Nagroda na 550. urodziny Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda na 550. urodziny Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dom Mikołaja Kopernika w nowej aranżacji

Świetnie przygotowana wystawa, w znakomitej oprawie graficznej oraz fundusze europejskie z projektu "Toruńska Starówka" na jej realizację. Tak w skrócie można podsumować przepis na sukces, jakim jest dla Muzeum Okręgowego w Toruniu zdobyte niedawno wyróżnienie specjalne dla Domu Mikołaja Kopernika w konkursie na Europejskie Muzeum Roku EMYA.

To najważniejsza w Europie nagroda muzealna, przyznawana od 1977 r. przez European Museum Forum (EMF) – niezależną organizację pozarządową przy Radzie Europy. Jej misją jest nagrodzenie najcenniejszych, innowacyjnych wydarzeń w europejskim muzealnictwie, zachęcanie do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk między muzeami w Europie. O prestiżowej nagrodzie, okolicznościach jej przyznania i znaczeniu dla Torunia była mowa 16 maja 2022 r. na konferencji w Domu Mikołaja Kopernika.

- Na przełomie 2015/2016 roku wspólnie z ówczesnym dyrektorem muzeum panem Markiem Rubnikowiczem zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić i zmienić, aby to miejsce ponownie odzyskało swój blask i atrakcyjnośćwspomina prezydent Torunia Michał Zaleski. - I ten moment dobrze zbiegł się z pozyskaniem przez miasto Toruń istotnej dotacji unijnej w ramach projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”: 50 mln zł dzięki decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. W tym wielkim przedsięwzięciu, obejmującym kilka obiektów zabytkowych, znalazł się także Dom Mikołaja Kopernika, w którym w latach 2017-2018 zostały przeprowadzone prace za 14 mln zł, z czego 60 proc. stanowiła dotacja unijna z programu Infrastruktura i Środowisko.

W ramach projektu do XV-wiecznych kamienic z czasów Mikołaja Kopernika astronoma wprowadzone zostały nowoczesne technologie multimedialne, dzięki którym ekspozycja muzealna zyskała na atrakcyjności, przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru Domu Kopernika. Wśród gotyckich cegieł pojawiły się kosmiczne kapsuły i kaski, podświetlane panele multimedialne i projekcje 4D. Obiekt zyskał też windę wkomponowaną w szkielet średniowiecznej więźby, co umożliwiło zagospodarowanie na cele muzealne poddasza kamienicy i zwiedzanie placówki przez osoby z niepełnosprawnością.

W 2022 r. Dom Mikołaja Kopernika, jako jedyne muzeum z Polski, został  nominowany do europejskiej nagrody EMYA. Co prawda nowa wystawa stała w placówce oraz związana z nią nowa aranżacja dwóch kamienic przy ul. Kopernika 15/17 zostały zaprezentowane publiczności już w 2018 r., jednak z powodu pandemii niektóre zgłoszenia konkursowe zostały przesunięte do oceny na kolejne lata. W kategorii muzeów biograficznym nasz Dom Kopernika rywalizował m.in. z Muzeum Beethovena w Bonn i  Muzeum Hegla w Stuttgarcie. Przed ogłoszeniem werdyktu w toruńskim muzeum gościła Adriana Muñoz, wizytatorka z ramienia Kapituły Nagrody Europejskiego Muzeum Roku, która wystawiła Toruniowi znakomitą rekomendację. I tak ostatecznie Dom Mikołaja Kopernika znalazł się 7 maja 2022 r. w estońskim Tartu na gali nominowanych za rok 2021 r.

Dla nas muzealników nagroda EMYA to absolutnie najważniejsze wydarzenie, jakie może nas spotkać. Tym bardziej, że co roku do konkursu przystępuje kilkuset kandydatów z całej Europy, a w ścisłym finale nominowanych jest od 40 do 60 muzeów. I choć sama nominacja jest już wielkim uznaniem, to otrzymanie wyróżnienia specjalnego na poziomie europejskim jest dla nas niebywałym sukcesem. Stoi za tym wiele lat przygotowań i wyjątkowa kreatywność zespołu, który przygotował nagrodzoną ekspozycję w Domu Kopernikapodkreśla Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.  

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji jury, wyróżnienie trafiło „do muzeum, które tworzy nowe podejście interpretacyjne dla muzeum biograficznego, ukazując relacje pomiędzy historią a miastem, a także pomiędzy biografią wielkiego człowieka a miastem. Projektu, który udowadnia, że można wykonać dobrą robotę przy ograniczonych zasobach i małym zespole kuratorów”.

- Jury doceniło, że dosyć mały zespół kuratorski, stosunkowo niewielkim jak na warunki europejskie  kosztem, przygotował ciekawą wystawę, która opowiada o człowieku w jego związkach z miastem. To miasto jest interesująco ukazane w tle życia Mikołaja Kopernika i tłumaczy lokalnej społeczności znaczenie tej postaci w historii Torunia i nauki - mówi Michał Kłosiński, kierownik Domu Mikołaja Kopernika.

Nad nową wystawą pracował zespół toruńskich muzealników na czele z kuratorami:  Michałem Kłosińskim, Magdaleną Dembek i Alicją Mariką Lubowicką, a także liczne grono naukowych konsultantów - astronomowie, architekci i historycy i konserwatorzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przygotowania merytoryczne trwały od 2010 r., a sama realizacja wystawy - zaledwie 9 miesięcy. O nową aranżację ekspozycji zadbali informatycy, projektanci i graficy z firm: New Amsterdam, TRIAS AVI, Fabryka Dekoracji Marcin Pietuch, MAAT4, Tomorrow sp. z o.o. oraz Aleksander Janicki z zespołem (autorzy projektu plastycznego). Za prace konstrukcyjno-budowlane odpowiadała toruńska firma Jawor sp. z o.o. Aplikację Torunia w konkursie EMYA uzupełnił znakomity film promocyjny Michała Walkowskiego.

- Pani Dyrektor i całemu zespołowi pracowników oraz wykonawców serdecznie gratuluję tej prestiżowej nagrody, która doskonale wpisuje się w trwające przygotowania Torunia do obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w 2023 r.podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Warto dodać, że nowoczesnymi, multimedialnymi ekspozycjami mogą się również pochwalić inne oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu, jak choćby: Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Toruńskiego Piernika czy otwarte niedawno Muzeum Twierdzy Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.