www.torun.pl

Nowa sieć dostarcza ciepło

Inwestycje
Data publikacji: 13 grudnia 2019

PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta. Nowy kilometrowy, podziemny ciepłociąg zastąpił wyeksploatowaną sieć nadziemną z lat 70-tych.

W połowie listopada po raz pierwszy ciepło popłynęło nowym odcinkiem ciepłociągu do mieszkańców zachodniej i centralnej części miasta, czyli do osiedli: Mokre, Starówka, Jar, Bydgoskie, Młodych, Koniuchy, Wrzosy, Tysiąclecia i Jakubskie Przedmieście.

Prace związane z budową ponad kilometrowego odcinka sieci o dużej średnicy 600 mm w rejonie toruńskiego Dworca Wschodniego prowadzone były wieloetapowo – trwały od lipca do końca listopada 2019 r. Szczególnie trudnym technicznie etapem było bezwykopowe wykonanie przejścia (tzw. przecisk ciepłociągu, w specjalnej rurze osłonowej) pod ulicą M. Skłodowskiej-Curie oraz pod Strugą Toruńską.

Nowy ciepłociąg wykonany jest z rur preizolowanych o długości ponad 1 kilometra. Wyposażony został m.in. w nowoczesny system alarmowy i komory telemetryczne, pozwalające na monitorowanie i kontrolowanie pracy sieci. Wszystkie te elementy podnoszą bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkańców. Do końca listopada trwały także prace związane z odtworzeniem terenu (przywróceniem do stanu pierwotnego) przy ul. Skłodowskiej – Curie, ul. Łukowej, Dworcu Wschodnim i Piotra Curie. 

- Ciepłociąg w okolicy Dworca Wschodniego ma strategiczne znaczenie, gdyż zasila 2/3 wszystkich odbiorców ciepła sieciowego. Dotychczasowa, napowietrzna sieć przysparzała nam w ostatnim czasie sporo problemów, dlatego zdecydowaliśmy się na jej wymianę. Był to niełatwy projekt trwający kilka miesięcy, ale zakończony został sukcesem. Dzięki budowie nowego odcinka znacząco podnieśliśmy pewność dostaw ciepła do zachodniej i centralnej części Torunia - mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz realizacji ciepłociągu w okolicy Dworca Wschodniego PGE Toruń w 2019 roku prowadziła szeroki zakres inwestycji sieciowych we wszystkich rejonach Miasta. W ramach projektu ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) spółka zbudowała 5-kilometrowy ciepłociąg od toruńskiej elektrociepłowni do osiedla Na Skarpie (tzw. „Spinka Bielawy-Skarpa”), zmodernizowała główne komory ciepłownicze, węzły grupowe w budynkach klientów, a także zbudowała około 30 nowych efektywnych węzłów indywidualnych i nowoczesnych modułów przyłączeniowych na starówce, Bydgoskim Przedmieściu i Chełmińskim Przedmieściu.

Łączna wartość wszystkich tegorocznych projektów modernizacyjno-inwestycyjnych, związanych z siecią ciepłowniczą w Toruniu, to ponad 50 mln zł (w tym ok. 9 mln dofinansowania ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - na modernizacje węzłów grupowych oraz budowę „Spinki Bielawy –Skarpa”).

Zdjęcia: PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.