www.torun.pl

Młodzi – wspaniali

Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rusza 25. edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”, skierowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: miejskim i ogólnopolskim. Głównym jego celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego 2020 r. w portierni lub sekretariacie  MDK (ul. Przedzamcze 11/15) lub Wydziału Edukacji  UMT (ul. Fałata 39). 

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie MDK www.mdktorun.pl w zakładce „Wydarzenia”.

Organizatorami XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” są Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.

W 2019 roku laureatka toruńskiej edycji konkursu, absolwentka IX LO, Natalia Bożejewicz, znalazła się w ścisłym finale na szczeblu ogólnopolskim i zdobyła tytuł „Wspaniała Polska”

Natalia Bożejewicz działalność wolontariacką rozpoczęła w szkole podstawowej (koło „Caritas”). Pełniła funkcję przewodniczącej samorządu klasowego przez 6 lat (w gimnazjum oraz w liceum) i przewodniczącej samorządu szkolnego (2 lata gimnazjum, klasa maturalna w liceum). Będąc w gimnazjum, aktywnie koordynowała wiele zadań (np. gazetka szkolna), brała udział w projekcie „Różni, ale tak samo ważni” oraz w Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”. Dołączyła też do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W liceum organizowała wiele akcji charytatywnych (,,Wrzuć pluszaka dla dzieciaka”, ,,Góra grosza”), konkursów („Najaktywniejsza klasa roku”, „Najładniejszy korytarz bożonarodzeniowy”) oraz debat międzyszkolnych (o problemach osób samotnych, o tolerancji, o współczesnym niewolnictwie), w których sama również brała czynny udział. Otrzymała tytuł Wzorowego Licealisty oraz tytuł szkolnej Osobowości Roku. W związku z pedagogicznym profilem klasy odbyła wiele praktyk, pracując z dziećmi, z seniorami i z osobami chorymi. Jako wolontariuszka uczestniczyła w przygotowaniu uroczystości okołoświątecznych dla dzieci z przedszkola, w maratonach (np. zumba), w ,,Dniach Papieskich”. Systematycznie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w różnorodnych kursach i szkoleniach. W grudniu 2016 roku zaczęła działać w ramach wspólnoty Eureka, w której prowadzi kursy dla rówieśników w całej Polsce. Od 2016 roku pracuje z Malwiną – osobą z porażeniem. Zajęcia polegają na organizowaniu ćwiczeń, drobnej rehabilitacji, a także dotrzymywaniu towarzystwa podopiecznej. Razem z koleżanką Zosią Czechowską wymyśliła i koordynowała akcję ,,Kiedy umysł staje się więźniem… - ratujmy przyszłość Mikołaja”. W 2019 roku Natalia dołączyła do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego w Fundacji DKMS.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.