www.torun.pl

O przedsiębiorczości w WSKSiM

Miasto
Data publikacji: 14 grudnia 2019

14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.

W auli WSKSiM podjęto temat nowych perspektyw gospodarki, rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, stosunku spółek skarbu państwa do małych i średnich firm, czy też wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Zanim jednak wystąpili zaproszeni prelegenci, o gospodarce Torunia opowiedział prezydent naszego miasta Michał Zaleski.

- Gospodarka Torunia jest dla nas przedmiotem szczególnie ważnego zainteresowaniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Funkcjonuje tutaj 27 tys. firm, które zatrudniają około 90 tys. osób. Przez ostatnie 4 lata wzrost gospodarczy ograniczył bezrobocie w Toruniu poniżej 4%. Poszukiwania nowych rąk pracy na rynku toruńskim są powszechne. Warto też wspomnieć o ekspansji toruńskich firm jak TZMO czy Apator na rynki zagraniczne, czy o kooperacji ze światowymi korporacjami, jak Pacific Toruń, który jest przecież częścią potężnego koncernu Nestle. To przykłady tych wielkich, ale decydują też te najmniejsze firmy, z których korzyści czerpie tysiące pracowników, tak jak dziś z pewnością wiele przedsiębiorców będzie czerpało pożytek z tej konferencji. Bardzo dziękuję za jej zorganizowanie.

Na konferencji „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju” prelekcje wygłosili wicepremier Jacek Sasin, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Polski Eko-Chmiel, a także członkowie zarządu polskich spółek paliwowych: Zbigniew Leszczyński (PKN Orlen) oraz Jarosław Wittstock (Grupa LOTOS S.A.). Konferencja organizowana jest przez WSKSiM oraz Instytut „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

tekst: Mateusz Bąk

fot. Wyższa Szkola Kultury Społecznej i Medialnej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.