Mikołaj Kopernik bez tajemnic | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołaj Kopernik bez tajemnic

Miasto
Data publikacji: 20 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Michał Zaleski i kurator Marek Gralik podpisują porozumienie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku jest jednym z wydarzeń, które uświetnią przyszłoroczne obchody Roku Kopernikańskiego. Etap szkolny rozpocznie się już jesienią 2022 r.

20 czerwca 2022 r. przedstawiciele Gminy Miasta Toruń podpisali w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży porozumienie w sprawie organizacji konkursu przez miasto w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK. Podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Marka Gralika - Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i  Anny Łukaszewskiej – dyrektorki Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia przedstawiono też założenia projektu.

- W tym roku rozpoczynamy pierwszy, szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Kopernikumówi prezydent Torunia Michał Zaleski.Jest to jedno z wydarzeń  organizowanych w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego, który będziemy świętować w roku 2023, w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Mam nadzieję, że fascynująca postać bohatera konkursu i atrakcyjne nagrody, jakie przewidziano dla laureatów, skłonią jak najliczniejszą grupę uczniów z całej Polski do udziału w tej rywalizacji.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju, z wyłączeniem szkół policealnych i dla dorosłych. Będzie realizowany w roku szkolnym 2022/2023 w trzech etapach:

  • I etap – szkolny -  listopad 2022 r.
  • II etap – wojewódzki - marzec 2023 r.
  • III etap – centralny - czerwiec 2023 r. – w I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu;

Poszczególne etapy składają się z dwóch części: testu pisemnego z 24 pytaniami i części ustnej - przed komisją. Uczestnicy będą rywalizowac w 2 kategoriach: kl. IV-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.

Za etap szkolny odpowiedzialni są dyrektorzy szkół, którzy przeprowadzą konkurs, a następnie zgłoszą wyniki na platformę obsługiwaną przez KP Kuratora Oświaty. Za etap wojewódzki i centralny (w tym sprawdzanie prac w wersji papierowej) odpowiadają Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Wręczenie nagród zaplanowano 12 września 2023 r. podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Nagrodzonych zostanie 5 laureatów w każdej kategorii, a wśród nagród są laptopy za I miejsce, teleskopy za II miejsce i lornetki za III miejsce. Przewidziano też drobne nagrody dla finalistów (96 osób), którzy wezmą udział w etapie centralnym konkursu. Ponadto laureatom przysługiwać będzie wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym i przyznanie odpowiedniej liczby punktów określonych w przepisach odrębnych w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, a finalistom - wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym.

Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Toruń w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK - pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przy organizacji Konkursu współpracują następujące instytucje:

  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
  • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu,
  • Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń",
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.

Fundatorzy nagród:

  • Minister Edukacji Nauki – I miejsce,
  • Wojewoda Kujawsko-Pomorski – II miejsce,
  • Polski Związek Astronomiczny – III miejsce,
  • Nagrody specjalne organizatorów: Prezydenta Miasta Torunia, KP Kuratora Oświaty, Rektora UMK.

Na zdjęciu: Prezydent Torunia Michał Zaleski i kurator Marek Gralik podpisują porozumienie o organizacji konkursu, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.