Wspólna spalarnia gotowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspólna spalarnia gotowa

Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Zakończyła się budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego. Bydgoska spalarnia będzie jedną z największych tego typu inwestycji w Polsce.

Uroczyste zakończenie budowy spalarni odbędzie się 26 listopada 2015 r. o godz. 11.00 przy ul. Ernesta Petersona 22 w Bydgoszczy. Weźmie w niej udział m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

29 października 2009 w Bydgoszczy zostało zawarte porozumienie w sprawie budowy spalarni. Gmina Miasta Toruń gwarantowała w nim dostarczenie strumienia odpadów do spalarni w określonych w umowie ilościach, a Miasto Bydgoszcz zobowiązało się ten strumień odpadów odebrać i unieszkodliwiać. Realizacją przedsięwzięcia zajął się Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy.

W ramach projektu w Bydgoszczy wybudowano Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, a w Toruniu - stację przeładunkową odbioru odpadów. Tę ostatnią oddano do użytku już na początku br. Ponadto zakres rzeczowy przedsięwzięcia objął jeszcze budowę kompostowni o wydajności 4 000 Mg/rok ( w Bydgoszczy) oraz sieci przesyłowej , tj.  wyprowadzenie energii cieplnej i elektrycznej z ZTPOK wraz z całą infrastrukturą w ilości:

  • energia cieplna – 648 000 GJ/rok (180 000 MWh/rok)
  • energia elektryczna – 54 000 MWh/rok

Według Pronatury wyprodukowana energia wystarczy na pokrycie zapotrzebowania kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Zasięg projektu objął:

- Bydgoszcz i gminy: Solec Kujawski, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Mrocza

-  Toruń i gminy: Lubicz, Łubianka, Łysomice, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Czernikowo, Obrowo.

Budowa spalarni ruszyła 30 września 2013 r. Była współfinansowana ze środków europejskich  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ze środków Funduszu Spójności. Całkowity koszt projektu wynosi 522 101 801 PLN, w tym kwota unijnego wsparcia:  255 424 188 PLN.

Warto dodać, że od jesieni br. toruńskie odpady trafiają już do spalarni w Bydgoszczy. Są przekazywana przez MPO na potrzeby rozruchu tej instalacji.

Kalendarium najważniejszych działań

20 kwietnia 2005 r. zostało podpisane  Porozumienie Partnerskie w sprawie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, na podstawie którego Miasta solidarnie postanowiły wspólnie promować Bydgosko-Toruński Obszar Metropolitalny w Europie oraz wypracować wspólne projekty inwestycyjne, współfinansowane przez Komisję Europejską, podnoszących konkurencyjność Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

22 czerwca 2006 r. pomiędzy Prezydentem Miasta Bydgoszczy a Prezydentem Miasta Torunia została podpisana Deklaracja Współpracy Partnerskiej Bydgoszczy i Torunia w sprawie realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej wzmacniających rozwój Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

20 lutego 2008 roku Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Gminą Miasta Bydgoszcz w sprawie podziału zadań związanych z udzieleniem zamówienia publicznego obejmującego wykonanie opracowania pn. „Ocena wykonalności docelowego systemu gospodarki odpadami dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego
 z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”.

W marcu 2008 roku została podpisana umowa pomiędzy Miastem Bydgoszcz i Miastem Toruń a Biurem Inżynierii Środowiska i Rozwoju Technologii Przedsiębiorstwa Usługowego „Południe II” w Krakowie dotycząca realizacji opracowania zatytułowanego „Ocena strategiczna wykonalności docelowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego (BTOM) z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK)”.

2 października 2008 roku RMT podjęła uchwałę nr 395/08 w sprawie przygotowania, wspólnie z Miastem Bydgoszcz, przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych dla Bydgosko - Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, która będzie następnym elementem na drodze do wypełnienia tych obowiązków i zobowiązań.

6 października 2008 roku podpisano list intencyjny, określający wolę współpracy Bydgoszczy i Torunia przy budowie ZTPOK.

9 grudnia 2008 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z Gminą Miasta Bydgoszcz w sprawie podziału zadań związanych z udzieleniem zamówienia publicznego obejmującego przygotowanie dokumentów do aplikacji o środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko(POIŚ) na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego – CZĘŚĆ II.

15 stycznia 2009 roku Gmina Miasta Toruń z Gminą Miasta Bydgoszcz podpisały umowę z konsorcjum COWI w sprawie przygotowania dokumentów do aplikacji o środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko(POIŚ) na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego – CZĘŚĆ II.

29 października 2009 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy miastami Bydgoszcz i Toruń dotyczące wspólnej realizacji projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”, zgodnie z § 4 tego porozumienia  GMT  zobowiązała się do przekazywania do spalarni odpadów  48,1 tys. Mg odpadów komunalnych w roku  2013 r., 48,88  tys. Mg w roku 2014,   49,4 tys. Mg w roku 2015,   55,5 tys. Mg w roku 2016, 58,3 tys. Mg w roku 2029 i 60 tys. Mg rocznie  od 2030 r.

Obecnie prowadzone są ze stroną bydgoską rozmowy dotyczące aktualizacji zapisów tego porozumienia, w tym w zakresie ilości przekazywanych przez stronę toruńską do termicznego przekształcenia oraz ustalenia finalnego kosztu ich zagospodarowania.

Instalacja ZTPOK uzyskała wszystkie wymagane pozwolenia, w tym pozwolenie na użytkowanie i zgodnie z uchwałą sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 26.09.2015 r. zmieniającą wcześniejsza uchwałę sejmiku w sprawie wykonania „Planu gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2012–2017 z perspektywą na lata 2018–2023” z 24 września 2012 r.  została wpisana na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), dla Regionu 5 Bydgosko-Toruńskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.