Kaliny na Dzień Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kaliny na Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Paweł Gulewski oraz Tatiana Dembska sadzą kaliny

Podobno bez kaliny nie ma Ukrainy, dlatego dzisiaj w Centrum Targowym Park wspólnie z naszymi sąsiadami posadziliśmy 7 krzewów tego gatunku. W ten sposób symbolicznie połączyliśmy dzisiejsze obchody Dnia Ziemi z upamiętnieniem ofiar wojny na wschodzie Europy.

- W Światowym Dniu Ziemi trudno nie wspomnieć o obywatelach i obywatelkach Ukrainy, których to ziemia została w ostatnim czasie najechana i splamiona krwią. Dlatego też w tym roku chcemy połączyć obchody tego święta z upamiętnieniem ofiar tej niesprawiedliwej wojny – sadzimy dzisiaj siedem kalin koralowych, które uznawane są za jeden z symboli Ukrainy. Chcemy, aby tak jak te krzewy, pokój i miłość rosła między narodami, a gest ten zwiastował wolność narodu ukraińskiegopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W akcję sadzenia kaliny koralowej zaangażowani byli przedstawiciele miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego zastępcą Pawłem Gulewskim na czele, trzy uchodźczynie z Ukrainy oraz założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra Tatiana Dembska, która mówiła o znaczeniu tego krzewu dla narodu ukraińskiego.

- Cieszę się, że dzisiejszy Dzień Ziemi obchodzimy w taki piękny sposób. Kalina jest dla Ukrainy symbolicznym krzewem, pojawia się w wielu naszych motywach artystycznych. Wszyscy Ukraińcy są bardzo wdzięczni mieszkańcom Torunia i miastu za każdą pomoc, którą otrzymali, a dzisiejszy gest to kolejny dowód na przyjaźń polsko-ukraińskąmówiła Tatiana Dembska, toruńska przedsiębiorczyni, założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra.

Sadzenie kalin na Dzień Ziemi 2022

Warto dodać, że kalina zajmuje szczególne miejsce w tradycjach i sztuce Polaków i Słowian wschodnich. Białe kwiaty kaliny symbolizują czystość, zielone liście żywotność ukraińskiego ludu, a czerwone pestkowce żar miłości. Do dziś praktykuje się zwyczaj przytulania do matki-kaliny w chwilach rozpaczy i lęku.

Obchody Dnia Ziemi w Toruniu będą kontynuowane o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim. Stamtąd wystartuje ekomarsz, którego uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - będą nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Pochód przejdzie ulicami zespołu staromiejskiego do fontanny Cosmopolis, gdzie spotka się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Wszystkich, którym sprawy naszej planety leżą na sercu zapraszamy do udziału w obchodach i przyłączenia się do manifestacji poparcia na rzecz Ziemi.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Działka pod usługi na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.