www.torun.pl

Piszą o Toruniu

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.

Cztery panie gościły w naszym mieście 26-28 października 2019 r. w ramach tzw. study tour, czyli objazdu, którego celem jest ocena i medialna promocja turystycznej atrakcyjności danego miejsca. Wizyta, zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną, miała na celu poszukiwanie w Polsce nowych, mało znanych w Izraelu miejsc, nie związanych tak bardzo z holocaustem. Na trasie objazdu znalazły się m.in. Toruń, Ciechocinek i Inowrocław.

Do Torunia przyjechały:

 • Neta Kalimi Eilam - prowadząca dużego bloga Go Travel and Carmit
 • Maayan Oved - dziennikarka z pisma Haaretz – największego i najbardziej poczytnego dziennika Izraela
 • Irith Rozenblum - z IAS, izraelskiego magazynu dla podróżników
 • Dvora Laor - z miesięcznika Good Life Magazine, przeznaczonego dla grupy 50+ (kilkadziesiąt tysięcy subskrypcji)

Podczas wizyty w naszym mieście izraelskie dziennikarki miały okazję zwiedzić starówkę, Muzeum Piernika, Dom Kopernika i Ratusz Staromiejski. Korzystały też z oferty toruńskiej gastronomii, burząc stereotypy o tym, że wszyscy Żydzi domagają się certyfikatu koszerności – dotyczy to tylko ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.

Toruń był dla nich „zupełnie nowym odkryciem”. Zainteresowała je m.in. postać Zwi Hirscha Kalischera, mieszkającego w Toruniu w XIX w. słynnego rabina, prekursora syjonizmu, upamiętnionego w 2011 r. tablicą na kamienicy przy ul. Szerokiej 46. Ten wątek toruńskiej historii z pewnością będzie pomocny w promocji naszego miasta na izraelskim rynku turystycznym.

Plonem wizyty są artykuły które pojawiły się po pobycie w Polsce:

1. Haaretz - Tourism magazine and daily newspaper, article by Maayan Oved:
“Renewable and exciting: After Warsaw and Krakow come to get to know Łódź”.

2. The Good Life Magazine - Leading tourism magazine, article by Dvore Fishman:
“Connecting the dots - 3 placed in Poland: Łódź, Torun and Ciechocinek:"

3. Go travel - Leading website and magazine for tourism, articles by Neta Kalimi:
article: "Torun and Ciechocinek - Ginger and astronomy on the Wisla River".

4. IAS - Leading Tourism news website and magazine, article by Irit Rosenblaum

Warto dodać, że liczne połączenia lotnicze i dogodne ceny powodują że Polska ma duży potencjał na rynku w Izraelu. Zimą LOT obniża ceny nawet do 99 USD za połączenie między Krakowem a Tel Awiwem.

Na zdjęciu jeden z artykułów z Toruniem 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.