Brak chętnych do nauki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Brak chętnych do nauki

Sport
Data publikacji: 25 lutego 2011
Autor: admin_vobacom

O wygaszeniu sześciu szkół – pięciu liceów profilowanych i jednego gimnazjum - zadecydowali toruńscy radni. Decyzja zapadła 24 lutego 2011 r., na 7. sesji rady miasta. Placówki przestaną istnieć, gdyż nie ma chętnych do podjęcia w nich nauki.

Licea profilowane wprowadzono po reformie oświatowej w 1999 roku. Miały łączyć zdobywanie wykształcenia ogólnego z przygotowaniem do zawodu. W praktyce okazało się jednak, że liczba zajęć z przedmiotów zawodowych jest zbyt mała i absolutnie nie pozwala na odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu. Absolwenci liceów profilowanych nie mogą też przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Liczba godzin przedmiotów ogólnych także jest zbyt mała i – w stosunku do zwykłych liceów – mocno okrojona. Skutkuje to słabymi wynikami maturalnymi. Z danych Ministerstwa Edukacji wynika, że w ubiegłym roku egzaminu dojrzałości nie zdało 35 %  absolwentów tego typu placówek w Polsce. Dla porównania - w liceach ogólnokształcących maturę oblał jeden na 10 uczniów.

Nic więc dziwnego, że z roku na rok w liceach profilowanych jest coraz mniej chętnych do nauki. Toruńskie placówki już od kilku lat mają problemy z naborem, więc nie ma  sensu utrzymywanie tych szkół.

Chętnych do rozpoczęcia nauki brakuje także w Gimnazjum nr 30 przy ul. Raszei. Spadek zainteresowania widoczny był w ciągu ostatnich kilku lat, zaś w roku szkolnym 2010-2011 do pierwszej klasy nie zgłosił się nikt.

Zdaniem pracowników Wydziału Edukacji UMT, w kolejnych latach sytuacja się nie zmieni. W kraju panuje niż demograficzny, a poza tym w promieniu czterech kilometrów działają trzy inne, duże, obwodowe gimnazja oraz gimnazjum integracyjne. Ponadto część uczniów z rejonu wybiera szkoły społeczne, szkołę muzyczną czy gimnazjum językowe. W tej sytuacji uznano, że szkołę należy wygasić.

W praktyce oznacza to, że placówki będą funkcjonowały do końca roku szkolnego 2011-2012, kiedy to naukę zakończa obecni uczniowie, a potem zostaną zamknięte.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.