Most pod mostem | www.torun.pl

Most pod mostem | www.torun.pl

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: przeprawa techniczna pod mostem

Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.

Rozbudowa mostu drogowego w Toruniu nabrała tempa. Pogoda sprzyja wykonawcy, dzięki czemu prace są prowadzone - z małymi przerwami- praktycznie  przez całą dobę. Asfaltowanie, frezowanie, prace antykorozyjne to główne zadania, jakie są obecnie realizowane na obiekcie. Roboty są prowadzone także pod mostem. Na potrzeby przejazdu sprzętu ciężkiego wykonawca przygotował drogi technologiczne. Mają one około kilometra długości.

- Plac budowy pod mostem mamy przedzielony Mała Wisełką, żeby przeprowadzić tam maszyny, wykonaliśmy niewielki mostek, który zapewnia ruchu koparek i samochodów ciężarowych- wyjaśnia Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Istotne jest to, że zastosowane rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie się sprzętu technologicznego bez ingerencji w koryto Małej Wisełki, czyli w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi.

Mostek typu Daglezja jest konstrukcją wojskową. Wykonawca robót firma Intop nabyła go z rezerw wojskowych - W swoich zasobach mamy kilka tego typu obiektów, które wykorzystujemy przy okazji realizacji  innych inwestycji -dodaje Labocha.

Mostek, który stanął na toruńskim placu budowy ma 20 metrów długości, 4 metry szerokości , a jego nośność to 60 ton. - Jest to bardzo solidna konstrukcja, na poligonach jeżdżą po niej czołgi- zaznacza Rafał Labocha, kierownik robót mostowych firmy INTOP.

Warto zaznaczyć, że  mostek został ustawiony wyłącznie na potrzeby budowy, dla usprawnienia prac realizowanych pod obiektem. Absolutnie nie mogą z niego korzystać osoby postronne. Po zakończeniu inwestycji most zostanie rozebrany.

fot. Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.