Pociągiem z Torunia do Czernikowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pociągiem z Torunia do Czernikowa

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Samorządowcy podpisali Porozumienie dot. nowego połączenia kolejowego Toruń-Czernikowo

Zwiększenie atrakcyjności oferty kolejowej na odcinku Toruń-Czernikowo oraz odciążenie drogi krajowej nr 10 – to główne założenia samorządowego Porozumienia, które 12 października 2023 r. zostało podpisane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki temu od grudnia br. uruchomione zostanie nowe połączenie kolejowe.

Porozumienie zakłada, że na linii kolejowej nr 27 obejmującej odcinek Czernikowo-Toruń Wschodni i linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny-Toruń Wschodni realizowane będzie nowe połączenie kolejowe, które będzie finansowane we współpracy między Województwem Kujawsko-Pomorskim i 5 samorządami (Gmina Miasta Toruń, Powiat Toruński, Gmina Lubicz, Gmina Obrowo i Gmina Czernikowo). Szacunkowy koszt uruchomienia pary pociągów wynosi ponad 535 tys. złotych. Finansowanie założonej pary pociągów przedstawia się następująco: 40 % Województwo, 60% powiaty i gminy.

- Cieszę się, że myślą Państwo metropolitalnie i podejmujecie próbę współpracy, aby uruchomić pierwsze połączenie dofinansowywane ze środków samorządowych gmin i powiatów. Ten model sprawdził się bardzo dobrze w województwie wielkopolskim, dla nas jest to eksperyment, bo to tej pory samorząd województwa finansuje w stu procentach funkcjonowanie transportu kolejowego regionalnego. Dalej już nie mogliśmy rozwijać tego systemu, ze względów finansowych, dlatego cieszę się, że rozpoczynamy ten eksperymentmówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak zauważa Prezydent Torunia Michał Zaleski, istotą tego projektu jest to, że samorządy sobie pomagają:

- Samorząd województwa ma statutowy obowiązek realizowania połączeń kolejowych regionalnych, ale my widząc sytuację w kierunku wschodnim od Torunia chcemy współdziałać. I dlatego trzy gminy, powiat i miasto Toruń zdecydowały się w 60% finansować jedno z połączeń: Toruń-Czernikowo, Czernikowo-Toruń. To zaledwie godzina i 20 minut jazdy pociągu w obydwie strony, ale rano w godzinach, w których dojeżdżają osoby chcące skorzystać z usług różnego rodzajów, głównie oświatowych, ale także handlowych w naszym mieście, jest to niewielka ulga. Istotą całego Porozumienia jest to, że połączenia drogowe są już nieznośnie przepełnione, i dlatego warto sobie w tej sprawie pomóc.

Nowy pociąg rozpocznie kursowanie od 11 grudnia 2023 r. Z Torunia Głównego odjazd został zaplanowany o godz. 7:12. Do Czernikowa pociąg powinien dojechać o godz. 7:50. W drogę powrotną pociąg wyruszy z Czernikowa ok. godz. 7:55, aby dotrzeć do Torunia Głównego o godz. 8:33.

Porozumienie zostało zawarte do 2030 roku.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.