Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2023
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Bill Kramer szef Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, najbardziej znanej z corocznego wręczania Oscarów zadeklarował, że jego instytucja chce współpracować z budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.  

Podczas trwającego w Toruniu festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE zobaczyć można ponad 250 filmów, a do miasta z całego świata przyjechały tysiące twórców, przedstawicieli branży filmowej i kinomanów. Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi, Willem Dafoe, Adam Driver i Sean Penn. Toruń odwiedził także Bill Kramer, który stoi na czele organizacji przyznającej każdego roku najbardziej prestiżowe nagrody filmowe - Oscary. W trakcie seminarium „Znaczenie tworzenia nowych instytucji kultury”, które poprowadził razem z Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu Kazimierzem Suwałą, Kramer zadeklarował, że toruńska instytucja ma szansę stać się ważnym partnerem dla Akademii. W 2021 roku otwarte zostało w Los Angeles Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej i to między innymi prezentowane w niej wystawy poświęcone kinematografii mogłyby trafić do Torunia. 

- Toruń ma szansę dołączyć do sieci obiektów na całym świecie, w których promowany będzie film, który jest nie tylko formą sztuki, ale także narzędziem które może być wykorzystywane chociażby w edukacji. Na pewno wykorzystamy otwierające się możliwości współpracy.  

Amerykański gość festiwalu z uznaniem wyrażał się o planach toruńskiej inwestycji i żałował, że będziemy musieli jeszcze poczekać zanim wystawy z Muzeum Akademii trafią do Torunia. Deklaracje Billa Kramera z zadowoleniem przyjął Kazimierz Suwała – Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, który od początku istnienia tej instytucji podkreślał, że będzie miała ona charakter międzynarodowy a ważnym elementem jej działalności będzie współpraca z najważniejszymi instytucjami filmowymi na świecie. Zarówno inwestycja, jak i współpraca została zauważona przez zagraniczne media. Pisze o tym między innymi portal The Hollywood Reporter.

Pomysłodawcą budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE jest Marek Żydowicz, twórca i Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W minioną niedzielę na toruńskich Jordankach wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej części siedziby ECFC – studia filmowego. W uroczystości oprócz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz przedstawicieli inwestora i wykonawcy - firmy ERBUD S.A. udział wzięli m.in. aktor Willem Dafoe, operator Adam Holender, fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Volker Schlöndorff. Cały obiekt poza studiem filmowym składać ma się z sali projekcyjno-widowiskowej na ponad 1500 osób, trzech sal kinowych w tym jednej w charakterystyce IMAX, przestrzeni edukacyjnych i wystawienniczych, oraz galerii/muzeum poświęconej sztukom audiowizualnym.

fot. ECFC 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.