2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich

Paweł HuellePaweł Huelle -
świetny prozaik, dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. Jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia. Historia zniknięcia trzynastoletniego żydowskiego chłopca przyniosła motyw, który w różnych wariantach będzie stale obecny w jego twórczości: to motyw tajemnicy i niepoznawalności świata.Kolejne utwory potwierdzają jego pisarską klasę. Są to "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala".W sposób najbardziej niezwykły do idei nagrody nawiązuje najnowsza powieść Huellego "Castorp". Autor wywiódł ją z jednego tylko zdania w "Czarodziejskiej górze". Postanowił dopisać historię studenckiego pobytu mannowskiego bohatera w Gdańsku. Miało to miejsce na wiele lat przed rozpoczęciem akcji powieści niemieckiego pisarza. W ten sposób Huelle podejmuje dialog z wielkim dziełem niemieckiej literatury. Nie stara się jednak naśladować go, ale tworzy własną jakość.

Hans Joachim SchädlichHans Joachim Schädlich -
niemiecki pisarz, urodził się 8 października 1935 w Reichenbach. Po ukończeniu germanistyki w Lipsku i Berlinie został w roku 1959 pracownikiem Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W roku 1976 podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna.

W roku 1977 musiał opuścić NRD i od roku 1979 wykonuje w Berlinie wolny zawód pisarza. W roku 1996 Schädlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.

Do tematów podejmowanych przez tego pisarza należy człowiek i państwo, stosunek władzy do ducha.

Jego dzieła to: "Tallhover" (1986), "Ostwestberlin" (1987) (Berlin Zachodni-Wschodni), "Schott" (1992), "Trivialroman" (1998) (Powieść trywialna).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.