Pamięci powstańców warszawskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pamięci powstańców warszawskich

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Brzozowy krzyż i polska flaga na grobie śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. "Myszka", fot. Sławomir Kowalski

Toruń uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody odbyły się na pl. Rapackiego pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Przed południem przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobie zmarłej w ubiegłym roku uczestniczki Powstania Warszawskiego, śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. „Myszka”, która jest pochowana na toruńskim cmentarzu św. Jerzego.

Od rana mieszkańcy Torunia mogli także poczuć atmosferę walczącej Warszawy, odwiedzając barykadę powstańczą wzniesioną u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej przez Fundację "Muzeum Historyczno-Wojskowe". Wolontariusze pod kierunkiem Piotra Oleckiego prezentowali sceny z życia codziennego powstańców, m.in. punkt sanitarny, nasłuch Radia BBC, demonstracja kanałowego systemu łączności, szycie opasek powstańczych, przygotowanie do druku ulotek (można było zobaczyć oryginalny powielacz wojskowy), przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia wraz z prezentacją spadochronu oraz zasobnika zrzutowego. Nie zabrakło konkursów i  zabaw historycznych z nagrodami. Wydany też został okolicznościowy numer "Gazety Powstańczej".

O godz. 17:00 nad miastem zawyły syreny obwieszczające w Toruniu symboliczną godzinę "W", która przed wieloma laty dała w Warszawie sygnał do rozpoczęcia powstania.

- Oto godzina, która  wyciska łzy z polskich oczu, ale też budzi ogrom wzruszeń i cześć dla bohaterów walczącej Warszawy. Ona każdemu z nas stawia – jak co roku – pytanie o to, kimże bylibyśmy my sami bez desperacji i odruchów serca, które 78 lat temu nakazały żołnierzom Armii Krajowej, instytucjom Polski Podziemnej i zwykłym cywilom stanąć w stolicy do nierównej walkimówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie. I na szczęście odpowiedź ta jednoczy nas także w tegoroczną Godzinę „W” ponad wszelkimi różnicami i polskimi sporami. Bo cóż innego mamy począć z wojennym dziedzictwem pokolenia, którego częścią był nie tylko zbrojny wysiłek dorosłych, ale także niebywała ofiarność dzieci i młodego pokolenia z harcerskich Grup Szturmowych, Bojowych Szkół czy Zawiszy?

Uroczystość u stóp obelisku poświęconego żołnierzom Armii Krajowej zgromadziłana placu Rapackiego toruńskich kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu lokalnego i uczelni wyższych, delegacje wielu toruńskich instytucji i organizacji, żołnierzy Garnizonu Toruń i innych służb mundurowych, harcerzy oraz liczną grupę mieszkańców Torunia. Prezes Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy AK Lesław Welker wręczył trzy odznaczenia pamiątkowe "Wierny akowskiej przysiędze". Otrzymali je: płk Zdzisław Jankowiak, mjr Kazimiera Zęńczuk i kpt Stanisław Szostak.

Po hymnie i oficjalnych przemówieniach asysta wojskowa wystawiona przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia złożyła pod pomnikiem symboliczną wiązankę w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Na koniec zgromadzeni na placu goście uroczystości wysłuchali wiązanki pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Kwiaty na grobie śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. "Myszka", fot. Sławomir Kowalski


Barykada powstańcza Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, fot. Lech Kamiński


78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Toruniu, fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.