Jubileusz PTTK: honory dla zasłużonych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz PTTK: honory dla zasłużonych

Sport, Kultura
Data publikacji: 19 marca 2007
Autor: admin_vobacom

Pięcioro zasłużonych działaczy społecznych Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu zostanie uhonorowanych 20 marca 2007 r. przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z okazji 85-lecia działalności Towarzystwa w naszym mieście.

Statuetki Flisaka – oficjalne wyróżnienie miejskie – oraz prezydenckie listy gratulacyjne otrzymają:

  • Dorota Dobrańska - działaczka PTTK od 1988 r., specjalizująca się w organizacji imprez i wycieczek dla dzieci i opiekująca się szkolnym kołem PTTK,
  • Halina Gwizdalska - działaczka PTTK od 1982 r., specjalizująca się w organizacji imprez turystyki pieszej oraz działaniach na rzecz ochrony przyrody realizowanych wspólnie z dziećmi i młodzieżą,
  • Waldemar Fijor - działacz PTTK od 1978 r., specjalizujący się w organizacji imprez i biegów na orientację dla młodzieży,
  • Marek Bogusz - działacz PTTK od 1980 r., specjalizujący się w organizacji imprez turystyki pieszej dla dzieci i młodzieży, dwukrotnie wyróżniony jako opiekun najlepszego koła PTTK w Polsce,
  • Wiesław Rybacki - działacz PTTK od 1985 r., specjalizujący się w organizacji imprez turystyki pieszej, opiekujący się stroną internetową oddziału miejskiego i szkolnym kołem PTTK w Toruniu.

Spotkanie okolicznościowe odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 20 marca 2007 r. o godz. 17.00.

Warto wiedzieć:

Myśl założenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Toruniu powstała w środowisku inteligencji miasta na początku 1921 roku. Do zebrania założycielskiego doszło w dniu 28 maja 1921r. w Miejskim Gimnazjum Żeńskim (obecnie SP nr 1) przy ul. Wielkie Garbary w obecności Mieczysława Orłowicza. Został wybrany Tymczasowy Zarząd Oddziału, który miał przygotować walne zebranie członków PTK. Do zebrania doszło w dniu 5 stycznia 1922 roku ww. Gimnazjum, gdzie wybrano 5-osobowy Zarząd Oddziału w osobach: ks. Marceli Strogulski - prezes, red. Marian Sydow - sekretarz, Marcin Cieśliński - skarbnik, mjr Leon Kowalski i Maria Główczyńska - ławnicy.
Oddział toruński PTK został założony jako pierwszy w ówczesnym woj. pomorskim i liczył na koniec 1922 roku - 105 członków. Przez cały okres do wybuchu II wojny światowej Towarzystwo miało charakter elitarny, skupiało inteligencję Torunia m.in. wielu nauczycieli, księży, oficerów WP, prawników, lekarzy, literatów oraz profesurę. Do podstawowej działalności Oddziału należały akcje odczytowe - propagandowe (utworzono bibliotekę, wyświetlano przeźrocza, dokumentowano fotograficznie, prowadzono badania naukowe publikując ich wyniki, organizowano prelekcje, pogadanki oraz wystawy). W późniejszym czasie doszła działalność wydawnicza, przewodnicka oraz hotelarska.
Źródło: www.pttk.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.