Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2023
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Bill Kramer szef Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, najbardziej znanej z corocznego wręczania Oscarów zadeklarował, że jego instytucja chce współpracować z budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.  

Podczas trwającego w Toruniu festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE zobaczyć można ponad 250 filmów, a do miasta z całego świata przyjechały tysiące twórców, przedstawicieli branży filmowej i kinomanów. Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi, Willem Dafoe, Adam Driver i Sean Penn. Toruń odwiedził także Bill Kramer, który stoi na czele organizacji przyznającej każdego roku najbardziej prestiżowe nagrody filmowe - Oscary. W trakcie seminarium „Znaczenie tworzenia nowych instytucji kultury”, które poprowadził razem z Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu Kazimierzem Suwałą, Kramer zadeklarował, że toruńska instytucja ma szansę stać się ważnym partnerem dla Akademii. W 2021 roku otwarte zostało w Los Angeles Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej i to między innymi prezentowane w niej wystawy poświęcone kinematografii mogłyby trafić do Torunia. 

- Toruń ma szansę dołączyć do sieci obiektów na całym świecie, w których promowany będzie film, który jest nie tylko formą sztuki, ale także narzędziem które może być wykorzystywane chociażby w edukacji. Na pewno wykorzystamy otwierające się możliwości współpracy.  

Amerykański gość festiwalu z uznaniem wyrażał się o planach toruńskiej inwestycji i żałował, że będziemy musieli jeszcze poczekać zanim wystawy z Muzeum Akademii trafią do Torunia. Deklaracje Billa Kramera z zadowoleniem przyjął Kazimierz Suwała – Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, który od początku istnienia tej instytucji podkreślał, że będzie miała ona charakter międzynarodowy a ważnym elementem jej działalności będzie współpraca z najważniejszymi instytucjami filmowymi na świecie. Zarówno inwestycja, jak i współpraca została zauważona przez zagraniczne media. Pisze o tym między innymi portal The Hollywood Reporter.

Pomysłodawcą budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE jest Marek Żydowicz, twórca i Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W minioną niedzielę na toruńskich Jordankach wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej części siedziby ECFC – studia filmowego. W uroczystości oprócz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz przedstawicieli inwestora i wykonawcy - firmy ERBUD S.A. udział wzięli m.in. aktor Willem Dafoe, operator Adam Holender, fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Volker Schlöndorff. Cały obiekt poza studiem filmowym składać ma się z sali projekcyjno-widowiskowej na ponad 1500 osób, trzech sal kinowych w tym jednej w charakterystyce IMAX, przestrzeni edukacyjnych i wystawienniczych, oraz galerii/muzeum poświęconej sztukom audiowizualnym.

fot. ECFC 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.