Stulecie Biblioteki Pedagogicznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stulecie Biblioteki Pedagogicznej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 grudnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciiu:zastępca prezydenta Paweł Gulewski wręcza medal stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski dla Biblioteki Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu obchodzi stulecie istnienia. To jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce.

Uroczyste obchody stulecia Biblioteki Pedagogicznej odbyły się 9 grudnia 2021 r. w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Z tej okazji Dorota Komendzińska, dyrektorka instytucji, odebrała wyróżnienia i medale z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego, zastępcy prezydenta Torunia, Pawła Gulewskiego oraz starosty powiatu toruńskiego, Marka Olszewskiego. Radę Miasta Torunia reprezentował radny Wojciech Klabun.

- Wszystkim osobom, które przez długie lata dbały o ten złożony i wartościowy potencjał Biblioteki Pedagogicznej, bardzo dziękuję za niezastąpioną służbę mądrości, nauce i edukacji. Z tej służby korzysta cały Toruń. Samorząd naszego miasta dostrzega wysoką rangę tej misji i z uznaniem odbiera każdy dobroczynny walor Biblioteki jubilatki i jej pracowniczego zespołu mówił Paweł Gulewski, wręczając medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. - To wyróżnienie jest wyrażeniem wdzięczności całego Torunia za jej szczególne i stuletnie związki z macierzystym miastem – dodał zastępca prezydenta.

Placówka powstała w 1921 roku jako Biblioteka Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego. Po odzyskaniu niepodległości polskie władze podjęły decyzję o organizacji sieci państwowych bibliotek pedagogicznych. Obecnie jest jedną z instytucji, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, nadzór merytoryczny sprawuje kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Biblioteka Pedagogiczna mieści się w budynku dawnego szpitala rodzinnego przy ul. Dąbrowskiego 4. Jest to pierwsza w jej 100-letniej historii własna siedziba.

Głównymi odbiorcami usług oferowanych przez bibliotekę są nauczyciele, studenci oraz uczestnicy szeroko pojętego środowiska edukacyjno-wychowawczego regionu. Placówka aktywizuje różne grupy społeczne i wiekowe – dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów, osoby z niepełnosprawnościami i seniorów. Nowoczesna infrastruktura, przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, innowacyjnie zaplanowana przestrzeń biblioteczna sprzyjają prowadzeniu działań skierowanych do odbiorców w każdym wieku, prowadzeniu zajęć integracyjnych, lekcji bibliotecznych, konferencji, organizacji wystaw, szkoleń i spotkań.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.