Tramwajem w lepszym standardzie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwajem w lepszym standardzie

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 28 listopada 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Węzeł przesiadkowy przy Dworku Toruń Miasto i nowe torowisko do al. Solidarności, platformy przystankowe i zmodernizowana sygnalizacja świetlna – w Toruniu ciąg dalszy prac przy rozbudowie sieci tramwajowej. 28 listopada 2013 r. miasto podpisało umowy na ich wykonanie z firmą Budimex.

Całe zadanie składa się z dwóch części. Jedna to dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu BiT City budowa węzła przesiadkowego na pl. 18-go Stycznia przy Dworcu Toruń Miasto i kompleksowa przebudowa torowiska do al. Solidarności Druga część dotyczy tworzenia systemu zarządzania ruchem w ramach projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007 - 2013”.

- Są to kolejne dwa zadania, dzięki którym w Toruniu wzrośnie jakość podróżowania tramwajami. Mają także na celu zintegrowanie komunikacji tramwajowej z innymi środkami transportu mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Ze strony miasta umowy podpisali prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Janusz Szymański i wiceprezes tej spółki Piotr Rama, a ze strony wykonawcy - Prezes Budimexu Budownictwo Sp. z o.o. Dariusz Blocher.

- Inwestycje muszą być sprawnie realizowane, gdyż ich zakończenie zbiega się z końcem obecnego okresu programowaniamówił po podpisaniu umowy Janusz Szymański.

- Termin wykonania jest rzeczywiście krótki, ale jesteśmy bogatsi o doświadczenie z prac w Toruniu i zrobimy wszystko, by zdążyć w terminiedodaje Dariusz Blocher.

Celem budowy węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Miasto jest stworzenie pasażerom możliwości bezkolizyjnej przesiadki z środków komunikacji publicznej, w tym przede wszystkim tramwajów, na komunikację kolejową i odwrotnie.

 Przy placu 18-go Stycznia chodniki zyskają nową nawierzchnię, zamontowane zostaną stylizowane latarnie, powstanie oczko wodne i ścieżki rowerowe oraz wiata do parkowania rowerów. Ścieżki będą się łączyć z już istniejącymi, a także planowanymi  w przyszłości trasami dla jednośladów.  Całość ma nawiązywać wyglądem do stanu z XIX wieku. Jak na węzeł przesiadkowy przystało, zostaną zachowane miejsca postojowe dla autobusów i taksówek, co zapewni integrację różnych form transportu z komunikacją kolejową. Plac zostanie połączony z ul. Traugutta za pomocą kładki i nowego chodnika. Na Traugutta zostanie tez przebudowane torowisko. Węzeł przesiadkowy będzie monitorowany i wyposażony w system  dynamicznej informacji pasażerskiej o ruchu tramwajów i pociągów.

Od węzła przesiadkowego przed dworcem do al. Solidarności zostanie zmodernizowane torowisko. Poprawi to dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Torowisko będzie zbudowane tak, by hałas był znacznie mniejszy niż obecnie. Przy okazji zostanie także zmodernizowany peron przy skrzyżowaniu ul. Wałów gen. Sikorskiego z al. Solidarnością oraz sieć trakcyjna. Słupy trakcyjno-oświetleniowe zostaną wymienione na stylizowane na historyczne. Przy okazji prac modernizację przejdą też podziemne sieci i nawierzchnia przyległych do torowiska ulic i chodników.

Ta część prac będzie kosztowała 52,6 mln zł. Zakończy się jesienią 2015 r.

Druga umowa, dotycząca budowy systemu zarządzania ruchem, opiewa na ponad 2 mln zł. Dotyczy przebudowy pl. św. Katarzyny z wyniesieniem poziomu jezdni w celu zapewnienia platform przystankowych i modernizacji sygnalizacji świetlnej,  modernizacji sygnalizacji na pl. 18-go Stycznia i zainstalowania kabla spinającego sygnalizacje świetlne w ul. Warszawskiej, Szumana i Wałach gen Sikorskiego. Tu prace zakończą się 30 maja 2015 r.

Pierwsza umowa jest finansowana przez MZK z emisji obligacji, a druga – z budżetu miasta.

Prezentacja nt. integracji systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT- City

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.