ZNP w Toruniu świętuje stulecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

ZNP w Toruniu świętuje stulecie

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2020

26 stycznia 2020 r. zainaugurowano obchody 115-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego i 100-lecia powstania struktur ZNP w Toruniu.

O utworzeniu pierwszej polskiej organizacji nauczycielskiej zdecydowano 1 października 1905 r. w Pilaszkowie. Zręby dzisiejszego ZNP powstawały zatem w konspiracyjnych warunkach. Nauczycielom przyświecał cel przeciwdziałania germanizacji i rusyfikacji, wychowania młodych pokoleń w duchu polskości, walka o utrzymanie tradycji narodowych, a w konsekwencji niepodległość Polski. Na Pomorzu pierwsze Ognisko Związku Polskich Nauczycieli Szkół Powszechnych powstało już w odrodzonej Polsce 5 grudnia 1920 r. Tym samym toruński oddział ZNP świętuje dziś stulecie.

Uroczysta gala w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zgromadziła związkowców i wielu znamienitych gości. W części oficjalnej wręczono odznaczenia i tytuły honorowe osobom najbardziej zasłużonym dla ZNP. Za szczególny wkład w rozwój i wspomaganie działalności toruńskiego oddziału uhonorowano między innymi prezydenta Michała Zaleskiego.

- Dzieje Związku Nauczycielstwa Polskiego towarzyszą całej stuletniej historii i obecności Torunia w odrodzonej Rzeczypospolitejpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Z wdzięcznością przyjmuję wpływ kolejnych związkowych pokoleń nauczycielskich i oświatowych na edukacyjny potencjał naszego miasta. Oczywiście w tym potencjalne są wyjątkowe osoby, dlatego z dumą wręczałem tytuł Współczesnego Torunianina Stulecia panu Alojzemu Kowalskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 24, zasłużonemu radnemu miejskiemu i wiernemu od lat przyjacielowi ZNP. Należy podkreślić, że każdy znaczący detal ze stuletniej działalności ZNP w Toruniu uznać trzeba za trwały wkład w wysoką markę toruńskiego szkolnictwa. Bardzo serdecznie państwu za to dziękuję. Wszystkiego najlepszego z okazji stulecia powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu!

Z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do odrodzonej Polski miasto przyznaje osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla toruńskiej niepodległości  okolicznościowy Medal 100-lecia. Do grona wyróżnionych dołączyły dziś Urszula Polak i Marta Humienna — była i obecna prezes ZNP w Toruniu.

Na koniec dla uczestników gali z koncertem wystąpili Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz z towarzyszeniem zespółu kameralnego.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.