www.torun.pl

"Dobry start" - złóż wniosek

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2018
Autor: Maria Wesoła

Ponad 6,5 tysiąca wniosków w formie elektronicznej wpłynęło do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie od 1 lipca 2018 roku w ramach programu "Dobry start". Wnioski o 300 zł dla każdego ucznia od środy 1 sierpnia będzie można również składać w tradycyjnej, papierowej formie.

"Dobry start"

W ramach programu przyznane zostanie 300 zł jednorazowego wsparcia co roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje na ucznia do 20 roku życia lub 24. roku życia w przypadku uczniów niepełnosprawnych. Realizacją programu w Gminie Miasta Toruń zajmuje się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. - Realizację programu "Dobry start" nakłada na samorządy gminne rozporządzenie z 1 czerwca 2018 roku. Za jedno świadczenie gmina, czyli realizator programu, otrzymuje z budżetu państwa 10 zł. Szacujemy, że w Toruniu świadczenie w wysokości 300 zł otrzyma około 20-22 tysięcy uczniów, więc otrzymamy około 200-220 tysięcy złotych z budżetu państwa. W budżecie gminy mamy zapewnione jednak 170 tysięcy złotych więcej na obsługę programu - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Świadczenie przysługuje dla dziecka lub osoby uczącej się w:
 • szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum
 • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej
 • szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki
 • w innych placówkach edukacyjnych: w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny ucznia lub pełnoletnia osoba ucząca się (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Wnioski w programie "Dobry start" można składać od 1 lipca 2018 roku do 30 listopada 2018 roku. Od 1 sierpnia wnioski przyjmowane będą również w papierowej formie.

Wnioski w formie elektronicznej w programie "Dobry start" można składać przez portal Emp@tia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Świadczenia dla wnioskodawców, którzy złożą kompletne wnioski w lipcu i w sierpniu będą wypłacone do końca września. Świadczenia z kompletnych wniosków złożonych później będą wypłacone odpowiednio w terminie do 2 miesięcy od złożenia. Ponieważ wnioski będą przyjmowane do końca listopada 2018 roku,ostatnie świadczenia będą wypłacone do końca stycznia 2019 roku. Wniosek złożony po 30 listopada nie będzie rozpatrywany.

"500+", świadczenia rodzinne i alimentacyjne

- Od 1 lipca rodziny mogą składać drogą elektroniczną wnioski wszystkie świadczenia - zarówno 500+, jak i świadczenia wychowawcze, rodzinne i alimentacyjne. Od 1 sierpnia będzie możliwe również składanie wniosków w formie papierowej. Ponad 9,5 tysiąca wniosków na wszystkie świadczenia zostało złożonych w lipcu drogą elektroniczną. 90 procent z nich złożono za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to bardzo przystępna i łatwa forma złożenia wniosku - zaznacza dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie Piotr Stolarczyk.

Podczas ubiegłorocznej akcji świadczeniowej (2017) w Toruniu złożono 17 852 wnioski: 11 778 wniosków w programie "500+", 1 252 wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjyjnego i 4 822 wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego. Do zasiłku rodzinnego przysługuje 8 różnych dodatków m.in. z tytułu urodzenia się dziecka,
z tytułu samotnego wychowywania. Liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne  wzrosła w stosunku do roku 2017 o 3 %.  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wprowadzone w 2008 r. Kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia nie zostało zmienione od początku obowiązywania ustawy (725 zł na osobę w rodzinie). Przeciętne świadczenie wynosi ok. 380 zł.

Aby otrzymywać wypłatę świadczeń bez przerwy należy złożyć wniosek/wnioski do 31 sierpnia!

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.