www.torun.pl

"Dobry start" - złóż wniosek

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2018
Autor: Maria Wesoła

Ponad 6,5 tysiąca wniosków w formie elektronicznej wpłynęło do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie od 1 lipca 2018 roku w ramach programu "Dobry start". Wnioski o 300 zł dla każdego ucznia od środy 1 sierpnia będzie można również składać w tradycyjnej, papierowej formie.

"Dobry start"

W ramach programu przyznane zostanie 300 zł jednorazowego wsparcia co roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje na ucznia do 20 roku życia lub 24. roku życia w przypadku uczniów niepełnosprawnych. Realizacją programu w Gminie Miasta Toruń zajmuje się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. - Realizację programu "Dobry start" nakłada na samorządy gminne rozporządzenie z 1 czerwca 2018 roku. Za jedno świadczenie gmina, czyli realizator programu, otrzymuje z budżetu państwa 10 zł. Szacujemy, że w Toruniu świadczenie w wysokości 300 zł otrzyma około 20-22 tysięcy uczniów, więc otrzymamy około 200-220 tysięcy złotych z budżetu państwa. W budżecie gminy mamy zapewnione jednak 170 tysięcy złotych więcej na obsługę programu - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Świadczenie przysługuje dla dziecka lub osoby uczącej się w:
 • szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum
 • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej
 • szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki
 • w innych placówkach edukacyjnych: w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny ucznia lub pełnoletnia osoba ucząca się (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Wnioski w programie "Dobry start" można składać od 1 lipca 2018 roku do 30 listopada 2018 roku. Od 1 sierpnia wnioski przyjmowane będą również w papierowej formie.

Wnioski w formie elektronicznej w programie "Dobry start" można składać przez portal Emp@tia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Świadczenia dla wnioskodawców, którzy złożą kompletne wnioski w lipcu i w sierpniu będą wypłacone do końca września. Świadczenia z kompletnych wniosków złożonych później będą wypłacone odpowiednio w terminie do 2 miesięcy od złożenia. Ponieważ wnioski będą przyjmowane do końca listopada 2018 roku,ostatnie świadczenia będą wypłacone do końca stycznia 2019 roku. Wniosek złożony po 30 listopada nie będzie rozpatrywany.

"500+", świadczenia rodzinne i alimentacyjne

- Od 1 lipca rodziny mogą składać drogą elektroniczną wnioski wszystkie świadczenia - zarówno 500+, jak i świadczenia wychowawcze, rodzinne i alimentacyjne. Od 1 sierpnia będzie możliwe również składanie wniosków w formie papierowej. Ponad 9,5 tysiąca wniosków na wszystkie świadczenia zostało złożonych w lipcu drogą elektroniczną. 90 procent z nich złożono za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to bardzo przystępna i łatwa forma złożenia wniosku - zaznacza dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie Piotr Stolarczyk.

Podczas ubiegłorocznej akcji świadczeniowej (2017) w Toruniu złożono 17 852 wnioski: 11 778 wniosków w programie "500+", 1 252 wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjyjnego i 4 822 wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego. Do zasiłku rodzinnego przysługuje 8 różnych dodatków m.in. z tytułu urodzenia się dziecka,
z tytułu samotnego wychowywania. Liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne  wzrosła w stosunku do roku 2017 o 3 %.  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wprowadzone w 2008 r. Kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia nie zostało zmienione od początku obowiązywania ustawy (725 zł na osobę w rodzinie). Przeciętne świadczenie wynosi ok. 380 zł.

Aby otrzymywać wypłatę świadczeń bez przerwy należy złożyć wniosek/wnioski do 31 sierpnia!

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.