Kaliny na Dzień Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kaliny na Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Paweł Gulewski oraz Tatiana Dembska sadzą kaliny

Podobno bez kaliny nie ma Ukrainy, dlatego dzisiaj w Centrum Targowym Park wspólnie z naszymi sąsiadami posadziliśmy 7 krzewów tego gatunku. W ten sposób symbolicznie połączyliśmy dzisiejsze obchody Dnia Ziemi z upamiętnieniem ofiar wojny na wschodzie Europy.

- W Światowym Dniu Ziemi trudno nie wspomnieć o obywatelach i obywatelkach Ukrainy, których to ziemia została w ostatnim czasie najechana i splamiona krwią. Dlatego też w tym roku chcemy połączyć obchody tego święta z upamiętnieniem ofiar tej niesprawiedliwej wojny – sadzimy dzisiaj siedem kalin koralowych, które uznawane są za jeden z symboli Ukrainy. Chcemy, aby tak jak te krzewy, pokój i miłość rosła między narodami, a gest ten zwiastował wolność narodu ukraińskiegopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W akcję sadzenia kaliny koralowej zaangażowani byli przedstawiciele miasta z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego zastępcą Pawłem Gulewskim na czele, trzy uchodźczynie z Ukrainy oraz założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra Tatiana Dembska, która mówiła o znaczeniu tego krzewu dla narodu ukraińskiego.

- Cieszę się, że dzisiejszy Dzień Ziemi obchodzimy w taki piękny sposób. Kalina jest dla Ukrainy symbolicznym krzewem, pojawia się w wielu naszych motywach artystycznych. Wszyscy Ukraińcy są bardzo wdzięczni mieszkańcom Torunia i miastu za każdą pomoc, którą otrzymali, a dzisiejszy gest to kolejny dowód na przyjaźń polsko-ukraińskąmówiła Tatiana Dembska, toruńska przedsiębiorczyni, założycielka Stowarzyszenia Dobra dla dobra.

Sadzenie kalin na Dzień Ziemi 2022

Warto dodać, że kalina zajmuje szczególne miejsce w tradycjach i sztuce Polaków i Słowian wschodnich. Białe kwiaty kaliny symbolizują czystość, zielone liście żywotność ukraińskiego ludu, a czerwone pestkowce żar miłości. Do dziś praktykuje się zwyczaj przytulania do matki-kaliny w chwilach rozpaczy i lęku.

Obchody Dnia Ziemi w Toruniu będą kontynuowane o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim. Stamtąd wystartuje ekomarsz, którego uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - będą nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Pochód przejdzie ulicami zespołu staromiejskiego do fontanny Cosmopolis, gdzie spotka się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Wszystkich, którym sprawy naszej planety leżą na sercu zapraszamy do udziału w obchodach i przyłączenia się do manifestacji poparcia na rzecz Ziemi.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.