Nowe skrzydło prawie gotowe | www.torun.pl

Nowe skrzydło prawie gotowe | www.torun.pl

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 grudnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Dobiega końca budowa nowego skrzydła Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Budynek pomieści m. in. nowoczesne sale operacyjne i oddział przeszczepów oraz powiększony oddział intensywnej terapii medycznej. Przyjęcie pierwszych pacjentów w nowych oddziałach jest planowane w lipcu 2020 r.

Na parterze dwupiętrowego, częściowo podpiwniczonego obiektu znajdzie się oddział udarowy z 16 łóżkami oraz przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny z 12 łóżkami. Tam również mieścić się będzie pracownia VIDEO EEG. Nowością będzie oddział przeszczepowy, który zajmie większość drugiego piętra. W sąsiedztwie pracować będzie Zakład Mikrobiologii, przeniesiony ze „starego” budynku szpitala. Zostanie on poszerzony o nową pracownię badań molekularnych, niezbędnych w diagnostyce schorzeń onko-hematologicznych i związanych m. in. z procedurami przeszczepu szpiku.
W części podpiwniczonej nowego skrzydła zlokalizowano archiwum medyczne, szatnie dla pracowników i magazyny oddziałowe. Projekt obejmuje też zakup niezbędnego wyposażenia, m. in. 26 łóżek wraz z szafkami i materacami, w tym 14 przeciwodleżynowymi, oraz sprzętu medycznego i laboratoryjnego.

Dodatkowo, w ramach projektu "Zapewnienie obowiązujących standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie leczenia pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej", szpital pozyskał 3,8 mln zł wsparcia unijnego (583 tys. zł wkładu własnego Gminy Miasta Toruń) na przeniesienie do nowego budynku i powiększenie z 4 do 6 łóżek Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej. W drugiej części kondygnacji I piętra powstaną też 2 kolejne sale operacyjne, co poprawi dostępność do świadczeń związanych z zabiegami operacyjnymi.

Łączny koszt projektu związanego z budową i organizacją nowego skrzydła szpitala to ponad 25 mln zł, w tym 8,7 mln zł to środki unijne zł, a 16,3 mln zł wkład własny Gminy Miasta Toruń.
Warto też przypomnieć, że Szpital Miejski wzbogacił się niedawno o nowoczesny aparat rentgenowski marki Agfa o wartości ok. 1,5 mln zł, który zostanie uruchomiony w połowie stycznia 2020 r.

Z kolei 19 grudnia 2019 r. dyrektor szpitala Krystyna Zaleska podpisała w Ministerstwie Zdrowia umowę na utworzenie SOR-u na bazie istniejącej Izby Przyjęć. Projekt o wartości 10 mln zł, w tym 8,5 mln zł dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, zrealizowany zostanie w okresie 1,5 roku. Będzie to drugi szpitalny oddział ratunkowy w Toruniu – wyspecjalizowana jednostka udzielająca pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia. Na jej potrzeby oddział zostanie rozbudowany do 941 m kw. i wyposażony w specjalistyczną aparaturę, m.in. przyłóżkowe RTG czy przewoźne USG. Urządzone też zostaną dwa stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe, sala zabiegowa i cztery stanowiska obserwacyjne. Projekt obejmuje również szkolenie personelu medycznego obsługującego SOR.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.