www.torun.pl

Medaliści małżeństwa

Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Po wielu latach wspólnego życia ponownie usłyszeli Marsz Mendelssohna. Dziesięć toruńskich par - małżonków świętujących co najmniej półwiecze wspólnego życia - odebrało w zabytkowej Sali Mieszczańskiej ratusza odznaczenia państwowe. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadane przez Prezydenta RP, wręczył im pezydent Torunia wraz z kwiatami i okolicznościowym upominkiem od toruńskiego samorządu.

- Możemy być pewni, że żar małżeńskiej miłości, który podziwiamy w Państwa dostojnym gronie, jest dla całego Torunia czymś niezwykle ożywczym - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziś mogę z szacunkiem dla Państwa uznać, że niełatwe utrzymanie toruńskiej wolności zawdzięczamy również Państwu: waszemu przywiązaniu do Polski, rodzinnej zgodzie i przekazaniu swoim dzieciom i wnukom najlepszych wzorców troski o Ojczyznę. Jest w tym również wielka miłość do naszego Torunia - dodał prezydent, nawiązując do tegorocznych obchodów 100-lecia powrotu miasta do wolnej Polski. 

Wśród świętujących par osiem obchodzi w tym roku 50-lecie wspólnego życia, jedna 52. rocznicę, a jedna aż 65. rocznicę ślubu. Gratulacje jubilatom złożyła też Iwona Krzywdzińska, p.o. kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Z krótkim koncertem dla małżonków wystąpili Anna i Marcin Łęccy. Nie zabrakło uroczystego toastu i pamiątkowych zdjęć.

Pary odznaczone medalami 24 stycznia 2020 roku:

1. WIESŁAWA I ZDZISŁAW BIELANOWSCY
2. GABRIELA I ALFONS BRZOZOWSCY - 65-LECIE
3. ELŻBIETA I TADEUSZ CIEŚLAKOWIE
4. MARIA I ADAM KACZMARKOWIE
5. JADWIGA I JERZY KŁOSIŃSCY
6. JADWIGA I HENRYK MADEJSCY
7. JADWIGA I MIECZYSŁAW OZGOWIE
8. JOANNA I JERZY URBAŃSCY
9. WIESŁAWA I JAN WERĘGOWSCY
10. HALINA I EDMUND ŻULEWSCY - 52-LECIE

Udział w uroczystości jest dobrowolny. Po osiągnięciu wymaganego stażu małżeńskiego jubilaci lub ich krewni składają stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas uruchamiana jest procedura przyznania odznaczenia. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, gdyż dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...