www.torun.pl

"Dobry start" - złóż wniosek

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2018
Autor: Maria Wesoła

Ponad 6,5 tysiąca wniosków w formie elektronicznej wpłynęło do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie od 1 lipca 2018 roku w ramach programu "Dobry start". Wnioski o 300 zł dla każdego ucznia od środy 1 sierpnia będzie można również składać w tradycyjnej, papierowej formie.

"Dobry start"

W ramach programu przyznane zostanie 300 zł jednorazowego wsparcia co roku dla uczniów rozpoczynających rok szkolny, bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje na ucznia do 20 roku życia lub 24. roku życia w przypadku uczniów niepełnosprawnych. Realizacją programu w Gminie Miasta Toruń zajmuje się Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie. - Realizację programu "Dobry start" nakłada na samorządy gminne rozporządzenie z 1 czerwca 2018 roku. Za jedno świadczenie gmina, czyli realizator programu, otrzymuje z budżetu państwa 10 zł. Szacujemy, że w Toruniu świadczenie w wysokości 300 zł otrzyma około 20-22 tysięcy uczniów, więc otrzymamy około 200-220 tysięcy złotych z budżetu państwa. W budżecie gminy mamy zapewnione jednak 170 tysięcy złotych więcej na obsługę programu - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Świadczenie przysługuje dla dziecka lub osoby uczącej się w:
 • szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum
 • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej
 • szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki
 • w innych placówkach edukacyjnych: w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Wniosek może złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny ucznia lub pełnoletnia osoba ucząca się (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Wnioski w programie "Dobry start" można składać od 1 lipca 2018 roku do 30 listopada 2018 roku. Od 1 sierpnia wnioski przyjmowane będą również w papierowej formie.

Wnioski w formie elektronicznej w programie "Dobry start" można składać przez portal Emp@tia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Świadczenia dla wnioskodawców, którzy złożą kompletne wnioski w lipcu i w sierpniu będą wypłacone do końca września. Świadczenia z kompletnych wniosków złożonych później będą wypłacone odpowiednio w terminie do 2 miesięcy od złożenia. Ponieważ wnioski będą przyjmowane do końca listopada 2018 roku,ostatnie świadczenia będą wypłacone do końca stycznia 2019 roku. Wniosek złożony po 30 listopada nie będzie rozpatrywany.

"500+", świadczenia rodzinne i alimentacyjne

- Od 1 lipca rodziny mogą składać drogą elektroniczną wnioski wszystkie świadczenia - zarówno 500+, jak i świadczenia wychowawcze, rodzinne i alimentacyjne. Od 1 sierpnia będzie możliwe również składanie wniosków w formie papierowej. Ponad 9,5 tysiąca wniosków na wszystkie świadczenia zostało złożonych w lipcu drogą elektroniczną. 90 procent z nich złożono za pośrednictwem bankowości elektronicznej - to bardzo przystępna i łatwa forma złożenia wniosku - zaznacza dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie Piotr Stolarczyk.

Podczas ubiegłorocznej akcji świadczeniowej (2017) w Toruniu złożono 17 852 wnioski: 11 778 wniosków w programie "500+", 1 252 wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjyjnego i 4 822 wnioski o zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego. Do zasiłku rodzinnego przysługuje 8 różnych dodatków m.in. z tytułu urodzenia się dziecka,
z tytułu samotnego wychowywania. Liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne  wzrosła w stosunku do roku 2017 o 3 %.  Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wprowadzone w 2008 r. Kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia nie zostało zmienione od początku obowiązywania ustawy (725 zł na osobę w rodzinie). Przeciętne świadczenie wynosi ok. 380 zł.

Aby otrzymywać wypłatę świadczeń bez przerwy należy złożyć wniosek/wnioski do 31 sierpnia!

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".