Pamięci powstańców warszawskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci powstańców warszawskich

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Brzozowy krzyż i polska flaga na grobie śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. "Myszka", fot. Sławomir Kowalski

Toruń uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody odbyły się na pl. Rapackiego pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Przed południem przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobie zmarłej w ubiegłym roku uczestniczki Powstania Warszawskiego, śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. „Myszka”, która jest pochowana na toruńskim cmentarzu św. Jerzego.

Od rana mieszkańcy Torunia mogli także poczuć atmosferę walczącej Warszawy, odwiedzając barykadę powstańczą wzniesioną u zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej przez Fundację "Muzeum Historyczno-Wojskowe". Wolontariusze pod kierunkiem Piotra Oleckiego prezentowali sceny z życia codziennego powstańców, m.in. punkt sanitarny, nasłuch Radia BBC, demonstracja kanałowego systemu łączności, szycie opasek powstańczych, przygotowanie do druku ulotek (można było zobaczyć oryginalny powielacz wojskowy), przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia wraz z prezentacją spadochronu oraz zasobnika zrzutowego. Nie zabrakło konkursów i  zabaw historycznych z nagrodami. Wydany też został okolicznościowy numer "Gazety Powstańczej".

O godz. 17:00 nad miastem zawyły syreny obwieszczające w Toruniu symboliczną godzinę "W", która przed wieloma laty dała w Warszawie sygnał do rozpoczęcia powstania.

- Oto godzina, która  wyciska łzy z polskich oczu, ale też budzi ogrom wzruszeń i cześć dla bohaterów walczącej Warszawy. Ona każdemu z nas stawia – jak co roku – pytanie o to, kimże bylibyśmy my sami bez desperacji i odruchów serca, które 78 lat temu nakazały żołnierzom Armii Krajowej, instytucjom Polski Podziemnej i zwykłym cywilom stanąć w stolicy do nierównej walkimówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie. I na szczęście odpowiedź ta jednoczy nas także w tegoroczną Godzinę „W” ponad wszelkimi różnicami i polskimi sporami. Bo cóż innego mamy począć z wojennym dziedzictwem pokolenia, którego częścią był nie tylko zbrojny wysiłek dorosłych, ale także niebywała ofiarność dzieci i młodego pokolenia z harcerskich Grup Szturmowych, Bojowych Szkół czy Zawiszy?

Uroczystość u stóp obelisku poświęconego żołnierzom Armii Krajowej zgromadziłana placu Rapackiego toruńskich kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu lokalnego i uczelni wyższych, delegacje wielu toruńskich instytucji i organizacji, żołnierzy Garnizonu Toruń i innych służb mundurowych, harcerzy oraz liczną grupę mieszkańców Torunia. Prezes Okręgu Toruń Światowego Związku Żołnierzy AK Lesław Welker wręczył trzy odznaczenia pamiątkowe "Wierny akowskiej przysiędze". Otrzymali je: płk Zdzisław Jankowiak, mjr Kazimiera Zęńczuk i kpt Stanisław Szostak.

Po hymnie i oficjalnych przemówieniach asysta wojskowa wystawiona przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia złożyła pod pomnikiem symboliczną wiązankę w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Na koniec zgromadzeni na placu goście uroczystości wysłuchali wiązanki pieśni powstańczych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Kwiaty na grobie śp. Marii Biedermann-Kowalewskiej pseud. "Myszka", fot. Sławomir Kowalski


Barykada powstańcza Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, fot. Lech Kamiński


78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Toruniu, fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.