji.

Na wszystkie imprezy festiwalowe wstęp jest wolny. Więcej na stronie www.csw.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.