www.torun.pl

"Dobry start" - złóż wniosek

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2018
Autor: Maria Wesoła

Ponad 6,5 tysiąca wniosków w formie elektronicznej wpłynęło do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie od 1 lipca 2018 roku w ramach programu "Dobry start". Wnioski o 300 zł dla każdego ucznia od środy 1 sierpnia będzie można również składać w tradycyjnej, papierowej formie.

"Dobry start"

W ramach programu przyznane zostanie 300 zł jednorazowego wsparcia co roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje na ucznia do 20 roku życia lub 24. roku życia w przypadku uczniów niepełnosprawnych. Realizacją programu w Gminie Miasta Toruń zajmuje się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. - Realizację programu "Dobry start" nakłada na samorządy gminne rozporządzenie z 1 czerwca 2018 roku. Za jedno świadczenie gmina, czyli realizator programu, otrzymuje z budżetu państwa 10 zł. Szacujemy, że w Toruniu świadczenie w wysokości 300 zł otrzyma około 20-22 tysięcy uczniów, więc otrzymamy około 200-220 tysięcy złotych z budżetu państwa. W budżecie gminy mamy zapewnione jednak 170 tysięcy złotych więcej na obsługę programu - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Świadczenie przysługuje dla dziecka lub osoby uczącej się w:
 • szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum
 • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej
 • szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki
 • w innych placówkach edukacyjnych: w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny ucznia lub pełnoletnia osoba ucząca się (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Wnioski w programie "Dobry start" można składać od 1 lipca 2018 roku do 30 listopada 2018 roku. Od 1 sierpnia wnioski przyjmowane będą również w papierowej formie.

Wnioski w formie elektronicznej w programie "Dobry start" można składać przez portal Emp@tia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Świadczenia dla wnioskodawców, którzy złożą kompletne wnioski w lipcu i w sierpniu będą wypłacone do końca września. Świadczenia z kompletnych wniosków złożonych później będą wypłacone odpowiednio w terminie do 2 miesięcy od złożenia. Ponieważ wnioski będą przyjmowane do końca listopada 2018 roku,ostatnie świadczenia będą wypłacone do końca stycznia 2019 roku. Wniosek złożony po 30 listopada nie będzie rozpatrywany.

"500+", świadczenia rodzinne i alimentacyjne

- Od 1 lipca rodziny mogą składać drogą elektroniczną wnioski wszystkie świadczenia - zarówno 500+, jak i świadczenia wychowawcze, rodzinne i alimentacyjne. Od 1 sierpnia będzie możliwe również składanie wniosków w formie papierowej. Ponad 9,5 tysiąca wniosków na wszystkie świadczenia zostało złożonych w lipcu drogą elektroniczną. 90 procent z nich złożono za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to bardzo przystępna i łatwa forma złożenia wniosku - zaznacza dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie Piotr Stolarczyk.

Podczas ubiegłorocznej akcji świadczeniowej (2017) w Toruniu złożono 17 852 wnioski: 11 778 wniosków w programie "500+", 1 252 wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjyjnego i 4 822 wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego. Do zasiłku rodzinnego przysługuje 8 różnych dodatków m.in. z tytułu urodzenia się dziecka,
z tytułu samotnego wychowywania. Liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne  wzrosła w stosunku do roku 2017 o 3 %.  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wprowadzone w 2008 r. Kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia nie zostało zmienione od początku obowiązywania ustawy (725 zł na osobę w rodzinie). Przeciętne świadczenie wynosi ok. 380 zł.

Aby otrzymywać wypłatę świadczeń bez przerwy należy złożyć wniosek/wnioski do 31 sierpnia!

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Miasto, Sport
  Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.