Piąta fala już w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piąta fala już w Toruniu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji prasowej

Piąta fala epidemii stała się faktem - wczoraj padł kolejny rekord dobowej liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Na COVID-19 zachorowało aż 30 586 obywateli. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie podsumował prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Fala epidemii rośnie, liczba zakażeń w naszym mieście to potwierdza. W tym tygodniu na COVID-19 zachorowało średnio dziennie 140 mieszkańców i mieszkanek Torunia. W analogicznym okresie ubiegłego tygodnia średnia ta wynosiła ok. 75 zakażeń dziennie – zaledwie połowę tego, z czym mamy do czynienia dzisiajstwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Niestety, z informacji ze wszystkich ośrodków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne w kraju wynika jednoznacznie: liczba zakażeń będzie rosła.

7-dniowa średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców - wykres 20/01/2022

Wykres zakażenia w Toruniu miesięcznie - 20/01/2022
Na wzrost zakażeń i tempo rozprzestrzeniania się wirusa ma wpływ jego nowa mutacja – omikron. Ministerstwo Zdrowia podaje, że udział tego wariantu w Polsce wynosi już 22,6%.
                                                                                                                
- SARS-CoV-2 to dynamicznie rozprzestrzeniający się wirus. W wersji omikrona jest on wyjątkowo szybki w przenoszeniumówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Skutki jego są różne –  osoby zakażone najczęściej mówią o objawach, które nie są nazbyt silne, jednak należy pamiętać, że im więcej osób zakażonych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów choroby, i co za tym idzie, hospitalizacji. Oby takich przypadków było jak najmniej.

Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 20.01) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 14 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.
                                 
Rosnąca liczba przypadków zarażenia koronawirusem spowodowała także, że na mapie Torunia pojawiły się nowe punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 19 stycznia w naszym mieście funkcjonuje ich już osiemkliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że dwa z nich – przy Motoarenie oraz Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 296 693 szczepień, z czego 51 603 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 124 355 mieszkańców (62,6% wszystkich mieszkańców, 65,9% uprawnionych).

Liczba osób zaszczepionych wg wieku - w pełni i jedną dawką - stan na 20.01.2022

Liczba szczepień w Toruniu, w tym trzecią dawką - stan na 20/01/2022


PRZYDATNE INFORMACJE


 

Zapis konferencji prasowej z dnia 20 stycznia 2022 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika informująca o publikacji rankingu
  Biznes, Miasto
  Magazyn „Forbes” opublikował wyniki tegorocznego rankingu 100 Największych Polskich Firm Rodzinnych. Wśród nich znalazła się toruńska Grupa Neuca SA.
 • Na zdjęciu: korona drzewa - pomnika przy przyrody po cięciu sanitarnym
  Eko, Miasto
  Drzewo będące pomnikiem przyrody – dąb szypułkowy rosnący przy ul. Dekerta objęte zostało specjalistycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele 36 samorządów po powołaniu Stowarzyszenia MOF Toruń
  Miasto
  9 sierpnia 2022 r. w Dworze Artusa spotkali się przedstawiciele 36 samorządów, by powołać do życia Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Prezydent Miasta Torunia w sprawie oświadczenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opiniowaniu inwestycji na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.