Pierwsze koszenie trawników | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pierwsze koszenie trawników

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Na miejskich terenach zieleni w Toruniu po wiosennych porządkach  przyszedł czas na pierwsze koszenie trawników.

W tym roku, w ramach wiosennych prac zieleniarskich przeprowadzono już m.in. cięcia krzewów, bylin, traw ozdobnych oraz grabienie liści. Kolejnym etapem są rozpoczęte właśnie, pierwsze w tym roku, koszenia trawników. Są one niezbędne, ponieważ przycinanie trawy przeciwdziała degradacji powierzchni trawiastych, a jednocześnie wpływa pozytywnie na rozkrzewienie i zagęszczenie darni.

Zgodnie z przyjętymi standardami kompleksowego utrzymania terenów zieleni miejskiej harmonogram koszenia jest uzależniony od warunków pogodowych oraz intensywności wzrostu trawy. W tym roku szczególna uwaga zostanie położona na trawniki w obrębie pasów drogowych. Tam dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego koszenie odbywać się będzie regularnie, zwłaszcza w miejscach newralgicznych tj. w trójkątach widoczności, przy przejściach dla pieszych i na przejazdach, a także w bezpośrednim sąsiedztwie dróg rowerowych, chodników i jezdni.

Wykoszenia w tych miejscach mają też zmniejszyć ryzyko rozjeżdżania małych zwierząt np. jeży, które lubią kryć się w wysokiej trawie i niespodziewanie wchodzić na jezdnię pod koła samochodów. Regularne przycinanie trawy zaplanowano również w strefach rekreacyjnych m.in. w parkach, na skwerach i na zieleńcach. Natomiast na obszarach stanowiących rezerwę terenu i na skarpach koszenie będzie realizowane maksymalnie dwa razy w ciągu roku.

Zaznaczyć należy, że nowo założone trawniki, w celu ich zagęszczenia i zadarnienia, muszą być koszone co najmniej raz w tygodniu. Oprócz tego na bieżąco prowadzone jest odchwaszczanie rabat, skupin i żywopłotów oraz usuwanie odrostów przy drzewach. Systematycznie zbierane są odpady i inne zanieczyszczenia oraz opróżniane są kosze na śmieci.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.