Auto Skyway Festival | www.torun.pl

Auto Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 31 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska
Plakat informacyjny Auto Skyway Festival

Największe świetlne wydarzenie lata w nowej, oryginalnej lokalizacji. Niemal 5 kilometrów festiwalowej trasy, 12 różnorodnych stref i ponad 20 festiwalowych atrakcji – tak zapowiada się "Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie", który już w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku odbędzie się na lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Na wydarzenie ruszyła sprzedaż biletów.

Toruński festiwal światła w tym roku zagości w zupełnie nowej przestrzeni – lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Ta zmiana pociąga za sobą również zmianę formuły na drive through. Oznacza to, że tegoroczny "Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie" spędzimy bezpiecznie, oglądając świetlne instalacje z wnętrz swoich samochodów. Zamiast spacerować tłumnie po terenie wydarzenia, publiczność przejedzie trasą festiwalowych instalacji, bez narażania się na bezpośredni kontakt z innymi.


Co czeka na festiwalowej trasie?

Tegoroczny program pełen jest niecodziennych instalacji. Wyruszając w niemal 5 kilometrową trasę widzowie miną kilkadziesiąt świetlnych projektów zgrupowanych w 12 stref tematycznych. W programie znajdą się instalacje nawiązujące do motywów toruńskich, lotniczych, jak i samochodowych. Przemieszczając się po terenie wydarzenia widzowie miną m.in. fabrykę z akrobacjami cyrkowymi i pirotechniką, świetlną projekcję na balonie czy projekcję na ścianie lasu. Jedną z atrakcji będą także świetlne pokazy motocross i pit-bike. Wśród utalentowanych kierowców motocrossu pojawi się m.in. Karol Kruszyński, Mistrz Polski MX2.

Nie zabraknie też projektów z przymrużeniem oka i udziałem obcej cywilizacji – oczywiście narysowanych przez jednego z toruńskich rysowników. Humorystyczne ufoludki towarzyszyć będą widzom przez całe wydarzenie – wyznaczając ponadto festiwalowy świetlny szlak.


Uwaga! Wjazd tylko dla samochodów osobowych

Wjazd na teren wydarzenia odbywać się będzie ul. Łukasiewicza (boczną ulicą dojazdową do Motoareny). Wpuszczane będą tylko te pojazdy, które uznać można za samochód osobowy w rozumieniu Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (punkt 40 Art. 2, tj. pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o łącznej masie do 3,5 tony, do kierowania którego uprawnia prawo jazdy kat. B). Wszelkie inne rodzaje pojazdów, takie jak: autobusy, pojazdy motorowe, itp. nie będą mogły wjechać na teren Auto Skyway Festival.

Co istotne, na terenie wydarzenia w samochodzie może jednocześnie przebywać maksymalnie liczba osób określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. To znaczy, że kupując jeden bilet wjazdu, dobrą zabawę zapewni sobie cała rodzina lub grupa znajomych!

Wydarzenie odbywać się będzie w godzinach 20:30–00:00, natomiast ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Przed wjazdem obowiązywać będzie jedna kolejka, a zakupienie biletu elektronicznie nie uprawnia do wcześniejszego wjazdu.


Kup bilet wcześniej i ciesz się festiwalem

Tegoroczny Auto Skyway Festival będzie imprezą biletowaną. Aby wjechać na teren festiwalu, trzeba mieć bilet zakupiony elektronicznie lub kupić go w dniu imprezy - przed wjazdem na teren wydarzenia. Zachęcamy do kupna biletu wcześniej przez serwis Bilety24.pl, co nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale i pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Warto podkreślić, że jeden bilet ważny jest na jeden samochód. Tym samym w ramach jednego biletu festiwal może obejrzeć kilka osób z jednego gospodarstwa domowego!

Cena biletów to kolejno: 30 zł, jeśli chcemy zobaczyć festiwal w środę i czwartek lub 40 zł, jeśli chcemy odwiedzić festiwal w piątek i sobotę. Zakupiony bilet można zrealizować w jeden z wybranych przez siebie dni, zgodnie z rozpiską cenową. Cena biletu dotyczy jednego samochodu, bez względu na ilość osób w nim przebywających i dotyczy jednorazowego wjazdu na teren wydarzenia (ulicą Łukasiewicza z boku Motoareny). Przejdź do strony ze sprzedażą biletów. 

Jeden zakupiony bilet to także doskonała okazja, aby pomóc środowisku! Dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu każdy bilet wjazdowy na teren festiwalu to jedno posadzone drzewo w toruńskich lasach! Co znaczy, że im więcej nas będzie, tym więcej drzew posadzimy! O akcji szerzej poinformujemy już wkrótce!


Hybrydy i samochody elektryczne wjadą za darmo

Z dobrej informacji ucieszą się natomiast wszyscy właściciele samochodów hybrydowych oraz elektrycznych. Te pojazdy uprawnione są do bezpłatnego wjazdu na teren festiwalu. Na prośbę organizatora kierujący pojazdem jest zobowiązany do okazania dowodu rejestracyjnego pojazdu w celu zweryfikowania sekcji P3, określającej rodzaj paliwa używanego w samochodzie (pojazdy uprawnione do bezpłatnego wjazdu powinny posiadać oznaczenie EE lub P/EE).


Co warto wiedzieć przed festiwalem?

Ze względu na epidemię COVID-19 Auto Skyway Festival rządzi się w tym roku innymi zasadami niż dotychczasowe edycje imprezy. Na terenie wydarzenia odbywać się będzie ruch ciągły, a uczestnicy mają obowiązek poruszać się samochodem osobowym z prędkością wynoszącą 5-10 km/h, z włączonymi światłami postojowymi. Na trasie festiwalowej nie będzie możliwości zatrzymywania się, a także wysiadania z samochodów.

Wszyscy uczestnicy imprezy zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących rygorów, wytycznych i nakazów Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas pandemii. Pasażerowie samochodu zobowiązani są do skutecznego zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały czas przebywania na terenie wydarzenia, zwłaszcza w momencie zakupu biletu lub okazania go do sprawdzenia. Ponadto podczas wjazdu na teren wydarzenia organizator wykona zdjęcie rejestracji wpuszczanego samochodu, które bedzie wykorzystane wyłącznie w celu ewentualnego skontaktowania się z uczestnikami w razie konieczności poinformowania ich o sytuacji epidemiologicznej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.