www.torun.pl

Młodzi – wspaniali

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rusza 25. edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”, skierowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: miejskim i ogólnopolskim. Głównym jego celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego 2020 r. w portierni lub sekretariacie  MDK (ul. Przedzamcze 11/15) lub Wydziału Edukacji  UMT (ul. Fałata 39). 

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie MDK www.mdktorun.pl w zakładce „Wydarzenia”.

Organizatorami XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” są Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.

W 2019 roku laureatka toruńskiej edycji konkursu, absolwentka IX LO, Natalia Bożejewicz, znalazła się w ścisłym finale na szczeblu ogólnopolskim i zdobyła tytuł „Wspaniała Polska”

Natalia Bożejewicz działalność wolontariacką rozpoczęła w szkole podstawowej (koło „Caritas”). Pełniła funkcję przewodniczącej samorządu klasowego przez 6 lat (w gimnazjum oraz w liceum) i przewodniczącej samorządu szkolnego (2 lata gimnazjum, klasa maturalna w liceum). Będąc w gimnazjum, aktywnie koordynowała wiele zadań (np. gazetka szkolna), brała udział w projekcie „Różni, ale tak samo ważni” oraz w Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”. Dołączyła też do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W liceum organizowała wiele akcji charytatywnych (,,Wrzuć pluszaka dla dzieciaka”, ,,Góra grosza”), konkursów („Najaktywniejsza klasa roku”, „Najładniejszy korytarz bożonarodzeniowy”) oraz debat międzyszkolnych (o problemach osób samotnych, o tolerancji, o współczesnym niewolnictwie), w których sama również brała czynny udział. Otrzymała tytuł Wzorowego Licealisty oraz tytuł szkolnej Osobowości Roku. W związku z pedagogicznym profilem klasy odbyła wiele praktyk, pracując z dziećmi, z seniorami i z osobami chorymi. Jako wolontariuszka uczestniczyła w przygotowaniu uroczystości okołoświątecznych dla dzieci z przedszkola, w maratonach (np. zumba), w ,,Dniach Papieskich”. Systematycznie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w różnorodnych kursach i szkoleniach. W grudniu 2016 roku zaczęła działać w ramach wspólnoty Eureka, w której prowadzi kursy dla rówieśników w całej Polsce. Od 2016 roku pracuje z Malwiną – osobą z porażeniem. Zajęcia polegają na organizowaniu ćwiczeń, drobnej rehabilitacji, a także dotrzymywaniu towarzystwa podopiecznej. Razem z koleżanką Zosią Czechowską wymyśliła i koordynowała akcję ,,Kiedy umysł staje się więźniem… - ratujmy przyszłość Mikołaja”. W 2019 roku Natalia dołączyła do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego w Fundacji DKMS.

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury
  Eko, Miasto
  W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.
 • Biznes, Miasto
  Kolejni partnerzy przystąpili do programu lojalnościowego Moja Starówk@. Mniej za zakupy i usługi zapłacimy w 99 punktach na terenie zespołu staromiejskiego.
 • zdjęcie prac na pl. Niepodległości
  Drogi, Miasto
  Na placu Niepodległości drogowcy przygotowują się do układania pierwszej warstwy masy bitumicznej. Prace przebiegają bardzo dynamicznie.
 • Na zdjęciu Jack Holder, zawodnik Apatora Toruń
  Miasto, Sport
  Australijski zawodnik Apatora Toruń, Jack Holder otrzymał wymarzoną „dziką kartę” na 7. i 8. rundę 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM Speedway Grand Prix.
 • plakat konkursu
  Miasto
  „Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.
 • rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport
  Eko, Miasto
  Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.
 • Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.
 • Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia".
 • Od 1 września do 30 listopada 2020 r. rolnicy spisują się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi.
 • Jeszcze tylko do 24 września 2020 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach tegorocznej edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. To dwunasta edycja konkursu.
 • Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.
 • Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.
 • W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Na dwie prelekcje zaprasza w najbliższych dniach Muzeum Okręgowe. Opowieści o dawnym Toruniu posłuchamy 24 września w Domu Eskenów, zaś 26 września w Kamienicy pod Gwiazdą poznamy tradycyjne zabawki japońskie.