Piąta fala już w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piąta fala już w Toruniu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji prasowej

Piąta fala epidemii stała się faktem - wczoraj padł kolejny rekord dobowej liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Na COVID-19 zachorowało aż 30 586 obywateli. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie podsumował prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Fala epidemii rośnie, liczba zakażeń w naszym mieście to potwierdza. W tym tygodniu na COVID-19 zachorowało średnio dziennie 140 mieszkańców i mieszkanek Torunia. W analogicznym okresie ubiegłego tygodnia średnia ta wynosiła ok. 75 zakażeń dziennie – zaledwie połowę tego, z czym mamy do czynienia dzisiajstwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niestety, z informacji ze wszystkich ośrodków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne w kraju wynika jednoznacznie: liczba zakażeń będzie rosła.

7-dniowa średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców - wykres 20/01/2022

Wykres zakażenia w Toruniu miesięcznie - 20/01/2022
Na wzrost zakażeń i tempo rozprzestrzeniania się wirusa ma wpływ jego nowa mutacja – omikron. Ministerstwo Zdrowia podaje, że udział tego wariantu w Polsce wynosi już 22,6%.
                                                                                                                
- SARS-CoV-2 to dynamicznie rozprzestrzeniający się wirus. W wersji omikrona jest on wyjątkowo szybki w przenoszeniumówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Skutki jego są różne –  osoby zakażone najczęściej mówią o objawach, które nie są nazbyt silne, jednak należy pamiętać, że im więcej osób zakażonych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów choroby, i co za tym idzie, hospitalizacji. Oby takich przypadków było jak najmniej.

Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 20.01) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 14 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.
                                 
Rosnąca liczba przypadków zarażenia koronawirusem spowodowała także, że na mapie Torunia pojawiły się nowe punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 19 stycznia w naszym mieście funkcjonuje ich już osiemkliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że dwa z nich – przy Motoarenie oraz Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 296 693 szczepień, z czego 51 603 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 124 355 mieszkańców (62,6% wszystkich mieszkańców, 65,9% uprawnionych).

Liczba osób zaszczepionych wg wieku - w pełni i jedną dawką - stan na 20.01.2022

Liczba szczepień w Toruniu, w tym trzecią dawką - stan na 20/01/2022


PRZYDATNE INFORMACJE


 

Zapis konferencji prasowej z dnia 20 stycznia 2022 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.