www.torun.pl

Nowa sieć dostarcza ciepło

Inwestycje
Data publikacji: 13 grudnia 2019

PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta. Nowy kilometrowy, podziemny ciepłociąg zastąpił wyeksploatowaną sieć nadziemną z lat 70-tych.

W połowie listopada po raz pierwszy ciepło popłynęło nowym odcinkiem ciepłociągu do mieszkańców zachodniej i centralnej części miasta, czyli do osiedli: Mokre, Starówka, Jar, Bydgoskie, Młodych, Koniuchy, Wrzosy, Tysiąclecia i Jakubskie Przedmieście.

Prace związane z budową ponad kilometrowego odcinka sieci o dużej średnicy 600 mm w rejonie toruńskiego Dworca Wschodniego prowadzone były wieloetapowo – trwały od lipca do końca listopada 2019 r. Szczególnie trudnym technicznie etapem było bezwykopowe wykonanie przejścia (tzw. przecisk ciepłociągu, w specjalnej rurze osłonowej) pod ulicą M. Skłodowskiej-Curie oraz pod Strugą Toruńską.

Nowy ciepłociąg wykonany jest z rur preizolowanych o długości ponad 1 kilometra. Wyposażony został m.in. w nowoczesny system alarmowy i komory telemetryczne, pozwalające na monitorowanie i kontrolowanie pracy sieci. Wszystkie te elementy podnoszą bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkańców. Do końca listopada trwały także prace związane z odtworzeniem terenu (przywróceniem do stanu pierwotnego) przy ul. Skłodowskiej – Curie, ul. Łukowej, Dworcu Wschodnim i Piotra Curie. 

- Ciepłociąg w okolicy Dworca Wschodniego ma strategiczne znaczenie, gdyż zasila 2/3 wszystkich odbiorców ciepła sieciowego. Dotychczasowa, napowietrzna sieć przysparzała nam w ostatnim czasie sporo problemów, dlatego zdecydowaliśmy się na jej wymianę. Był to niełatwy projekt trwający kilka miesięcy, ale zakończony został sukcesem. Dzięki budowie nowego odcinka znacząco podnieśliśmy pewność dostaw ciepła do zachodniej i centralnej części Torunia - mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz realizacji ciepłociągu w okolicy Dworca Wschodniego PGE Toruń w 2019 roku prowadziła szeroki zakres inwestycji sieciowych we wszystkich rejonach Miasta. W ramach projektu ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) spółka zbudowała 5-kilometrowy ciepłociąg od toruńskiej elektrociepłowni do osiedla Na Skarpie (tzw. „Spinka Bielawy-Skarpa”), zmodernizowała główne komory ciepłownicze, węzły grupowe w budynkach klientów, a także zbudowała około 30 nowych efektywnych węzłów indywidualnych i nowoczesnych modułów przyłączeniowych na starówce, Bydgoskim Przedmieściu i Chełmińskim Przedmieściu.

Łączna wartość wszystkich tegorocznych projektów modernizacyjno-inwestycyjnych, związanych z siecią ciepłowniczą w Toruniu, to ponad 50 mln zł (w tym ok. 9 mln dofinansowania ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - na modernizacje węzłów grupowych oraz budowę „Spinki Bielawy –Skarpa”).

Zdjęcia: PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.