MZK świętuje 130-lecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MZK świętuje 130-lecie

Miasto, MZK
Data publikacji: 10 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Przewodniczący RMT Marcin Czyżniewski i z-ca prezydenta Zbigniew Fiderewicz wręczają upominek prezesowi MZK Zbigniewowi Wyszogrodzkiemu

Okazją do podsumowania 130 lat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu była gala, która 9 września 2021 r. odbyła się w sali na Jordankach. Podczas uroczystości wręczono medale zasłużonym pracownikom MZK, w tym Medal Thorunium.

W 1891 r. na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Podczas uroczystości prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki przypomniał bogatą historię zakładu, ilustrując ją historycznymi zdjęciami. Obecny na gali zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz wspomniał krótki epizod swojej pracy w toruńskiej komunikacji miejskiej oraz odczytał list prezydenta Michała Zaleskiego, w którym pisze on m.in.:

Jubileuszowe wspomnienie przeżywamy wkrótce po zakończeniu przebudowy układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego, a jednocześnie po podpisaniu umowy na budowę linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar (koszt tylko tego zadania przekracza 400 mln zł). Toruński MZK uczestniczy więc obecnie w jednych z największych projektów inwestycyjnych podejmowanych w naszym mieście.
Gratuluję Państwu zaufania torunian i zadowolenia tysięcy pasażerów. Dziękuję za gotowość dostosowywania własnej oferty do potrzeb lokalnego rynku. Z szacunkiem przyjmuję to, że zapewniają Państwo utrzymywanie w Toruniu coraz lepszych standardów komunikacji miejskiej - czytamy w liście prezydenta Michała Zaleskiego.

Życzenia skierował także do zgromadzonych przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, który również zwrócił uwagę na prowadzone obecnie inwestycje, mające na celu rozwój sieci komunikacyjnej miasta.

- Wykonujecie Państwo bardzo potrzebną i trudną pracę. To praca, bez której Toruń nie mógłby na co dzień funkcjonować. Życzę, by zbiorowy transport w Toruniu stale się rozwijał i by mieszkańcy zawsze byli zadowoleni z jego funkcjonowania – mówił do zgromadzonych przewodniczący Marcin Czyżniewski.

- Te miłe słowa są dla nas niezwykle ważne i traktujemy je nie tylko jako docenienie tego, co już zrobiliśmy, ale również jako wyzwanie na przyszłość – odpowiedział prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki.

Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i branżowych. Zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz wraz z przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim wręczyli Medal Thorunium (najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Torunia) wieloletniej pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Edycie Urtnowskiej. Pani Edyta pracuje w MZK od 1968 r. do chwili obecnej. Początkowo była ona zatrudniona jako referent ekonomiczny ds. zaopatrzenia w administracji zakładu, ale już po pół roku objęła stanowisko Kierownika Sekcji Gospodarczej. Zajmowała się nie tylko administracją w pełnym tego słowa znaczeniu, ale również, w szerokim zakresie, sprawami bytowymi załogi - umundurowaniem, ośrodkami wczasowymi, organizowaniem wypoczynku dla dzieci i młodzieży, a także organizacją pracy pracowników. Do przejścia na emeryturę w lutym 1998 r. była Kierownikiem Działu Usług Bytowych i Administracyjnych. W marcu 1998 r. wróciła do pracy na stanowisko Samodzielnego Referenta ds. Archiwalnych i na tym stanowisku pracuje do dnia dzisiejszego.

Przypomnijmy, że 15-16 maja br. Miejski Zakład Komunikacji zorganizował jubileuszowe atrakcje dla torunian. Wybór daty nie był przypadkowy, gdyż dokładnie 16 maja 1891 r. pierwszy konny tramwaj przebył trasę z Bydgoskiego Przedmieścia do Dworca Toruń Miasto. W majowy, rocznicowy weekend odbył się wernisaż wystawy fotografii „130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu”, na których znalazły się m.in. stare, historyczne zdjęcia dawnych tramwajów, autobusów i dokumentów, a także informacje o tym, co dzieje się obecnie. Nie zabrakło także muzyki na żywo oraz przejażdżek zabytkowym Jelczem, tzw. „ogórkiem”, Jelczem120 MM/1 i starym, odrestaurowanym tramwajem.

Uroczystości 9 września w sali na Jordankach były częścią obrad specjalistów od publicznego transportu zbiorowego z całej Polski, zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Spotkanie odbywa się w Toruniu 9 i 10 września 2021 r. Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej działa od marca 1991 r., kontynuując tradycję współpracy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, realizowaną wcześniej w ramach innych organizacji. Zrzesza przede wszystkim organizatorów i operatorów komunikacji miejskiej. Należą do niej także producenci taboru, placówki naukowo-badawcze oraz inne podmioty świadczące usługi na rzecz komunikacji miejskiej. W sumie w Izbie zrzeszonych jest ponad 220 członków. W tym roku w Toruniu spotkali się członkowie Komisji Ruchu i Systemów Elektronicznych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Współorganizatorem spotkania jest Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.