Czyste Powietrze – punkt informacyjny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czyste Powietrze – punkt informacyjny

Eko, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Grafika - radosna rodzina z dzieckiem i latawcem cieszy się z czystego powietrza

Miasto uruchomiło punkt konsultacyjno-informacyjny do obsługi Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Tam mieszkańcy Torunia dowiedzą się, jak złożyć wniosek, by skorzystać z dotacji lub pożyczki na inwestycje służące ochronie środowiska.

Punkt został uruchomiony w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia w ramach porozumienia podpisanego przez Prezydenta Miasta Torunia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy Torunia mogą tam skorzystać z pomocy pracowników wydziału w zakresie składania wniosków o dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze",  uzyskać bezpłatnie niezbędne informacje na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie czy wymaganych dokumentów.

Program "Czyste Powietrze" jest skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego albo wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą (lokale wyodrębnione do 1.01.2019 r.) Dotacje i pożyczki są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Wsparcie można otrzymać na:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła
  • wymianę nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania określone w programie
  • docieplenie  przegród budynku zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)

Korzystając z programu można zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Pozostałe koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, przekraczające kwotę dotacji, mogą zostać dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł


Punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste Powietrze":

Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12.
Czynny w poniedziałek, wtorek, środa, czwartek – w godz. 9.00-11:30 po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy wydziału:
pod numerami telefonów: 517 121 139, (56) 611-87-82 lub (56) 611-86-93 bądź poprzez e-mail: czystepowietrze@um.torun.pl


W punkcie zainteresowani mieszkańcy mogą także skorzystać ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu, przy którym można wypełnić wnioski, wydrukować je i od razu złożyć wypełniony wniosek o dofinansowanie, który zostanie przekazany do WFOŚiGW w Toruniu. Pracownik punktu pomoże przy poprawnym wypełnieniu wniosków o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

Więcej informacji - przejdź do strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pobierz ulotkę informacyjną na temat programu "Czyste Powietrze"


Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.