Z Glinek na zamek Dybów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z Glinek na zamek Dybów

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński

Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". W tym samym czasie odbędzie się "Rajd Topienia Marzanny".

Na wyprawę, organizowaną przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, mogą się wybrać wszyscy chętni mieszkańcy Torunia i regionu. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.00 na pętli MZK (autobusy nr 10, 29) przy ul. Szubińskiej na Glinkach.

Trasa długości ok. 10 km biegnie z osiedla Glinki przez Małą Nieszawkę i dalej wzdłuż brzegów Wisły przez Fort X, ruiny zamku Dybów do pl. Rapackiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Przy ruinach zamku Dybów uczestnicy będą mogli przyłączyć się do odbywającego się w tym samym czasie na Kępie Bazarowej zakończenia 52. "Rajdu Topienia Marzanny". Osoby chcące skorzystać ze świadczeń tego rajdu muszą zapisać się i uiścić wpisowe w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. 


"Rajd Topienia Marzanny" to  obok "Zlotu Pieczonego Ziemniaka" druga najstarsza impreza turystyki kwalifikowanej, organizowana przez OM PTTK w Toruniu. Impreza odbędzie się na dwóch trasach pieszych, które zakończą się na plaży miejskiej przy ruinach zamku Dybów. Pierwsza trasa rozpocznie się o godz.10.30 na przystanku MZK (linie nr 11, 131) przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i Okólnej (Stawki), a druga o godz. 10.30  na pętli MZK (linia nr 13) przy skrzyżowaniu ul. Rudackiej i Glinieckiej (Rudak). Trasy będą miały po 4 km długości. 

W trakcie rajdu organizatorzy rozstrzygną następujące konkursy: na oryginalną kukłę Marzanny – symbolu zimy, na najbardziej oryginalny gaik – symbol wiosny (prace zespołowe), na projekt kolejnego znaczka rajdu, na program – piosenkę tematycznie związaną ze zwyczajami pożegnania zimy i powitania wiosny oraz na żywy gaik – zespołowe dekorowanie w określonym czasie wybranego uczestnika przyniesionymi materiałami ekologicznymi (krepa, papier, tasiemki, kokardy). Dla uczestników są przygotowane okolicznościowe znaczki i drożdżówki, natomiast na zwycięzców poszczególnych konkursów czekają nagrody i upominki. Komandorem Rajdu Topienia Marzanny będzie przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński. Wpisowe uprawniające do udziału w imprezie należy opłacić w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41. Ilość uczestników jest ograniczona.

Marzanna - nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono lub topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami  i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano Marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Śmiercichy, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku. Kościół katolicki próbował zakazać obchodzenia starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 r. Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: "Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią". Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.

Informacja na podstawie informacji Henryka Miłoszewskiego, OM PTTK w Toruniu.

Na zdjęciu: Zamek Dybów, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.