ZSIŚ ma ekopracownię | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

ZSIŚ ma ekopracownię

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczniowie przeprowadzają doświadczenia w ekopracowni

W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu została otwarta ekopracownia, dzięki której uczniowie pogłębiać będą w praktyczny sposób swoją wiedzę przyrodniczą.

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska wziął udział w I turze konkursu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracowania – zielone serce szkoły” na wyposażenie pracowni przyrodniczej wraz z realizacją programu edukacyjnego w ekopracowni. - Na początku maja 2023 r. złożyliśmy wniosek wstępny, który uzyskał akceptację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i mogliśmy złożyć wniosek ostateczny, który właśnie sfinalizowaliśmy pod względem wyposażenia pracowni przyrodniczej wyjaśnia Magdalena Posachowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 50 000,00 zł, z czego wnioskowana kwota dofinansowania to 45 000,00 zł, a wkład Gminy Miasta Toruń – 5 000,00 zł.

Pracownia już działa – w uroczystym otwarciu uczestniczyli: Adrian Mól - zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Krzysztof Bylicki - dyrektor Delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Małgorzata Przybylska - dyrektorka Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu i Ewelina Głowacka z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

utorska nazwa przedsięwzięcia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w ramach projektu brzmi: „Działaj lokalnie – ekologicznie”. Ma ona na celu świadome i skuteczne kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów poprzez rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne, zachęcanie do aktywnej obecności we własnym środowisku, naukę ekologicznego życia we własnym domu, rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy.

W ramach projektu do ZSIŚ trafiły pomoce dydaktyczne, wyposażenie i sprzęt multimedialny: interaktywny monitor, laptop, aparat fotograficzny, nmikroskop Eco trójokularowy z wyświetlaczem, gabloty zamykane z witryną, zestawy walizkowe do analizy gleby, badania stanu powietrza, walizka „Odnawialne źródła energii”, wirtualne laboratorium przyrodnicze, lornetka porropryzmatyczna, zestawy do segregacji, walizki ekobadacza i eko gry. To wszystko pozwoli na pracę doświadczeniową oraz innowacyjne rozwiązania edukacyjne, a także realizowanie przedsięwzięć edukacyjno-promocyjnych oraz informacyjnych w zakresie ekologii.

Projekt zakłada także szeroką promocję przedsięwzięcia wśród lokalnych szkół podstawowych i przedszkoli. Jedną z propozycji będą warsztaty pn. „Recykling jest fajny”, „Z czego składa się powietrze”,” „Po co nam gleba?”, „Zielona energia”, Jak palić ekologicznie i ekonomicznie?”, szkolenia dla rodziców „Nie czekaj, działaj” itp.

Fot. Grzegorz Tomasik i ZSIŚ
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.