Mistrzowie zbierania makulatury | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Mistrzowie zbierania makulatury

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski

Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r.  poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.

To już piąta edycja miejskiego konkursu, który po raz pierwszy odbył się w Toruniu w roku szkolnym 2017/2018. W tym roku trwał od 1 października 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. Uczniowie mieli za zadanie zbiórkę papieru, kartonów, tektury oraz po raz pierwszy w tym roku – puszek, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także nakrętek. Udział w konkursie łączył się także z koniecznością prowadzenia przez placówkę działań edukacyjnych – zostały one ocenione i nagrodzone w osobnej kategorii.

W rywalizacji wzięły udział 63 placówki oświatowe z Torunia (48 publicznych, 15 niepublicznych): 30 przedszkoli, 23 szkoły podstawowe i 10 szkół ponadpodstawowych. To rekordowa ilość w stosunku do poprzednich edycji, w których uczestniczyło 35-56 placówek. Makulaturę zbierało łącznie 19 059 uczniów. Udało się zgromadzić 438,178 ton papieru, tektury i puszek.

- Makulatura, a więc papier, kartony, tektura - to wszystko było zbierane przez dzieci i młodzież po to, aby nie zanieczyszczać środowiska i odzyskać surowiec wtórny, z którego można wyprodukować kolejny papier, nie powodując potrzeby wycinania drzew. Bardzo dziekuję wszystkim, którzy pomagali dzieciom w tej zbiórce - rodzicom, dziadkom, nauczycielom i opiekunom. Zachęcam do udziału w przyszłorocznym konkursie - nie tylko dla nagród, ale przede wszystkim dla kształtowania poczucia, że środowisko naturalne jest ważne i warto o nie dbać także w ten sposób - segregując odpady i odzyskując surowce wtórne  - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski przed wręczeniem nagród laureatom konkursu. Od dzieci dostał zrobionego z makulatury kwiatka z pszczołą.

Nagrody w 4 kategoriach otrzymali:

1. Ogólna masa papieru, tektury, puszek w placówce od 50 do 250 uczniów:

 • 8 000 zł – I miejsce (PM nr 13) – 22 364 kg
 • 5 000 zł – II miejsce (SP nr 34) – 13 460 kg
 • 3 000 zł – III miejsce (PM nr 6) – 9 027 kg

2.  Ogólna masa papieru i tektury w placówce powyżej 250 uczniów:

 • 10 000 zł – I  miejsce (SP nr 4) – 44 400 kg
 • 8 000 zł – II miejsce (SP nr 14) – 41 050 kg
 • 5 000zł – III miejsce (SP nr 24) – 25 138 kg

3. Zebrana masa papieru i tektury w przeliczeniu na 1 ucznia placówki:

 • 15 000 zł – I miejsce (PM nr 13) – 151,1 kg/os
 • 13 000 zł – II miejsce (PM nr 6) – 92,1 kg/os
 • 12 000 zł – III miejsce (SP nr 4) – 81,5 kg/os

4. Działania edukacyjne z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, prowadzone w placówkach:

 • 2 000 zł – 3 placówki, które otrzymały najwięcej punktów (SP nr 35, SP nr 4, SP nr 2)
 • 1 000 zł – 9 placówek z wyróżnieniami

Łącznie przyznano nagrody o wartości 225 300 zł:

 • 198 000 zł – nagrody finansowe dla placówek przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych  oraz wyposażania sal lekcyjnych;
 • 21 000 zł – bony upominkowe o wartości co najmniej 100 zł dla najbardziej aktywnych uczniów, wskazanych przez dyrektorów placówek - laureatów;
 • 6 300 zł – bony upominkowe o wartości 300 zł dla koordynatorów (nauczycieli lub pracowników nadzorujących zbiórkę)

Swoje nagrody uczestnikom konkursu przyznali także partnerzy przedsięwzięcia: Fundacja Recal (patron zbiórki puszek aluminiowych), Fabryka Cukiernicza "Kopernik" SA (patron zbiórki nakrętki) i Spółka MB Recykling (zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego).

Uczestnikom uroczystości wręczenia nagród w konkursie makulaturowym zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Toruniu, które w zabawnej formie śpiewno-tanecznej przedstawiły najważniejsze zasady segreacji odpadów. Podczas imprezy czynne było także stoiska Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu z materiałami na ten temat. 

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Spotkanie z ambasadorem Chin
  Biznes, Miasto
  Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....
 • Po raz siedemnasty toruńskie organizacje pozarządowe spotykają się na miejskim forum NGO. W tym roku będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.