Międzynarodowo w kampusie UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Międzynarodowo w kampusie UMK

Miasto
Data publikacji: 27 września 2022

 

Tydzień Orientacyjny (tzw. Orientation Week) to cykliczne wydarzenie, które zapewnia świetny start zarówno studentom i studentkom krótkookresowym, jak i tym zaczynającym studia w pełnym cyklu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały dla nich szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna edycja międzynarodowych spotkań rozpocznie się 27 września i potrwa do 4 października.

W programie Tygodnia Orientacyjnego przewidziane są m.in. inspirujące wykłady, kurs języka polskiego oraz warsztaty interkulturowe, przybliżające różnice i aspekty kultur, z którymi obcokrajowcy mogą mieć do czynienia podczas swojego pobytu - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Podczas tygodniowych spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce, a także życia w Toruniu. Ponadto to doskonały moment na integrację różnych, często odmiennych kultur.
W semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ studiować na UMK będzie 128 osób z 10 krajów. Wśród nich są goście z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Grecji, Ukrainy, Turcji, a nawet Iranu. W pełnym wymiarze na studia zdecydowało się 572 osób z 46 krajów, w tym chociażby z Indii, Iranu, Chin, Azerbejdżanu, Egiptu, Brazylii czy Etiopii. Wśród nich znalazło się także 174 studentek i studentów z Ukrainy oraz 114 z Białorusi.

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się we wtorek 27 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Goście zostaną przywitani przez Prorektor ds. Studenckich prof. Beatę Przyborowską i Prorektora ds. Kształcenia prof. Przemysława Nehringa, a także reprezentantów ze strony Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Część oficjalna zakończy się wykładami dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK i dr. Michała Targowskiego oraz cyklem prezentacji informacyjnych.

W kolejnych dniach na studentów i studentki czeka wiele zajęć, począwszy od krótkiego kursu języka polskiego, warsztatów interkulturowych, psychologicznych, a skończywszy na ćwiczeniach integracyjnych. Wszystkie spotkania odbędą się w małych grupach, co pozwoli na lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek. O dobrą orientację w toruńskim kampusie zadba Erasmus Student Network Toruń, który oprowadzi po nim zagranicznych gości. Na sam koniec studenci i studentki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mogli poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

Równolegle - od 27 września do 2 października - potrwa kurs adaptacyjny skierowany do studentów zagranicznych przyjętych na pierwszy rok studiów, na pełen cykl, prowadzonych w języku polskim. W kursie weźmie udział 60 osób, głównie ze Wschodu, z krajów takich jak Ukraina i Białoruś, ale w tym gronie nie zabraknie również uczestników z Brazylii i Rumunii. W czasie zajęć studenci dowiedzą się o ważnych dla nich formalnościach związanych z legalizacją pobytu, poznają bliżej uczelnię, zwiedzą kampus, poznają zasady funkcjonowania w mieście. W programie znalazło się także spotkanie integracyjne.

Wydarzeniu towarzyszy konkursie foto-wideo "Toruń oczyma studenta", a jego zwycięzca otrzyma atrakcyjny pakiet uniwersyteckich upominków.

Kurs organizowany jest we współpracy z Agencją Accepted specjalizującą się w pomocy w podejmowaniu studiów kandydatom zagranicznym.

fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.